Re: Komin do wiaty

W dniu 05.05.2024 o 08:30, PD pisze:

Chyba tak, spełnia wszystkie założenia. Ale na tyle długa, aby zawsze kończyła się nad dachem.

formatting link
Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

W dniu 05.05.2024 o 08:58, Robert Wańkowski pisze:

A dlaczego ona ma się kończyć nad dachem? Ja kombinowałem, żeby ta zewnętrzna rura zaczynała się gdzieś 1m pod dachem i na tej wysokości wchodziła by w nią rura wewnętrzna. Głównie chodziło mi o to, że okoliczności przyrody to konstrukcja drewniana, więc ta zewnętrzna rura, która oddaje ciepło, miała by być porządna izolowana i miała by realizować przejście przez dach, a więc nieruchoma. Oczywiście w tej konfiguracji, też można zrobić, żeby wewnętrzna zawsze kończyła się nad dachem, tylko nie rozumiem dlaczego?

PD

Reply to
PD

W dniu 05.05.2024 o 09:20, PD pisze:

Wydaje mi się prostszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o uszczelnienie dach-rura zew. Uszczelnienie rura wew-zew wełną mineralną. Rura zew. zamknięta po obu końcach pierścieniami.

formatting link

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Ale co to przeszkadza dłuższej rurze przelatującej przez dach? Tylko jeszcze jakąś "czapeczkę" na samej górze co by nie napadało.

A nie lepiej bez izolacji wełną? Rura zewnętrzna odpowiednio większej średnicy. Mniejsza przelotowa mocowana tylko punktowo, jakieś 4 pręty/śruby poniżej lub powyżej dachu. Tam powinień iść ciąg pomiędzy rurami i chłodzić zewnętrzną.

Reply to
Marcin Debowski

Jak okap będzie w pozycji do góry, to czapeczka zbyytnio nie ochroni, bo też będzie dalej od rury przelotowej.

Możliwe, najprostsze rozwiązania są najlepsze. Praktyka zweryfikuje. Mój wydawał się taki szczelniejszy. :)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 05.05.2024 o 15:46, Robert Wańkowski pisze:

Ja się już trochę w tym gubię. Postanowiłem namalować :)

formatting link
Na zielono moja koncepcja, na żółto Roberta. Czerwona to rura zewnętrzna. Ona jest dwuścienna z izolacją - więc można jeszcze dodatkowo ją izolować wełną przy przejściu i pewnie tak zrobię, ale ta izolacja krytyczna już nie jest.

PD

Reply to
PD

W dniu 05.05.2024 o 19:21, PD pisze:

Ale ta czerwona od wewnątrz będzie oblepiona sadzą. Nie uniemożliwi to podnoszenia? Będzie się sypać podczas podnoszenia.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 05.05.2024 o 20:27, Robert Wańkowski pisze:

Słusznie, o tym nie pomyślałem. Ale tak myślę, że jak oblepiona sadzą to trzeba wyczyścić, kwestia czy sadza będzie tylko powyżej min podniesienia wewnętrznej rury, czy może jakoś "spływa" i będzie pomiędzy

- poniżej min wysuwu. Bo jak spływa, to żeby przeczyścić trzeba móc wysunąć całkiem rurę z rury. Czyli jeśli wewnętrzna ma mieć koniec zawsze ponad dachem to trochę sprawę komplikuje - trzeba w konstrukcji proces czyszczenia uwzględnić, żeby było w miarę łatwo, a nie że wszystko rozbierać. W sumie, jak by zbudować po mojemu - problem dokładnie ten sam. PD

Reply to
PD

W dniu 05.05.2024 o 21:12, PD pisze:

No jak problem? W mojej wersji możesz wewnętrzną całą wysunąć i czyścić poziomo, lub standardowo szczotą od góry, lub wyciorem od dołu.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 05.05.2024 o 08:30, PD pisze:

Może coś takiego:

formatting link
Ta przykładowa, bo jest więcej rozmiarów.

Reply to
Robert Tomasik

Rura wewnętrzna chowa się w zewnętrznej i ma np. dwie pozycje, w których sobie wisi. Od dołu przyczepia się tylko okap. Co i gdzie wystaje (nad/pod, w zalezności od potrzeb. Można np. dać z wyższym kominem i krótszymi wewnątrz wiaty, a okap będzie wisiał na stałe na rurze wewnętrznej pod sufitem:

formatting link

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 06.05.2024 o 00:08, Robert Tomasik pisze:

Ktoś tu nie czyta, na co odpisuje ;) Pisałem o tym rozwiązaniu. To nie służy do ciągłego wsuwania/wysuwania tylko do precyzyjnej regulacji wysokości komina. Z tego co patrzą na zdjęciach, pasowanie jest takie, że przy wysuwaniu zewnętrzna z wewnętrzną trą o siebie, pewnie większością powierzchni. Cholera wie, czy jak by to pracowało w temperaturze. Jak się wewnętrzna rozszerzy termicznie ciut więcej od zewnętrznej (a to raczej w tę stronę będzie szło) to się zakleszczą i będzie siara przy gościach ;)

PD

Reply to
PD

W dniu 05.05.2024 o 23:05, Robert Wańkowski pisze:

W każdym przypadku da się wysunąć, o ile długość okapu wraz z rurą wewnętrzną jest mniejsza niż odległość grill-rura zewnętrzna. Tylko trzeba by zaprojektować, aby można było tak wysuwać bez jakiegoś rozmontowywania. Na czymś to przecież musi wisieć, czymś być opuszczane.

PD

Reply to
PD

OK, tylko tu by trzeba w zewnętrznej od środka coś dospawywać, nie wiem jakieś blokady. To samo na wewnętrznej rurze od zewnątrz. Coś na zasadzie "robisz 1/4 obrotu i możesz podnosić/opuszczać, cofasz obrót i się zazębia na jednej z dwóch pozycji" trochu precyzyjna robota. I to jeszcze musiało by umożliwiać całkowite wysunięcie, by móc przeczyścić zewnętrzną rurę od wewnątrz.

PD

Reply to
PD

3 sterczące do wnętrza śruby w zewnętrznej na lokalizacje i 3 kawałki kątowników lub ceowników na wewnętrznej. Tylko to trzeba przemyśleć, żeby się nie napierniczyć z trafianiem - nie wiem jakie to ma mieć wymiary/ciężar :)
Reply to
Marcin Debowski

W dniu 06.05.2024 o 07:52, PD pisze:

I konfetti węglowe. :)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

No i czy na tyle się nie rozgrzeje, aby dało się to podnieść nie parząc się.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

No zakładam, że poczekają aż ostygnie. Nie powinno to trwać za długo bo póki rura wewnętrzna jest gorace to powinna generować ciąg w tym w płaszczu pomiędzy rurami.

Reply to
Marcin Debowski

Poruszanie góra dół to widzę mniej więcej tak. Na rysunku jest na 2 łańcuchy bo na 4 nie umiem namalować, ale chodzi o ideeę.

formatting link
Twoje rozwiązanie jest eleganckie, ale tu też o klimat chodzi ;)

PD

Reply to
PD

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.