Siła przy zderzeniu ciała z ziemią - jak obliczyć ?

Witam!

Mam do uczonych panów wielką prośbę - może mi ktoś rozwiązać takie zadanko:

Obliczyć maksymalną siłę jaka wystąpi przy upadku masy M=100kg z wysokości H=100cm na sztywną płytę ulożoną na poduszce powietrznej. Można przyjąć (lub nie) że w wyniku zderzenia, płyta może się przemieścić w dół o dodatkowe 5cm. Masę płyty pominąć, brakujące dane można dobrać samemu.

Dobra, zaznaczam, że próbowałem to rozwiązać samemu wychodząc z zasady zachowania energii oraz zasady zachowania pędu ale jakoś nic mi z tego nie wyszło.

Bardzo proszę o pomoc (sprawa jest pilna, dotyczy innego przypadku, ale da się go sprowadzić do czegoś takiego) i mam nadzieję, że nie spotkam się tutaj z jakimiś głupimi kpinami i uwagami w stylu, żebym sobie sam to rozwiązał. Jestem specjalistą w zupełnie innej dziedzinie nauki/techniki i nie znam się na wszystkim bo nie mam też takiej potrzeby.

Bardzo proszę o pomoc Pozdrawiam

Paweł

Reply to
Paweł
Loading thread data ...

Dnia 2005-05-13 20:27, Użytkownik Paweł napisał:

Jeżeli przyjmujesz że płyta przemieści się o 5 cm to znaczy że ciało wyhamuje na tej drodze od prędkości którą będzie mieć w momencie uderzenia do zera. Prędkość w momencie uderzenia można oszacować od góry (bez uwzględnienia oporów ruchu w czasie spadania) zakładając że porusza się ono ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem równym g (9.81 m/s^2). Jeżeli założysz że hamowanie po uderzeniu w płytę jest ruchem jednostajnie opóźnionym to z drogi hamowania wynoszącej 5 cm da się obliczyć przyspieszenie (ujemne, bo ciało zwalnia) - z równań ruchu jednostajnie przyspieszonego (opóźnionego). A jak masz przyspieszenie i masę to masz siłę.

Reply to
Michal Grodecki

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.