silnik z falownikiem, pytanie?

Witam serdecznie, mam na oku silniki : http://www.allegro.pl/item112763607_silnik_elektryczny_2_8kw_2850_obr_.html I tu pytanie, jeżeli taki silnik zostanie podłączony do falownika i zasilony
100Hz to jeżeli założymy, ze falownik ma stałe napięcie zasilania w funkcji częstotliwości , czy jego moc przy 100Hz będzie wynosić ok 5,6kW czyli 2x2,8kW (50Hz)?
Pozdrawiam
Wiesiek
PS. Pytanie dotyczy zastosowania takich dwóch silników do napędu pojazdu elektrycznego . Jeden silnik poprzez mech. różnicowy od malucha napędza koła przednie (z cinqocento 700) a drugi silnik poprzez taki sam mech. różn. koła tylne. Przy 6000rpm będzie ok 110 km/h , ale zakładam, ze pojazd będzie typowo rozwijał ok 70-80km/h wiec silniki będą pracować z f ok. 80Hz....może ok 10kW wyciągną? Sprawa wysokiego napięcia zasilania...ok. 330V (27x12V/18Ah, ok. 1600zł) nie będzie mnie teraz niepokoiła...będę się martwił potem, jak może za 2-3 lata spróbuje zarejestrować:)
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Mam jakieś dziwne wrażenie że mocy większej nie osiągniesz, a wręcz przeciwnie moc spadnie ze względu na straty w stojanie. Te silniki były konstruowane na 50Hz i tak zostały dobrane ich parametry. Można je pewnie przeciążyć, ale musisz zapewnić lepsze niż normalne odprowadzanie ciepła. Inna sprawa że w pojazdach moc znamionowa silnika jest wykorzystywana sporadycznie. No chyba że jeździsz ze stale wciśniętym pedałem do dechy ;o).
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
(...)

Z tego co pamiętam, to: P = Uf x If x cos(fi) więc raczej nie.
Będzie wręcz przeciwnie, bo zwiększą się straty mocy (straty w falowniku + zwiększone straty w żelazie) i pogorszy sie współczynnik mocy cos(fi). Ponadto silnik ten nie wygląda mi na taki, który można sterować częstotliwościowo. Jest duże prawdopodobieństwo, że albo go ugotujesz albo izolacje szlag trafi.
A tak w ogóle, to dlaczego chcesz zastosować silnik indukcyjny? Silniki prądu stałego są dużo bardziej odpowiednie do zastosowania, które podałeś. Nie trzeba stosować falowników i regulacja obrotów jest dużo prostrza. Co prawda nastała teraz moda na silniki indukcyjne w trakcji, ale takiego silnika nie kupisz sobie za 300 złotych.
--
pozdro.
Grzechoo
  Click to see the full signature.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

musiabys zasilic falownik z 2x wyzszego napeicia niz nominalne, 380V to troche za malo, musialbys dac 720, a wtedy sa problemy z IGBT.. Lub przelaczyc cewki w silniku by byl na 110V (poalczyc w szereg, nie w kazdym sie latwo da zrobic, zalezy od ilosci biegunow) pytanei czy izolacja wytryma? straty beda wieksze, bo f bedzie wieksza, musialbys mu zapewnic lepsze chlodzenie ale ogolnie takei rozwiazanai sie stosuje, tyle ze silniki sa do tego przystosowane 2x wiecej to moze nie osiagneisz w sposob ciagly, ale te 150% to powinno sie udac

Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
Greg(G.Kasprowicz) napisa(a):

Mnie uczono: mona pdzi silnik ponad f znamoionowe, ale przy staej mocy.
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Polytechforum.com is a website by engineers for engineers. It is not affiliated with any of manufacturers or vendors discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.