sposób na zastąpienie elektrozaworu

Dzień dobry.

Mam taki problem do rozwiązania: w przewodzie hydraulicznym znajduje się ciecz o gęstosci wody pod ciśnieniem niewiele wyższym od atmosferycznego, lecz mogącym się wahać w granicach 1,7 - 1,4 bar. Przewód powinien mieć w kilku miejscach ujścia, przy czym otwarcie lub zamknięcie powinno być realizowane przy pomocy mikrokontrolera. Zastosowanie elektrozaworów jest raczej nieopłacalne więc nie wchodzi w grę... Myślałam nad tym, żeby zrobić to przy pomocy np. przyciągających się kondensatorów. Moje pytanie dotyczy tego, czy ma ktoś może inne pomysły (bo może się okazać, że jak to sobie policzę będę miała za małą siłę lub coś)?

Pozdrawiam, Julia.

Reply to
Julia
Loading thread data ...

Użytkownik "Julia"

Kondensatorów?

Czy kilkadziesiąt zł za elektrozawór to drogo?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2011-07-31 15:57, Julia pisze:

Tanie elektrozawory przeznaczone np. do AGD kosztują ~20 zł. Jak nie liczysz na 10.000.000 zadziałań, to powinny wystarczyć.

???

Reply to
PeJot

W dniu 2011-07-31 17:21, Robert Wańkowski pisze:

I tak sie rodza geniusze... Mamy dwie blachy o okreslonej powierzchni, wiec jak je naladujemy to sie beda przyciagac... Teraz wystarczy, zeby jedna z tych blach skutecznie blokowala przeplyw, a ciecz niech bedzie izolatorem...

W porownaniu z milionami zarobionmi dzieki patentowi na "zawor kondensatorowy"....

Pozdro

Maseł

Reply to
Maseł

PeJot snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Czytanie ze zrozumieniem. Ciecz podobna do wody. Oczywiście nie wiadomo co to jest. A jak to jakiś rozpuszczalnik typu Nitro. Też dasz zawory z pralki z gumowymi uszczelkami?. Ciśnienie niewiele wyższe od atmosferycznego. Tanie zawory do AGD są zaworami ze wspomaganiem. Do zamknięcia potrzebują ciśnienia o wiele wyższego niż niewiele wyższe od atmosferycznego. Może się okazać że zawór jaki jest potrzebny kosztuje 1000 złotych. A z tymi dziesięcioma milionami zadziałań zaworu za 20 złotych to byś się zdziwił. Spokojnie wytrzyma.

Reply to
kogutek

W dniu 2011-08-01 12:52, kogutek pisze:

Nie, spróbuję takiego od ekspresu do kawy. 20 barów wytrzymuje i zamyka się przy zerowym ciśnieniu.

Reply to
PeJot

W dniu 2011-07-31 15:57, Julia pisze:

Piszesz na grupę "inżynieria" więc powinnaś podać inżynieryjne dane:

- jaka to ciecz (co innego kwas solny, ropa, a co innego woda do podlewania kwiatków)

- jakie czasy otwarcia/zamknięcia (szybkość, precyzja, ilość otwarć/zamknięć w czasie życia urządzenia) - czy potrzeba dawkowania paliwa do silnika spalinowego co obrót wału, czy wody 2x na dobę do doniczki

- jaka dokładność/precyzja dawkowania cieczy istotna?

- co to znaczy "tanio" a co "za drogo"

- jak mało/wielkoseryjna produkcja, bo może jak potrzeba 10 milionów sztuk, to faktycznie elektrozawór za 20zł za drogi, bo wyprodukowanie swojego będzie tańsze w takiej masówce.

- i inne dane które ty znasz, a my nie, bo inaczej to ciężko wróżyć z fusów (zwłaszcza ze kawę mam rozpuszczalną) co tam najlepiej ci przypasuje

Reply to
BartekK

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.