SZKRZYNIA BIEGÓW JAK W f1

WITAM! Od pewnego czasu czytam o szkrzyni biegów z nieprzerwanym przenoszeniem momentu, zatem mam pytanie do wszystkich tęgich głów za odpowiedź będe bardzo wdzięczny. Nie mam niesety zadnego rysunku, ale postaram sie szybko wyjaśnic oco mi chodzi. Czytałem ostatnio artykuł a skrzyniach tego typu, ale artukuł był dośc biedny. Wygląda to tak, ze w skrzyni między poszczególnymi zębatkami bięgów umieszczone są pierścienie ślizgowe, z jednej strony ścięte, z drugiej są zęby, z piastą z sześcioma pierścieniami po 3 na bieg, w momencie zmiany biegu 3 pierścienie odpowiedzialne za wyższy bieg wysuwają sie za pomocą sprężyn. Nie potrafie tego dokładnie opisac, mam nadzieje, ze ktoś wie na czym polega praca takiej skrzyni, ale z opisu wynika, ze przez chwilę, zapięte są oba biegi,przecież rzadna skrzynia nie wytrzyma czegoś takiego, rozumiem, że te pierścienie działają troche jak sprzegła, ale to przecież jest zabronione w F1, więc jak można uzyskać nieprzerwane przenoszenie momentu obrotowego, bez uszkodzenia szkrzyni, bez stosowania drugiego sprzęgła? jeśli ktoś mógłby mi to wyjaśnic, to będe bardzo wdzięczny:)

Reply to
adam.hanczyn
Loading thread data ...

snipped-for-privacy@neostrada.pl pisze:

Ale w F1 nie ma takich skrzyń. Tam są klasyczne układy załączanych trybów na 2 wałkach, bez mechanicznej synchronizacji, synchronizowane elektronicznie (sterowanie obrotami silnika), przełączane hydraulicznie.

Co więcej - jak w zwykłym samochodzie osobowym możesz zrobić zmianę biegu bez puszczania gazu (żeby potem uzyskać dodatkowego kopa strzelając ze sprzęgła), to w F1 tak nie ma - silnik jest wyhamowywany do obrotów synchronizujących go z kolejnym biegiem.

Brzmi trochę jak opis zwykłej synchronizowanej skrzyni biegów. Wbrew pozorom jeżeli wziąłbyś się za przełączanie biegów bez sprzęgła w zwykłym samochodzie, to uzyskasz taki efekt o jakim piszesz (w zasadzie ciągłego napędu) właśnie za pośrednictwem synchronizatorów.

Tyle że w normalnych skrzyniach synchronizatory są zbyt delikatne żeby przenieść moment generowany przez silnik nie ulegając zniszczeniu, ale w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić taką wielką skrzynię z wielkimi synchronizatorami :)

Np. są takie rozwiązania:

formatting link

Reply to
Tomasz Pyra

Dziękuje za odpowiedzi, ale chyba nie do końca oto mi chodziło, skrzynia pokazana w linku to skrzynia bezstopniowa, fakt, z nieprzerwanym przenoszeniem momentu, ale taka skrzynia w F1 jest zabroniona, a od tego sezomu FIA dopuściła stosowanie skrzyń ze stałym przenoszeniem mmentu ( pozwala to zaoszczędzić ok 0,3 sek na okrążeniu) ale dzialająca na innej zaszedzie, nie znalazłem w necie ryzunków, postaram sie to wrzucic przez skaner pozdrawiam

Reply to
adam.hanczyn

Sa jeszcze modne ostatnio skrzynie Dual Clutch/DSG.

Tam mamy dwa sprzegla, skrzynie z dwoma walkami sprzeglowymi o prawie klasycznej konstrukcji, biegi parzyste i nieparzyste podzielone pomiedzy walki .. i mozna wstepnie zapiac kolejny spodziewany bieg, a potem blyskawicznie przelaczyc sprzegla.

W F1 chyba nie uzywane.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Nie używane, podobnie jak CVT, skanu niestety nie mogę umieścic, ze wzgędluy na prawa auotrskie, ale mam przed sobą pomysł firmy Zerishoft, faktycznie przpomina to pracę synchoronizatora, ale ale w troche inny sposó, mianowicie przez chwilę są zepięte oba biegi i skrzynie powinna teoretycznie ulec uszkodzeniu, ale wyzśzy bieg obraca się szybciej, a jego siła hamująca, która działa na pierścienie ślizgowe poprzedniego biegu, zostaje osłabiona, ale opis działąnia tego urżądzenia jest bardzo oktrojony, ponieważ każdy konstruktor ma swoje opracowanie, któego pilnie strzeże, a o tym, że awaryjność skrzyn jest wysoka przekonał sie Kubica, zreztą BMW ledwo zdążyło z konstrukcją tej skrzyni przed rozpoćżeciem sezonu 2007. A inzynierowie pytani o szczegóły nie odpowiadali, w jaki sposó rozwiązali istnienie "czegoś" co zaczyna pracować z kolejnym biegiem, zanim poprzedni zostanie rozłączony i co może rozproszyć potęzne, krótko działające momenty.

a FIA planuje na rok 2011 dopuścić skrrzynie CVT z nakazem,ze ma ona wytrzymać cztery wyścigi, oraz podobno ma byc nakaz stosowania systemów odzyskiwania energii kinetycznej, o czym była jakiś czas temu tu dyskusja.

dziekuje za pomoc:)

Reply to
adam.hanczyn

snipped-for-privacy@neostrada.pl pisze:

To ciekawe... Przecież tam przy hamowaniu powstają megawaty mocy, a energia 600kg samochodu jadącego 310km/h to 4.4MJ. Ciekawe w czym oni chcą tą energię magazynować i czym przetwarzać na formę zdatną do przechowywania we wnętrzu bolidu.

Reply to
Tomasz Pyra

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.