Tworzywa sztuczne odporne na 200-300 ° C

Cóż to za wynalazek? Przecież nie poliamid ani teflon. Więc co?

cyt. Rękaw do pieczenia i Torebki do pieczenia ryb, pyszne i aromatyczne ... Wytrzymałość termiczna: do 225° C

Mięknie to to przy 240-245 stopniach, sprawdziłem.

Reply to
Astralny Rębajło
Loading thread data ...

W dniu 2021-04-24 o 18:33, Astralny Rębajło pisze:

Dlaczego odrzucasz możliwość teflonu?

WM

Reply to
WM

Wikipedia twierdzi że to nylon albo PET. tiny.pl/rsj7m

Reply to
Konrad Anikiel

Taka jednorazówka?

formatting link
BOPET. Raczej nie wytrzyma 240C. 220C maks.

Reply to
Marcin Debowski

220 "wytrzyma" wiec "mieknac" nie powinna :-)

formatting link
nawet 225 C deklaruja ... tylko materialu nie podali :-(

J.

Reply to
J.F.

sobota, 24 kwietnia 2021 o 18:58:04 UTC+2 WM napisał(a):

Znajdź w necie torebki do pieczenia kurczaków z teflonu. Od pewnego czasu czekam aż ktoś zapyta czy można prać papier toaletowy. Doczekam się, to pewne.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... sobota, 24 kwietnia 2021 o 18:58:04 UTC+2 WM napisał(a):

Skoro nie napisali z czego zrobione, to skad wiesz, ze nie z teflonu ?

Ale ... od czego google:

formatting link
formatting link
formatting link
formatting link
Na torebki jeszzcze nie wpadli, ale ekologiczne sa - wielorazowego uzytku, mozna prac :-)

J.

Reply to
J.F.

niedziela, 25 kwietnia 2021 o 13:33:45 UTC+2 J.F. napisał(a):

Bo miałem w ręku takie folie do pieczenia i wiem że nie z teflonu. Jako mistrz Googla oczywiście znalazłeś coś innego. Ważne że w tytule teflon napisali. Widziałeś ty chociaż raz w życiu jak wygląda teflon do powlekania? Oczywiście że nie ale pewno wiesz o nim wszystko. Teflon do powlekania papieru, garnków i wszystkiego co chce się nim powlec to emulsja wodna. Taka farba jak do malowania.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... niedziela, 25 kwietnia 2021 o 13:33:45 UTC+2 J.F. napisał(a):

Ale kolega nie napisal, jakie to dokladnie torebki, to skad wiesz, ze takie same jak wszystkie, ktore macales ? :-)

Ale jak widac - jest i zbyt na teflonowe folie/maty do pieczenia

A to owszem - niekoniecznie musi tam byc teflon.

Ale folie tez sa. Np do uszczelniania gwintow.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-04-25 o 14:51, J.F. pisze:

Są i woreczki teflonowe do pieczenia.

formatting link

WM

Reply to
WM

niedziela, 25 kwietnia 2021 o 14:51:38 UTC+2 J.F. napisał(a):

Ale te folie do gwintów nie są używane do robienia torebek do pieczenia. Poza tym folie do gwintów są robione metoda skrawania. Tak zrobionej folii nie da się zgrzać, klejenie za drogie, żeby torebkę zrobić. Ale kombinuj dalej.

Reply to
Zenek Kapelinder

niedziela, 25 kwietnia 2021 o 22:10:49 UTC+2 Zenek Kapelinder napisał(a):

To co na allegro to nie folia tylko tkanina impregnowana teflonem. Na osłony drutu w zgrzewarkach do folii się podobnej tkaniny używa. Wiem że grasz w chuja z odpowiedziami. Od teraz musisz znaleźć kogoś innego do talumudystycznej dyskusji.

Reply to
Zenek Kapelinder

To nie jest film teflonowy, a rodzaj impregnatu (kompozytu) z powłoką PTFE lub wprasowanym PTFE pomiędzy włókna.

Reply to
Marcin Debowski

Nie da się gotowego teflonu wprasowac. Za śliski i się wyprasuje a na pewno się zniszczy w czasie wprasowywania. Poza tym on się nie topi. Jedyna metoda powlekania np. tkanin to np. umoczenie w dyspersji wodnej " surowego" teflonu a następnie obróbka w celu uzyskania teflonu właściwego. Garnki najczęściej aluminiowe maluje się najpierw specjalnym podkładem, a podobno amelinium się nie pomaluje, a następnie dyspersja wodna teflonu i wygrzewa żeby stopić z podkładem. Proces stapiania można zrobić tylko raz. Oczywiście mogę czegoś nie wiedzieć bo teflon rozpracowywalem z 15 lat temu i coś się mogło zmienić.

Reply to
Zenek Kapelinder

Wprasować to faktycznie nie do końca dobre określenie, ale nie dlatego, ze śliski, a dlatego, że bardzo lepki i płynie praktycznie tylko w połączeniu z rozkładem.

Oczywiście, że się topi i to nie są tkaniny w rozumieniu ubraniowym, a np. impregnaty z włókna szklanego. Ten z allegro wygląda bardzo mocno na toto:

formatting link
Aż się dziwie, że do żywności dopuszczony.

Tak się faktycznie robi, gdzie podkład może być np. na bazie poliimidu. Ale można też bez dyspersji używając sproszkowanego teflonu. Jest to dość upierdliwe, bo PTFE ciężki i trzeba ciągle mieszać, ale całkiem fajne powłoki z tego wychodzą.

Właściwe słowo to pewnie będzie spiekanie, choć nie wiem jaka jest tu polska nomenklatura. (fused/sintered).

Facet ładujący te wałki do wytłaczarki usuwa jakieś sterczące kawałki i jakoś tak zbyt łatwo mu to mimo wszystko idzie, więc niekoniecznie te bloki to gotowy PTFE, a albo jakaś forma częściowo spieczona, ale PTFE z dodatkami ułatwiającymi płynięcie. Te kominy to wyglądają na sekcje do wygrzewania / finalnego spiekania.

Reply to
Marcin Debowski

a co to w ogole jest?

Bo z opisu ... porowata tkanina, aby do przylozenia do innego laminatu, aby sie odgazowal w czasie "kurowania" a potem sie latwo odrywa? Ale jak wersja porowata przepuszcza zywice .. da sie to potem oderwac?

No i jak to robione - tkanina z wlokna szklanego, pokryta teflonem, czy najpierw wlokno szklane pokrywaja teflonem a potem tkaja z tego tkanine?

A czemu nie? Teflon przeciez ogolnie dopuszczony ..

Calkiem mozliwe.

Ale wyglada, jakby z wytlaczarki wychodzila juz ladna rura, a potem jakas pozioma maszyna, te pionowe kominy ...

J.

Reply to
J.F

Są też wersje nieporowate. Używa się tego np. do kompozytów epoksydowych, gdzie warstwa porowata umożliwia odgazowanie.

Spodziewam się, że na matę z włókna szklanego jest napylana zawiesina PTFE (najpewniej emulsja) a dalej jest to wygrzewane w odpowiedniej temperaturze. Ale kolor tego jest taki, że coś tam jeszcze musi być. To w dotyku przypomina mocno peerelowską ceratę, z poprawką na "śliskość".

Bo włókno szklane z żywnością to chyba tak sobie... faktem jest, że tam się nic wizualnie nie kruszy, ale obsesyjnie nie badałem.

Pewnie tylko cześciowo jest spieczone i może nawet nie jest pożądane aby w dyszy wytłaczarki spiekać to bardziej, bo mogą mocno rosnąć opory "przepływu", a może też trzeba coś usunąć (odparować) i dopiero wtedy spiec. Tak jak patrzę na te wytłaczarki, to element grzewczy jest przy samej dyszy, więc pewnie tam się tylko wyciska na tyle, że trzyma to kształt, a finalne spiekanie następuje później. W sumie interesujące jak ten duży walec jest wyciskany do kształu tuby. Ta sekcja bezpośrednio po wytłaczarce to pewnie chłodzenie.

Nb. PTFE to bardzo ciekawy polimer, nie tylko ze względu na niską energię powierzchniową, a też jak się zachowuje krystalizacyjnie w przypadku np. sił ścinających. Spodziewam się, że z takim wytłaczaniem jest sporo cyrków.

Reply to
Marcin Debowski

Ale po co to w ogole jest? Przyklada sie do laminatu, zeby nie splywal ?

Teflon w bloku bialy jest, ale na patelni - brazowy.

Szklo dopuszczone, a wlokno ... no fakt, lepiej, zeby sie nie nakruszylo. Ale tu moze to teflonowe pokrycie trzymac ulamane kawalki :-)

J.

Reply to
J.F

Żeby nie przywarł. Masz np. warstwę żywicy z włóknem węglowym, z obu stron dajesz taki porowaty arkusz, dalej jakąś termicznie odporną grubsza, luźną tkaninę, dalej elemently grzewcze, na koniec wszystko do worka, podłączasz pompę i utwardzasz termicznie. Możesz w ten sposób odgazować co tam siedzi w żywicy/włóknach. To oczywiście w uproszczeniu.

Podkład jest często brązowy bo zawiera poliimid. Tasmy kaptonowe kojarzysz? Sam teflon po pewnym czasie zbrązowieje od żarcia. Nie ma zdaje się czysto teflonowych patelni w jasnych kolorach, nie? Można zrobić jasną powłokę ceramiczną z dodatkiem teflonu, ale to nie będzie warstwa PTFE.

Reply to
Marcin Debowski

Kupiłem kiedyś garnek z ceramiczną powłoką odporną na przywieranie. Niestety szybko wytarła się i widać aluminium. Garnek teraz tylko nadaje się do gotowania ziemniaków, bo inne kwaśne podobno Al rozpuszczają i powodują demencję.

WM

Reply to
WM

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.