Uprawnienia budowlane - zmiany?

Witam!
Doszly mnie sluchy, iz zmienic sie maja zasady przyznawania uprawnien
budowlanych. Konkretnie (rzekomo) budowlaniec ze stopniem inzyniera nie bedzie
mogl projektowac konstrukcji wiekszych od parterowych, ponoc do tego nalezy
zrobic magistra. Czy to prawda?
Z gory dzieki.
Reply to
macias
Loading thread data ...
ROTFL
a jak s±dzisz ? bzdura, kompletana ...
Reply to
wiesniak
Chyba jednak nie do końca...
formatting link
września 2005 r. wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego. Prawie całą, gdyż zmiany dotyczące uzyskiwania uprawnień budowlanych wchodzą w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2006 r. Dopiero od tej daty uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalnościach wymaga:
1. do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych: a) ukończenia studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności, b) odbycia dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów, c) odbycia rocznej praktyki na budowie; 2. do projektowania w ograniczonym zakresie: a) ukończenia wyższych studiów zawodowych, w rozumieniu przepisów o wyższych szkołach zawodowych, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub ukończenia studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, na kierunku pokrewnym dla danej specjalności, b) odbycia dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów, c) odbycia rocznej praktyki na budowie; 3. do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: a) ukończenia studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności, b) odbycia dwuletniej praktyki na budowie; 4. do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie: a) ukończenia wyższych studiów zawodowych, w rozumieniu przepisów o wyższych szkołach zawodowych, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub ukończenia studiów magisterskich, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, na kierunku pokrewnym dla danej specjalności, b) odbycia trzyletniej praktyki na budowie.
Szoszon
Reply to
Szoszon
czyli ma to dotyczyæ nowych uprawnieñ. z tym siê zgadzam. stare pozostaj± b/z
Reply to
wiesniak
Czyli to jednak prawda :(
Chryste! To kompletna bzdura! To przez 3,5 roku zaiwaniam na inzynierskich, robie praktycznie przyspieszony kurs magisterski, zeby... miec perspektywy jak jeszcze niedawno po technikum budowlanym?
Kto to wymyslil? Zaraz sie z nim policze!
Reply to
macias
A czy mozna przyznac stare uprawnienia?
Reply to
macias
macias <mac snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):
Z tego co się orientuję, to 2 grudnia są egzaminy. Jeżeli decyzja o nadaniu uprawnień zapadnie przed 1 stycznia 2006, to będziesz miał przyznane (o ile oczywiście zdasz) uprawnienia wg starych zasad. A potem, to uprawnienia będą przyznawane wg nowego prawa budowlanego - czyli trzeba mieć ukończone studia magisterskie aby uzyskać uprawnienia bez ograniczeń.
Szoszon
Reply to
Szoszon
Nie zdam, ponieważ dopiero kończę studia. Szkoda, że nikt wcześniej o tym nie uprzedził. To jest jakaś paranoja! W takim razie po co iść na studia zamiast zrobić technika i mieć 4 lata praktyki zawodowej w zamian za użeranie się z uczelnią?
Reply to
macias
Odpowiedź jest prosta: po co mówić, jak można nie mówić?
Konrad
Reply to
KA
Cholera! Ale ktos to zaprojektowal, obejrzal, zweryfikowal, zgodzil sie na to. I byli wsrod nich budowlancy! Eliminuja konkurencje czy o co chodzi?
Reply to
macias
Rzad Ekspertow Prezydenta Kwasniewskiego.
O taka Polske walczylismy, Kolego, o taka...
A.L.
Reply to
A.L.
Dosyć powszechne zjawisko. Wszędzie są mafie zawodowe. Są dobre strony, są złe- kwestia uczciwości takiej mafii. I nadzoru rządu, czy innej zwierzchności.
Konrad
Reply to
KA
USTAWA z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych ustaw) (Dz. U. z dnia 26 sierpnia 2005 r.) Ta ustawa zmienia od 1 stycznia zasady przyznawania uprawnień budowlanych - to sie zgadza ale z Art.5 niniejszej ustawy:
"Art. 5. W stosunku do osób ubiegających się o uprawnienia budowlane, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały wykształcenie wymagane na podstawie przepisów dotychczasowych oraz rozpoczęły odbywanie wymaganej praktyki, stosuje się przepisy dotychczasowe."
wynika z tego, że kto do 1 stycznia założy Ksiązke praktyk to bedzie zdawal uprawnienia na dotychczasowych zasadach, przynajmniej ja to tak rozumiem (i pani w Izbie Budowlanej w Bialymstoku dla przykladu). I radze wszystkim inzynierom te ksiazke zalozyc, mozna to zrobic juz na 3 roku studiow.
Pozdrawiam. Justyna
Reply to
news.gazeta.pl
No nie tak do konca .. jak widac po technikum to teraz sie nie ma zadnych perspektyw :-)
A zdrugiej strony .. co ma powiedziec magazynier, tzn mgr? "dwa lata dodatkowe placilem za studia i nic z tego nie mam" :-)
Spozniles sie o trzy dni. Nastepna okazja za 4 lata. Na twoje szczeszcie z niektorymi juz sie policzono :-) Na sejmowym serwerku mozesz odszukac kto i jak glosowal.
A moze .. sam tak zaglosowales, bo to tylko realizuje jakas unijna dyrektywe ?
J.
Reply to
J.F.
Tak, tylko program ksztalcenia raczej sie nie zmienil, a mozliwosci samorealizacji w zawodzie owszem. Niepojete...
Masz na mysli jaka sytuacje? Bo wlasnie teraz mgr moze jakby wiecej. Tylko jakim prawem? Mgr to stopien naukowy, dla ludzi, ktorzy chca kontynuowac nauke na uczelni, doktorantow, prowadzacych badania lub ot dla wlasnej satysfakcji robiacych mgr. Inz. to wlasciwie (programowo) skondensowany do 1,5 roku kurs mgr. Tylko po co?
Reply to
macias
Poprawka: po 3 roku :)
Reply to
macias
Art.5 na który się powołujesz mówi: "dla osób (...) które przed dniem wejścia w życie ustawy UZYSKAŁY wykształcenie wymagane na podstawie przepisów dotychczasowych (...) ORAZ rozpoczęły odbywanie(...)praktyki".
Wynikałoby z tego, że przepisu tego nie można stosować dla studentów, którzy nie posiadają jeszcze tytułu inżyniera. Samo założenie zeszytu praktyk chyba nie pomoże w sytuacji, jeżeli nie ukończyło sie jeszcze studiów inżynierskich.
Szoszon
Reply to
Szoszon
Dlatego napisala, ze radzi wszystkim _inzynierom_.
WL
Reply to
WL
Nie jestem pewna czy samo założenie zeszytu nie pomoże. Wydaje mi się że założenie zeszytu oznacza rozpoczęcie praktyki, ale przedzwonię jeszcze do Izby i zapytam żeby dokładnie wiedzieć. :)
Reply to
R.i.P.
Owszem, oznacza, ale nie oznacza zdobycia tytulu inzyniera.
Reply to
macias

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.