Uprawnienia budowlane i inny

Witam,

Na marginesie tematu "Konstrukcja z profili metalowych..." zapytam się kolegów o uprawnienia w "branży urządzeń ciśnieniowych". Jak to jest? czy wymagane są jakieś uprwnienia budowlane, sanitarne czy inne aby móc wykonywac w Polsce urządzenia ciśnieniowe podlegające odbiorom UDT i znakowaniu CE?

Z wykształcenia jestm inżynierem mechanikiem. Według mojej wiedzy uprawnień robic nie mogę. W firmie w której pracuję jest przyjęte, że urządzenia cisnieniowe podlegaja pod resztę projektu technologiczno-budowlanego. Pod wszystkim podpisuje się projektant prowadzący temat (uprawnienia sanitarne). A ja podpisuję się jako opracowujący. Układ w miarę sensowny, ale zawsze pozostaje ten niedosyt, że ktoś inny sie podpisał jako projektant.

A co by było w sytuacji gdybym miał jednoosobową firmę która projektuje urządzenia ciśnieniowe bez całej otoczki technologicznej i budowlanej? Kto mógłby się pod tym podpisać jako projektant?

Aha, z tego co się orientuje to aby robić w ASME VIII Div 1 nie potrzeba żadnych uprawnień a na Div 2 i 3 to trzeba zdać egzamin ASME. Prawda to?

Pozdrawiam,

Reply to
Doc
Loading thread data ...

prawo budowlane jest tu niespójne trochę to jest tak, że uprawnieniom budowlanym podlegają instalacje wody, ścieków, prądu, co, wentylacji itp, natomiast pozostałe instalacje traktowane są jako wyposażenie, i w zasadzie nie powinny być stemplowane, zwłaszcza jeśli podlegają pod UDT, bo to jest oodzielna jednostka do nadzoru nad tymże, natomiast w praktyce instalator sanitarny to stempluje, chociaż nie zawsze ma on pojęcie o np.instalacji benzyny ;). W większości przypadków to ma sens, bo instalacji przemysłowych się zazwyczaj nie zabudowuje tak jak wodnych czy co i są one faktycznie wyposazeniem, ale już na stacji benzynowej to tych rur od benzyny przelewów odpowietrzeń jest więcej. Dawniej było sensowniej, że mechanicy mogli mieć uprawnienia instalacyjne. Inna sprawa, czy w ogóle mają sens uprawnienia na instalacje wewnętrzne (nie mówimy o sieciach), skoro i tak większość z nich robione jest przez firmy dostarczające całość rozwiązań, i bioracych za to odpowiedzialność, a awarie instalacji nie stanowią w myśl PB katastrofy budowlanej, więc nie ma mowy o odpowiedzialności karnej. oczywiście wszelkie podpory, estakadki itp rzeczy powinien podpisać konstruktor, i na niektórych budowach bardzo się tego przestrzega, żeby wszystkie mocowania były zaaprobowane przez projektanta konstruktora (vide- ostatni przypadek we wrocku, jakąś panią zalało gówno z rury kanalizacyjnej za słabo przymocowanej, tam na pewno tego nie sprawdzali). pzdr

Reply to
slawek9000

Też jestem mechanikiem i projektuję urządzenia ciśnieniowe. Nie trzeba do tego uprawnień. Stosowne dyrektywy oraz normy zharmonizowane nic na ten temat nie mówią, zaś UDT, TUV nigdy się do tego nie czepił. Urządzenia idą na cały rynek UE. Istotny tu jest też fakt, że za urządzenie odpowiedzialny jest "wytwórca" czyli ten, kto opatrzył go znakiem CE, nie zaś ten, kto to zaprojektował.

Reply to
Obelix

No, jak kogos zabije to prokurator bedzie szukal winnych, i niekoniecznie sie na podpisujacym deklaracje skupi ..

J.

Reply to
J.F.

jest jak jest.Panie taka jest polska

Reply to
boss24

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.