czy spale silnik ? ;)

mam silnik Graupner Speed 280 6V ze smiglem Guntera i trzy pakiety:

6 cel NiCD 500mAh 7 cel NiMH 750mAh (Twincell) 8 cel NiMH 750mAh (Twincell)

na tym ostatnim, na pelnym gazie pobor pradu przez silnik to ok. 5,5 do 6 A i teraz pytanie jest takie: Czy ten silnik jest w stanie taka eksploatacje wytrzymac ? Zauwazylem ze na tym najmniejszym pakiecie ciag jest raczej kiepskawy, dopiero drugi i trzeci daje pzrzyzwoite rezultaty. Wiem ze czesc z was odesle mnie do Motocalca, ale program nie zastapi praktycznego doswiadczenia, a poza tym mam "expired copy" ;->

Pozdrowienia

Piotr

P.S. Czy 14,5 zl za jedno ogniwo Twincell ro rozboj czy cena do pzryjecia ? Pytam, bo ze zdziwieniem zorientowalem sie ze Twincelle mozna w moim zapyzialym Kole dostac. W poodobnych cena widzialem tez ogniwa GP i Panasonic, ale nie wiem czy sie nadaja do pakietow napedowych.

Reply to
-=\Pioter/=-
Loading thread data ...

Wiadomość od "-=\\Pioter/=-" <piotr_k_@usun_to_z_adresu.poczta.onet.pl>

Latam na śmigle Graupnera 4,7x2,3 z pakietem 8xTwicell 750 i silnik (także 6V) nie grzeje się krytycznie, mimo braku chłodzenia.

Reply to
PiotrP

Ja latam zawsze na 8 ogniwach przy silnikach speed 280 6V i nie mam zadnych problemow.Uwazam ze to najkozystniejsza ilosc ogniw w pakiecie.Fakt ze silnik dobrze jest odpowiednio chlodzic, ale temp. nigdy nie podskoczyla tak aby byl zbyt goracy. Zbychu..Piszesz ze zmieniales tez smigla na wieksze...Moze wlasnie takie postepowanie spowodowalo ze przeciazyles silnik i to bylo przyczyna juz wytopienia komutatora a potem gunther dokonczyl dziela....

Co do twicellek to 14.5zl/szt to rozboj w bialy dzien. Za ta sume mozesz kupic na allegro 3 ogniwa i jest to najlepsze zrodlo pozyskania twicellek ( od pani Ewy sam mam 2 pakiety)

Reply to
armania

Dnia 2004-07-16 21:49, Użytkownik -=\Pioter/=- napisał:

Po pierwsze, nie radzę przekraczać zarówno maksymalnego prądu, jak i maksymalnej mocy silika. To oznacza niestety, nieco mniejszy prąd przy 8 celach, niż przy 6. Jeśli producent podaje max. 5A dla 6V to przy 8v bezpieczniej będzie nie przekraczać 4A. (P=U*I)

Trzymając się tych wytycznuych można stosować 6, 7 lub 8 cel i nawet osiągać dość zbliżone rezultaty (pod względem ciągu statycznego) ale za każdym razem trzeba dobrać śmigło. Przykładowo (piszę z głowy), przy 8 celach może to być śmigło 5x2, przy 6 celach 6x3.

Reply to
Jakub Witkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.