FMS -na ile odbiega od reality????

Loading thread data ...
Reply to
Adam Niedzwiadek

Jesli juz musisz oblatac samolot sam i nie ma szans zeby ktos z doswiadczeniem ci pomogl to:

  1. Ustaw maly zakres wychylen sterow i lotek (1/3-1/2 wychylen maksymalnych) - model rzeczywisty reaguje na stery znacznie gwaltowniej niz w symulatorze i w ten sposob zmniejszysz szanse ze w panice przegniesz ze sterowaniem.
  2. Sprawdz przed lotem czy stery/lotki dzialaja we wlasciwa strone (czy nie trzeba rewersowac ktoregos kanalu) - wydaje sie oczywiste ale jesli w ferworze tego nie sprawdzisz to lot bedzie ekstremalnie krotki.
  3. Jesli bedziesz startowal z reki to postaraj sie przynajmniej o osobe ktora wyrzuci model w powietrze, abys mogl zajac sie tylko sterowaniem w krytycznym momencie pierwszego wyrzucenia.
  4. Sprobuj najpierw rzutu i lotu slizgowego bez silnika, aby sprawdzic czy platowiec zachowuje sie wogole poprawnie i wstepnie trymowac.
  5. Ustaw srodek ciezkosci lekko do przodu wzgledem wlasciwego polozenia, aby model mial tendencje raczej do przyspieszania niz zadzierania. W tym drugim przypadku latwo o przeciagniecie, chyba ze silnik ma nadmiar mocy.
  6. Sprawdz w jakim polozeniu przepustnicy silnik gasnie, zeby nie bylo niespodzianki.
  7. Sprawdz zasieg aparatury. To tyle z moich skromnych jak na razie doswiadczen poczatkujacego w kategorii RC. Inni tu z pewnoscia moga wiecej powiedziec. Pozdrawiam, Robert
Reply to
Robert Gadomski

Witam. Mala korekta do rad:

Przy silniku 7.5 cm to nie bedzie raczej szybowiec i do lotu bedzie potrzebowal znacznej predkosci. Jezeli sprobujesz rzucic go to moze okazac sie to bardziej niebezpieczne niz pierwszy lot silnikowy.

Reszta jak najbardziej prawidlowa i odpowiednia.

Reply to
PJ

To prawda - zwłaszcza lżejsze i wolniejsze modele _bardzo_ to odczuwają, a zupełnie nie da się do tego zjawiska przygotować na FMS-ie

Ale dzięki temu możesz wyeliminować przynajmniej połowę błędów popełnianych przy pierwszych lotach :)))

Natomiast są też rzeczy, które w rzeczywistości są znacznie łatwiejsze niż w symulatorze, np. w komputerze zawsze patrzymy na "świat" przez "okienko" monitora co bardzo utrudnia orientację w przestrzeni, nie można na przykład wykonac takiej prostej czynności jak zerknięcie w bok (coby sprawdzić czy pas do lądowania nadal jest w tym samym miejscu...). Również ocena odległości i prędkości modelu jest ze względu na ograniczenia rozdzielczości monitora nieco utrudniona w stosunku do rzeczywistości.....

Reply to
Piotr Konopka

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.