Kocioł parowy do silnika CEZAS...

Witam,

Planuję wykonanie makiety elektrowni parowej, której głównym elementem będzie silnik parowy, produkowany onegdaj przez CEZAS. W związku z tym mam parę pytań.

  1. Jakie jest ciśnienie pary wymagane dla tego silnika? Silnik ma napędzać małą prądnicę, obciążoną kilkoma miniaturowymi żarówkami.
  2. Czy ktoś budował wytwornicę pary do zasilania takiego silnika? A jeśli tak, to czy mógłby się podzielić swymi doświadczeniami.

Przekopałem sieć pod kątem odpowiedzi, ale bez rezultatu.

Pozdrawiam, Grzegorz

Reply to
sp9rjt
Loading thread data ...

do zbudowania kotła mozesz wykorzystać dwa kubki wykonane ze stali nierdzewnej po pare zł za 1 szt.Jeden z nich obcinasz ok 25 mm od dna i wten sposób nachodzi na drugi .W obciętym robisz podłużny otwór w dnie o dł.ok 45 mm i szerokości 5 mm i wklejasz na silikon wysokotemperaturowy kawałek szyby o grubości ok 4-6 mm od wewnątrz i to robi fajny wodowskaz następnie powierzchnie lutu lekko matowisz drobnym papierem sciernym (powierzchnie muszą na siebie zachodzić conajmniej 5 mm i lutujesz to na kwas cyną.Z góry wlutowujesz zaworek i zawór bespieczeństwa i wszystko -taki kociołek wytrzymuje duże ciśnienie i napewno wystarczy do Twojej maszyny.Jest jeszcze metoda bardziej efektowna ale potrzebny jest materiał i tokarka tzn cienkościenna rura mosiężna i dwa dekielki wszystko sie lutuje a rure sie pocienia do ok 0,7 mm .Pamiętaj o zaworze bespieczeństwa z parą nie ma żartów

Reply to
Marian

Marian napisał(a): ...

Takie zwykłe kubki metalowe do kawy/herbaty?! W takim rozwiązaniu, pojemność kotła, ilość wody, wyniesie ok. 0,3l zakładając pojemność kubka 0,5l i napełnieniu kotła do 3/4 całkowitej pojemności. Czy wydatek pary będzie wystarczający? Silnik ma tłok o średnicy ok. 40mm.

W obciętym robisz podłużny otwór w dnie o dł.ok 45

Właśnie zastanawiałem się jak zrobić wodowskaz, a teraz już wiem. :-) Bardzo pomomysłowe rozwiązanie.

Zawór bezpieczeństwa oczywiście będzie. Pozostaje mi tylko wybrać jego typ. Z ciężarkiem na dźwigni, czy sprężyna z kulką.

Pozdrawiam serdecznie i pięknie dziękuję za wskazówki, Grzegorz

Reply to
sp9rjt

To poszukaj wiekszych naczyń ze stali chromoniklowej napewno sa chodzi o to że to bardzo wytrzymały materiał nie pokrywa sie nalotem tlenku i da sie b.dobrze lutować cyna na kwas.Jak nie wiesz jak zrobić zawór bespieczeństwa to posle Ci rysunek

Reply to
Marian

Użytkownik "Marian" napisał w wiadomości

Jaki kwas ?

Czy moge prosic rowniez o rysunek tego zaworu bezpieczenstawa?

Pozdrawiam

Reply to
Adam

kolejne dodanie blachy nie powoduje reakcji jeśli nie Masz blachy to zastosuj biel cynkową stosowana w malarstwie i osiagalna w każdym sklepie z chemikaliami badz drogeria.

Reply to
Marian

Marian napisał(a):

Tak zrobię. Na razie jednak, pracuję nad renowacją samego silnika. Rocznik 1965 i czas mu się dał trochę we znaki. Chętnie zapoznam się rysunkiem tego zaworu. Widziałem gdzieś rozwiązanie z radiowym gniazdkiem bananowym i stalową kulką dociskaną do otworu za pomocą sprężyny.

Pozdrawiam, GM

Reply to
sp9rjt

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.