Liczę bardzo na Waszą pomoc

Jestem, a właściwie dopiero będę, początkującym modelarzem. Kupiłem kilka dni temu samolot z silnikiem spalinowym i do tego potrzebuję aparaturkę. Chcę kupić komputerową ze złączem trenera (tak, aby można było potrenować na symulatorze PC) Poza tym chcę kupić jedną, która będzie mogła mi służyć na trochę dłużej. Początkowo wybrałem Graupnera MC-12 jednak ze względu na trudność w zakupie szukałem dalej. Trudność w zakupie polegała na tym, że z "drugiej ręki" jest on prawie niedostępny (a jeśli już to za krocie), zaś nowy kosztuje prawie 1000 zeta (z jednym serwem !). Szukałem dalej i znalazłem HITEC ECLIPSE 7 QPCM Zestaw zawiera nadajnik 7 kanałowy, cztery serwa HS-422, odbiornik HFD-08RD, ładowarka (12 godzinna), akumulatory do nadajnika i odbiornika (650mAh). Zestaw kosztuje 1199 PLN Co nim sądzicie ?

Proszę o pomoc

Pozdrawiam wszystkich, Zbych

Reply to
Zbycho
Loading thread data ...

Czesc!

Skoro zrobiles taki rewelacyjny zwiad co do cen, to wystarczyloby gdybys wpisal jeszcze w jednej przegladarce:

formatting link
haslo: "opinie eclipse" i wybral zakladke: grupy dyskusyjne. Wyniki szukania to glownie opinie o Eclipse 7 FM i Mitsubishi Eclipse. :D

Reply to
PJ

Dzięki za odpowiedź. Jest jednak mały problem. Otóż na wskazanej przez Ciebie grupie opinie dotyczą starszych modeli Eclipse 7 (posty dotyczą wyłącznie tego modelu). Modele dostępne dzisiaj na rynku (nowe) mają oznaczenie Eclipse 7 QPCM i chociaż ktoś na grupie powoływał się na ten model, to nie uzyskał informacji. A podobno wersje QPCM różnią się nieco od swoich poprzedników. Dlatego też nadal proszę o pomoc. A może jest wśród grupowiczów osoba, która dysponuje takim sprzętem i chciała by się wypowiedzieć ?

Raz jeszcze pozdrawiam i czekam na odpowiedzi. Zbych

Użytkownik "PJ" <pjak_wytnijto snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:c0v4e9$2ubr$ snipped-for-privacy@mamut.aster.pl...

Reply to
Zbycho

Uzywam co prawda aparatury Eclipse FM (i jestem zadowolony) jednak mogę Ci od razu powiedzieć, ze różnica polega na sposobie transmisji sygnału do odbiornika. Funkcje samej aparatury są identyczne. Starszy typ koduje sygnał analogowo (PPM). Nowszy: cyfrowo (PCM). Wiecej przeczytasz w FAQ aparatur na

formatting link
nowego rozwiązania, jest taka, że odbiornik jest w stanie wykryć zakłócenie sygnału sterującego (deformacja pakietu danych) i jeśli jest wyposarzony w opcję fail save, zignorować taki sygnał i pozostać przy dotychczasowym wychyleniu sterów, co może, ale nie musi uratować Twój model przed rozbiciem z powodu zakłócenia sygnału radiowego. Wady są dwie:

  1. Praktycznie każdy producent ma swój propokół transmisji cyfrowej (przykładowo Hitec ma Quick-PCM), przez co zawęża się bardzo gama odbiorników, jakie możesz użyć ze swoim nadajnikiem.
  2. Odbiorniki PCM są duuużo droższe. Bilans strat i zysków dla mnie osobiscie przemawia za transmisją analogową. Pozdrawiam, Robert
Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

polecam Eclipse FM starszy model

formatting link
00xx00

Reply to
marcin

Oj, oj... To jeszcze zależy jaki to model, ale to nie był dobry wybór... :-( Generalnie na początek robi się niewielkiego elektryka lub szybowca, ale gdy znajdziesz w okolicy doświadczonych modelarzy, którzy Ci model oblatają, to nie widzę problemu.

Tak - napewno się przyda.

Używam tego nadajnika od 3 lat - bez zarzutu, to naprawdę porządna aparatura z możliwością rozbudowy. Wiele osób ją poleca. Patrz tu:

formatting link
Trudność w zakupie polegała na tym, że z "drugiej ręki" jest on prawie

Eeeeee... Nie jest aż tak źle... ;-) Masz za to dobry odbiornik razem z nadajnikiem.

Też wcale niezły wybór.

Pozdraiwam, Szymon

Reply to
Szymon

Wszytko jest pieknie i ladnie tylko zapomniales o jednym drobnym szczegole ktory podal kolega Zbycho. Eclipse 7 QPCM jak i jego starszy brat Prism 7 posiada zmiane "nadawania" sygnalu. Jest on albo PCM albo PPM/FM. Kolega Zbych wybral (niewiem czy celowo czy przez przypadek) aparature Eclipse 7 QPCM z odbiornikiem FM. Po takim zakupie jak sie przekona do samej aparaturki jak i PCMa moze sobie dokupic odbiornik PCM i przelaczyc w nadajniku wlasnie na to nadawanie. Z togo co slyszalem nie ma teraz chyba nowych aparatur Eclipse kotre nie wspolpracuja z PCMem. Wiec mamy Eclipsy PCM z odbiornikami PCM i z odbironikami FM :)

Pozdrawiam

Reply to
Trix

Jesli tak, to już nic nie stoi na przeszkodzie. zeby wziąć tą aparaturę :) Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Przypatruje się Waszym wypowiedziom i .... no właśnie: nie wiem co myśleć. Przeglądnąłem Google, przeczytałem całe mnóstwo artykułów i z przykrościa stwierdzam, że nie wiem, co wybrać ! Prawdę mówiąc, we wszystkim opiniach nt Hitec-a Eclipse 7 pisano o małym wyświetlaczu oraz wadą polegającą na tym, że w momencie włączenia jakiegoś mix-a, przestają działać ustawienia maksymalnego wychylenia serwa. To chyba nie jest dobrze. Niestety nikt, jak do tej pory, nie potrafił mi "wiarygodnie" stwierdzić, czy tak jest rzeczywiście, czy może jest to wyłącznie błąd obsługującego, a może jest to kwestia programu w samym nadajniku ???

Z drugiej strony, patrząc na ceny oraz zawartość opakowania, HiTec to jedno z lepszych ofert cenowych.

Może jest wśród Was ktoś, kto używa taki model ?

A jak wyglądają Wasze doświadczenia z mix-ami ? Czy również przy mix-ach jest niezbędne poprawne działanie ograniczeń wychyleń ?

Zbych

Użytkownik "Robert 'Heyoan' Gadomski" <robspam1@SKASUJTO!reebok.pl> napisał w wiadomości news:c1671o$31b$ snipped-for-privacy@mamut.aster.pl...

Reply to
Zbycho

To prawda. Wyswietlacz miesci małą liczbe znaków, przez co funkcje są wyświetlane skrótami, co prowadzi do trudnosci w programowaniu. Dość długo nie byłem w stanie ruszyć czegokolwiek, nie patrząc w instrukcję. Jednak ta wada nie jest dla mnie bardzo istotna. Kwestia przyzwyczajenia.

Tu przyznam się, że albo ja czegoś nie rozumiem, albo osoba, która wydała taki osąd nie rozumie zasady działania mikserów. Weźmy taki przykład: załóżmy że ustawiamy lotki sterowane na osobnych kanałach 1 i 6. Wówczas przykładowo na kanał 1 i 6, w skrajnym wychyleniu, idzie sygnał o wartości maksymalnej: L. Oczywiscie dzieki lustrzanemu podłączeniu popychaczy powoduje to przeciwne wychylanie lotek. Załóżmy że do tych lotek domiksowujemy klapy, dla których zaprogramowaliśmy maksymalne wychylenie o wartości K. Po właczeniu takiego miksera, na kanał 1 wchodzi zmiksowany sygnał o wartości L+K, a na kanał 6: L-K. Miksowanie to nic innego jak odpowiednie dodawanie i odejmowanie wartości miksowanych sygnałów. W podanym przykładzie skrajne wychylenie serwa na kanale 1 wzrosnie do sumy L i K. Oczywiście ten przykład to uproszczenie pokazujące zmiksowanie 100% sygnału lotek z 100% sygnału klap. W rzeczywistości podajesz jeszcze procent zmiksowania sygnału lotek (pl) z sygnałem klap (pk). W rezultacie wzory przyjmuja odpowiednio wartość pl*L+pk*K oraz pl*L-pk*K. Czyli aby zachować założoną wartość wychyleń maksymalnych trzeba pamiętać aby zachować związek: pl+pk=100% Przy powyższym warunku wychylenia maksymalne nie mają powodu się zmienić. Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale :) Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

W sumie mój wywód miał jeszcze jedno uproszczenie, że zakres L = K. Jeśli te zakresy nie będą równe, wówczas trzeba odpowiednio zmodyfikować zapatrywanie na wartości pl i pk, jeśli zależy nam aby mix nie przekraczał większej z wartości: L i K. To już chyba tym razem wszystko ;) Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Z Twojej wypowiedzi rozumiem, że jesteś użytkownikiem Eclipsa 7. Czy Twoim zdaniem zestaw taki (mam na myśli zestaw sprzedażowy: nadajnik, odbiornik, 4 serwa, akku, ładowarka) jest warty pieniędzy (1200 zł. z odbiornikiem PCM) ? A czy masz może doświadczenia z innymi aparaturami ?

Teraz zaczynam rozumieć działanie mix-ów. Do tej pory sądziłem (swoje "rozumienie" opieram na info z netu), że mix-y nie działają na zasadzie sumowania "wartości" kanałów. To całkowicie zmienia tę sytuację. Z wypowiedzi Twojej rozumiem również, że ograniczenie wychylenia polega na wprowadzeniu wartości max mix-u. Czy powyższa zasada działania dotyczy innych nadajników również ?

I jeszcze jedno: Czy słuszne jest, że gdyby z mix-ami działały ograniczenia wychyłu, to obsługa byłaby prostsza i bardziej intuicyjna ?

Pozdrawiam, Zbych

Użytkownik "Robert 'Heyoan' Gadomski" <robspam1@SKASUJTO!reebok.pl> napisał w wiadomości news:c1dv9d$js5$ snipped-for-privacy@mamut.aster.pl...

Reply to
Zbycho

Tak, jestem użytkownikiem Eclipse 7 w starszej wersji PPM, o czym już wspominałem. Nie mogę autorytatywnie odpowiedzieć czy warto, bo nie robiłem rozaznania pod kątem cena/możliwości. Kupiłem tą aparaturę okazyjnie, z ogłoszenia na tej grupie, w bardzo korzystnej cenie, więc nie miałem dylematu "czy warto?". Jestem z niej zadowolony, ponieważ zawiera wszystkie funkcje i miksery jakie mogą mi być potrzebne przez najblizsze lata (zajmuję się RC od roku). Jedyną poważniejszą wadą IMHO moze być sztywne przypisanie funkcji i mikserów do przełączników. Dobrą wizytówką Eclipse jest chyba fakt, że wiele osób uważa ją za najpopularniejszy nadajnik.

Przez pierwsze 3-4 m-ce używałem Lasera 4. To jest aparatura z zupełnie innej półki, więc nie ma tu czego porównywać. Powiem tylko, że bardzo szybko doszedłem do wniosku, że to niewystarczający dla mnie sprzęt.

Nie do końca. Wartość maksymalnego wychylenia sygnału zmiksowanego wynika z podanego przeze mnie wzoru, czyli składają się na nią 4 wartości:

- zakres wychylenia w przypadku czystego sygnału L,

- zakres wychyl;nia w przypadku czystego sygnału K,

- procent wmiksowania sygnału L,

- procent wmiksowania sygnału K.

Tak. (Ewentualnie prostsze nadajniki nie mają możliwości ustawiania udziału procentowego sygnałów miksowanych). Byc może inne, zaawansowane nadajniki mają dodatkowo możliwość ograniczenia zakresu sygnału po miksowaniu, ale nic mi o tym nie wiadomo i byłoby to swego rodzaju przewymiarowanie.

Intuicyjność obsługi oprogramowania Eclipse nie jest jej najmocniejszą stroną, o czym już mówiłem, lecz to bardziej zasługa konstrukcji samego menu niż dostępnych opcji. Jednak to jest chyba najmniejszy problem. Do każdego rodzaju programowania uzytkownik w końcu się przyzwyczaja.

Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Nie chcę przedłużać tego wątku, mam jednak jeszcze jedno pytanie, trochę niedyskretne: Ile zapłaciłeś za Twojego Eclipsa ? (o ile to nie jest tajemnicą)

Na koniec bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam Zbych

Użytkownik "Robert 'Heyoan' Gadomski" <robspam1@SKASUJTO!reebok.pl> napisał w wiadomości news:c1f15s$39q$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Reply to
Zbycho

Jeśli dobrze pamiętam to było za 650zl. Ale to nie była cena za sam nadajnik. Do tego był odbiornik 8-kanałowy z podwójną przemianą (nie pamiętam w tej chwili oznaczenia ale ten z kompletu) oraz para kwarcy! Całość była wtedy półroczna, jeszcze na gwarancji, bez śladów zużycia. Jedynie po pojemnosci pakietu zasilającego mozna było poznać, że trochę używana i pakiet nie był za bardzo zadbany (wyraźna utrata pojemności). Sam widzisz, że nie było się nad czym zastanawiać :) Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Witam

Również zmagam się aktualnie z wyborem aparatury. Po cenie 1199 zł za eclipsa wnoszę że został on zauważony w sklepie Arthobby. W tym zestawie występuje odbiornik FM z podwójną przemianą, komplet z odbiornikiem PCM to już wydatek prawie 1400 zł. Mam natomiast pytanie o oprogramowanie tego nadajnika. Spotkałem się z opiniami, że jest ono mocno wadliwe. Również w sklepie, w którym planuję się zaopatrzyć coś takiego usłyszałem. O dziwo mają oni te nadajniki w sprzedaży, a więc nie "nie polecają bo u nich nie ma". Podsunięto mi natomiast nadajnik Sanwa Vanguard 6000, z podobnym wyposarzeniem co eclipse (ilościowym) za 970 zł. Co wy na to? Rozumiem, że w tym drugim przypadku odpada latanie śmigłowcem?

Pozdrawiam

Reply to
trafka

Dnia 2004-02-23 23:24, Użytkownik Robert 'Heyoan' Gadomski napisał:

A to zależy, jakie założenia przyjęto pisząc program nadajnika :) Przecież można nadawać maksymalne wychylenia nie tylko kanałom "wejściowym" (klapy, lotki) ale i "wyjściowym" (dany kanał odbiornika). Wtedy sygnał klapolotek wynosi L+K, ale tylko w zakresie MIN <= L+K <= MAX. Tak przynajmniej ja to zrobiłem

Reply to
Jakub Witkowski

To prawda. Napisałem zresztą, że być może stosuje się programowe ograniczenie zakresu wyniku mixu w innych nadajnikach. To co jednak głównie chciałem przekazać w swojej wypowiedzi, to fakt, że nie można twierdzić, że w Eclipse właczenie mikserów powoduje zagubienie nastawy wychylenia maksymalnego. Po prostu takie a nie inne oprogramowanie tego nadajnika, wymaga zachowania pewnej szczególnej relacji między poszczególnymi parametrami miksera, aby doprowadzić do utrzymania założonego zakresu wychyleń. Wydaje mi sie, że nie można tu mówić o wadzie, czy zalecie tego czy innego rozwiązania. Ostatecznie mikserów nie przeprogramowujemy na danym modelu tak często, żeby metoda miała tu znaczenie. Najważniejsze jest aby przy uzyciu danego oprogramowania dało się zrealizować dane zamierzenie. Metoda jego osiągnięcia jest tu całkowicie drugorzędna. Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.