Poszycie kadłuba!

Oct 20, 2003 Last reply: 22 years ago 2 Replies

Witam wszystkich modelarzy! Pytanie moje pragnę zadać modelarzom szkutnikom. Jak oklejać listewkami kadłub żaglowca, czy od stępki ku górze, czy od walles w dół rozmieszczając uprzednio battensy? (w literaturze spotkałem się z obydmowa wersjami). Która jest praktycznie lepsza? Jestem początkującym modelarzem, stąd to pytanie. Wdxzięczny za odpowiedź: ww



Mozna pokrywac kadlub z dolu ku gorze, tj. od stepki do odbojnikow, albo odwrotnie. Sa tez tacy, ktorzy pokrywaja z obu bokow jednoczesnie i spotykaja sie z listewkami posrodku kadluba, wklejajac tam ostatnia listewke bardzo dokladnie przypasowana. Nie ma zadnej preferencji. Ja osobiscie pokrywam od odbojnikow (wales) ku stepce. Zawsze jednak nalezy najpierw tymczasowo poprzyklejac do szkieletu kadluba te tzw. battens (cieniutkie listeweczki wyznaczajace pasy przestrzeni miedzy soba, gdzie bedziemy wklejac listewki naszego poszycia), innymi slowy - nalezy podzielic cala szerokosc burty na ciensze pasy - w ten sposob poszywanie jest latwiejsze i nie zrobi sie bledu, dokladnie okreslajac szerokosc danej listewki na kazdej z wreg. Polecam poszywanie obu burt jednoczesnie, tj. jedna listewka z jednej strony i analogiczna listewka na przeciwleglej burcie raczej, niz najpierw poszywanie calej burty i potem przejscie na druga burte. Zapobiegnie to brzydkiemu wypaczeniu sie kadluba podczas wysychania i kurczenia sie listewek na szkielecie.

Dosc szczegolowy opis tej procedury znajdziesz na stronie Marka Kalka z Poznania:

formatting link
w dziale "Poszywanie kadluba" Jesli masz dalsze pytania, napisz do mnie bezposrednio a postaram sie wytlumaczyc Ci calosc dokladniej.

Pozdrowienia,

Tomasz Aleksinski Glendale,CA USA

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required