[RC] Jak to działa/lata ?

Witam,

Jako jeszcze "nielot" szukam opisu działania samolotu rc :) Niestetu pomimo usilnych poszukiwań nie udało mi się znaleźć opisu dla kompletnego laika. Problem jest w tym, że są samoloty ze sterami w ogonie, w skrzydłach, ogon w kształcie V, latające skrzydła, itp.... Do tego sa różne aparatury, jeszcze jakieś "miksery" .... Czy ktoś ma opublikowane materiały na ten temat? najlepiej z rysunkami dla opornych :) Nie chodzi o samą aparaturę a raczej zestaw w locie. Bo np. normalny szybowiec to ma dodatkowe lotki sterowane pedałami, aparatura ma tylko 2 drążki = 2 ręce to jak te lotki popychać, nosem ? Dla "nielota" to jest problem bo zależnie od tego czym chcę latać, muszę się zdecydować na aparaturę i model. Jak zrobie błąd to kasa w błoto.

Pozdrawiam,

Adam

Reply to
Adam Wieczorek
Loading thread data ...

Proponuje zaczac od podstaw... czyli od prawdziwego samolotu; jak lata(dlaczego) jak sie nim kieruje, jakie dzialaja sily itp. Jak juz to przerobisz to odpowiedzi na Twoje pytania beda smiesznie proste =)

Reply to
Doman

Tia, to wydaje mi się, że wiem :)

100% artykułów na necie zaczyna się: "zakładam, że czytelnik opanował już podstawy sterowania.... bla, bla, bla..." Co do banalnych pytań: Ja jestem informatykiem a żona księgową. Umowa jest, że rozmawiamy tylko o tematach z poza branż. Bo ja nie jestem w stanie odróżnić podatku brutto od netto (czy cuś) a pojęcie amortyzacji to jakiś kosmos. Ona z koleji, nie odróżnia kompilatora od interpretera... głupia jakaś, czy co?

No, to jak toto lata np. z tym ogonem V ? kręcicie te drążki nosem czy pod pulpitem jest schowany joystick ?

Pozdro,

Adam

Reply to
Adam Wieczorek

Witajcie !

Jako chyba najbardziej słuszne wydaje mi się, abyś umówił się z "jakimś" modelarzem na lotnisku. Albo jeszcze łatwiej: zapytaj, gdzie latają w Twojej miejscowości (bądź najbliższej), w jakie dni i o której godzinie. Spotkanie "na żywo" będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam, Zbych

Użytkownik "Adam Wieczorek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:c96um1$un$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Reply to
Zbych

Kazdy drazek ma 2 osie(jak joystick- czyli mamy dwa joysticki- obsugujemy 4 funkcje), czyli jezeli masz dwa drazki po dwie osie to na prawym jest sterowanie wysokoscia (gora/dol) i lotkami (lewo/prawo) a na lewym gaz(tez gora/dol) i ster kierunku(lewo/prawo) (jest tzw. MODE 2) klapy, hamulce itp. wystepuja na przelacznikach lub suwakach- chociaz przy w pelni zmechanizowanym szybowcu na lewym drazku sa np. w gorne polozenie - hamulce(klapy w dol obie lotki do gory) - dolne polozenie- (klapy+klapolotki ida lekko w dol...do krazenia w kominie).. co do ogona V - sa to zmiksowane ze soba razem ster wysokosci i kierunku... tzn jesli chesz poruszyc sterem wysokosci to oba piora steru poruszaja sie zgodnie, jesli kierunkiem - to na przemian - jedno w gore, drugie w dol- ale trudno uzyskac efekt prawdziwego steru kierunku jak w usterzemiu klasycznym- wiec ja na przyklad ogona V nie lubie i unikam... wole statecznik klasyczny... a w szybowcach -wysoki cross-tail z plytowym wysokosci... Lapiesz o co chodzi z tym sterowaniem?

Pozdrawiam.

Reply to
KrzysiekPe

Ahhhhhh... to nie tak jak w radiu do autek ? tam też są dwa dzyndzle ale jednoosiowe... no tak, to mnie zmyliło. No dobra, chyba potrafię sobie to juz wyobrazić... ale to musi byc trudne... bo trzeba kręcić drążkami po skosie :( To chyba stąd te rady, żeby dać model oblatać/wytrymować fachowcom... Już jaśniej! ale nie całkiem... Powiedzmy, że kupię radio i model, poskładam to do kupy i nawet polecę.... a potem się okaże, że latam "sprawnie inaczej". Wracam do obrazka... nie ma gdzieś dokładnego opisu tych Mode1/2/3/.... itd ? Czy to może jest już zaprogramowane w danym typie radia ?

Pozdro,

Adam

Reply to
Adam Wieczorek

Użytkownik "Adam Wieczorek" napisał ..........

Widze, ze do googla i archiwum grupy sie nie przylozyles. Proponuje ci zapoznanie sie z dzialem "prm dla opornych" na mojej stronie

formatting link
Jest tam troche podstawowych informacji dla poczatkujacych i odnosniki do innych, waznych moim zdaniem tekstow w polskim internecie modelarskim.

A jak jestes z Warszawy - wpadnij w sobote do Falent.

Reply to
kojot

Tia... wiem.... Zawsze schemat jest ten sam...

  1. W sobote/niedziele nie mam czasu (praca?)
  2. Jak już mam czas to leje....
  3. Jak już mam czas i nie leje... jade na lotnisko a tam nikogo nie ma :(
  4. Jak już są modelarze to mi głupio tak się pchać przez tłum gapiów/dzieciaków i pytać: a do czego ten dings ?

Szkoda, że nie ma jeszcze takich normalnych szkół latania. Dzwonię, zamawiam, płacę i jest ok. To zresztą jest pomysł na biznes.. jakiś :)

Pozdrawiam,

Adam

Reply to
Adam Wieczorek

Polecam wątek z Forum PWM:

formatting link
Czy to może jest już zaprogramowane w danym typie radia ? W jednych radiach można to w miarę łatwo zmienić samemu w innych trzeba oddać nadajnik do serwisu. Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Użytkownik "Adam Wieczorek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:c975nh$c5f$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Lamentujesz - prognoza pogody dobra, miejsce znane, kontakt masz. Przestan plakac. Dzieciakow w Falentach w zasadzie nie ma.

.........

W Warszawie sa osoby uczace latac za pieniadze.

Reply to
kojot

Przepraszam, już nie będę.... dzięki za kopa, to zawsze pamaga wyjść z dołka :) Do Warszawy to z Mysłowic tak ze 350k, poszukam gdzieś bliżej.

Adam

Reply to
Adam Wieczorek

Użytkownik "Adam Wieczorek" napisał ..........

jak ciebie doluje przymierzanie sie do takiego hobby, to nie bierz sie za seks i piwo ;-)) to najwspanialszy moment, jak czlowiek sobie wszystko uklada w glowie, planuje pierwsze zakupy i loty...

Przy tej cenie paliwa nie namawiam, ale do Falent jest z 20 km blizej z poludnia niz do Warszawy:-)

Poludniowcy - pomozcie koledze!

Reply to
kojot

Dnia 2004-05-28 12:46, Użytkownik Adam Wieczorek napisał:

Trudne? Hmm... To może najpierw polataj jakimkolwiek symulatorem lotu na PC-ta. Może być byle gierka. Potem spróbuj symulatora modelarskiego.

Reply to
Jakub Witkowski

Dnia 2004-05-28 10:53, Użytkownik Adam Wieczorek napisał:

Powiem ci tak: ja zapałałem rządzą latania 1 listopada, a 1 stycznia poszedłem na ośnieżoną łąkę z własnoręcznie zaprojektowanym i wykonanym modelem i aparaturą. I on poleciał. Wszystko co musiałem wiedzieć, wyguglałem w sieci (aerodynamikę trochę pamiętałem z kursu dla lotniarzy sprzed 10 lat). I też jestem informatykiem, jak Ty.

Tak więc do roboty: najpierw sprawdź jak i dlaczego lata samolot. Z książek papierowych, poczytaj "Mechanikę lotu modeli latających" J. Staszka. A potem pytaj, kombinuj.

Reply to
Jakub Witkowski

To ja się pytam gdzie ich szukać? W internecie nie znalazłem a na tutejszej grupie też się nikt chętny nie zgłosił. A ja pouczyłbym się chętnie. Tak mnie na starość dopadło ;-)

Andrzej Kowalski

Reply to
Andrzej Kowalski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.