Jak działa zawór antysyfonowy?

Cześć.

W nocy miałem małą przygodę z klimatyzacją, mianowicie po wyłaczeniu, wylała się z niej woda. Klima nowa, pierwszy raz użyta przez kilka h.

Pierwsza myśl: brakuje zaworu zwrotnego na odprowadzeniu skroplin (są wysysane jakis 1m w górę ale kilka w bok) i zawartośc rurki wróciła.

Oglądam więc schemat podpięcia pompki:

formatting link
Na stronie 12 jest "zawór antysyfonowy". Nie zamontowali go. Mam go w ręce.

W pierwszej chwili myślałem, że to zawór jednokierunkowy, blokujący powrót wody do pompki.

Ale nie. "Zawór" jest przelotowy, nie ma częsci ruchomych. Czyli to nie "zawór".

Na schamacie widać "bąbelki powietrza".

Przyszło mi do głowy, że może to coś jest napowietrzaczem i działa tak, że bąble uciekajac w górę wypychają wodę z rurki do przelewu?

Jak to ma działać, ktoś ma pomysł?

Producent sam chyba nie wie. Na filmie, nie dośc że podpięty jest inaczej niż w instrukcji, to ma słuzyć jako urządzenie zapobiegajace zatarciom pompy (!).

formatting link
Korci mnie, aby wstawić tam zwykły zawór jednokierunkowy, z akwarium. Ale z jakiegoś powodu producent dodaje to dziwne coś. Co to daje lepiej, niż zawór jednokierunkowy i jak działa?

Reply to
heby
Loading thread data ...

W dniu 2021-06-12 o 10:30, heby pisze:

Po odpompowaniu wody ze zbiorniczka, powinien zostać słup wody między zbiornikiem a pompą, by pompa była nadal zalana. To ma na celu zapewnienie jej ciągłej pracy na mokro. Niestety, po zatrzymaniu pompki, efekt syfonowy może wyssać wodę z pompy i dlatego jest ten zaworek. Jak sądzę, otwiera on połączenie z atmosferą po opróżnieniu zbiornika i wyłączeniu pompki, a wtedy odpływa woda poniżej zaworka, likwidując efekt syfonowy.

WM

Reply to
WM

Błędnie przetłumaczono z angielskiego, bo syfon to lewar.

formatting link
WM

Reply to
WM

Jak dochodzi do opróżnienia zbiornika z kondensatem efektem syfonowym, to ciężar słupa cieczy za pompą zasysa wszystko co jest w rurach i pompie opróżniając całość instalacji z kondensatu. Ten zawór antysyfonowy ma to przerwać, tak że to co poniżej niego (tu odnoszę się do wideo) lub powyżej (tu do instrukcji, str. 12, górny rysunek) poleci rurami do odpływu ale pompa pozostanie zalana. To musi siłą rzeczy być zawór jednokierunkowy, bo inaczej, jeśli pompa jest powyżej zbiornika z kondensatem, to też z niej by wyleciało.

Reply to
Marcin Debowski

Dobrze, że tak przetłumaczyli bo inaczej nikt by nie zrozumiał, a efekt syfonowy zna każdy.

Reply to
Marcin Debowski

No dobra, po zastanowieniu to nie musi być zawór jednokierunkowy, a samo odpowietrzenie, jeśli pompa ma taki zawór albo to coś pod zbiornikiem z kondensatem ma taki zawór. Obstawiam to drugie.

Reply to
Marcin Debowski

Syfon to zamknięcie hydrauliczne (jak w kiblu), a lewar nim nie jest. W lewarze jest niższe ciśnienie niż w otoczeniu, a w syfonie wyższe.

WM

Reply to
WM

To zawór jednokierunkowy łączący wnętrze rury z otoczeniem. Otwiera się, gdy w rurze jest niższe ciśnienie niż atmosferyczne.

WM

Reply to
WM

Nie, no w porządku, ale jeśli chcieli coś wytłumaczyć to gdyby napisali lewar, to 99.9% szukałaby jakiejś dźwigni. A jak napisali syfon, to 95% zrozumiała czego rzecz dotyczy, a tylko 5% szukało butli z wodą gazowaną.

Reply to
Marcin Debowski

To co mam w ręce, to przelotowy kawałek rurki. Jedyna częśc mechaniczna to kawałek gumki widocznej przez mała dziurkę z boku.

Zakładam, że powiduje wpuszczanie powietrza i przerywa słup wody zaciągany syfonem.

Jedokierunkowy nie jest, na 100%.

W/g serwisanta, stosowny zawór jednokierunkowy posiada pompa, w środku.

Reply to
heby

Jest zaworem jednokierunkowym na ściance rury, wpuszczającym powietrze do środka rury. Na zewnątrz nie wypuszcza ani powietrza, ani skroplin. Działa na różnicę ciśnienia jak typowy zawór jednokierunkowy.

WM

Reply to
WM

OK, zrozumiałem że chodzi o wodę. Tak, z punktu widzenia powietrza jest jednokierunkowy.

Reply to
heby

A w opisie wrecz "3. Air Intake". Z ciekawosci mozesz podmuchac - domyslam sie, ze jest tam zaworek jednokierunkowy, ale dla powietrza. Umozliwia zassanie powietrza do rury, ale nie powinien wypuscic wody z rurki.

Tylko WM ma chyba racje - to ma zapewnic utrzymanie wody w pompie, a nie zapobiegac cofaniu do klimy.

Jak tak jednak patrze na str 10 i sposoby montazu pompy ... to sie zastanawiam jak to dziala i jak ma zapobiegac przez wylaniem wody z klimy.

Rozumiem, ze pompa wysysa wode z pudelka z jakim czujnikiem poziomu? A do tego pudelka woda z klimy splywa swobodnie ?

To ciekawe - w ogole nie dziala to odsysanie, czy WM ma podwojna racje

- zadzialalo raz, syfon odessal za duzo wody, i pompa przestala ssac. Ale z takimi mozliwosciami montazu, to powinna byc pompa choc troche ssaca, np membranowa - woda nie powinna byc jej niezbednie potrzebna. Choc zapis jest - nie uruchamiac na sucho.

J.

Reply to
J.F

Zdecydowanie tak.

A po co w ogóle tam pompa? Wszystkie klimy, które znam mają odprowadzenie grawitacyjne. Fakt, że znam wyłącznie Daikiny.

Reply to
Marcin Debowski

Spółdzielnie mają różne wymagania odnośnie skroplin, oto przykład: "Musimy zadbać, aby płyn nie spływał niekontrolowanie po balkonie, nie tylko zalewając sąsiadów z dołu, ale i brudząc elewację. Jeżeli posiadamy balkon, wystarczy zaopatrzyć się w zbiornik, a jeżeli nie, w projekcie trzeba będzie uwzględniać podłączenie instalacji do kanalizacji."

WM

Reply to
WM

Przy uruchamianiu zalecają by napełnić pompę wodą z płynem odkażającym.

W zbiorniczku jest prawdopodobnie pływak, włączający pompę przy dużym poziomie płynu i wyłączający przy niskim.

WM

Reply to
WM

Ale pompa jaka - wirowa, wyporowa?

Bo jakos tak troche powatpiewam, aby wirowa, nawet zalana, potrafila wyciagnac wode ze zbiorniczka ... 30cm nizej? Raczej nie starczy wody w pompie na tyle powietrza.

No chyba, ze zaworek zwrotny jest przy zbiorniku, i przy pierwszym zalaniu zalewa tez rurke.

Tak, nawet tam pisza i rysuja.

J.

Reply to
J.F

Tam jakies rysunki sa, i sensownie to wyglada - tzn gdy instalacja odprowadzajaca jest wyzej - w kanale powietrznym, nad panelowym sufitem itp ..

J.

Reply to
J.F

Dotarłem do opisu działania pompki.

"Zasada działania pompki opiera się na dwóch zaworach jednokierunkowych (jeden przed, a drugi za tłokiem) oraz małym tłoku, który oscylując z częstotliwością 50 (lub 60) ruchów na sekundę, wypiera wodę, co powoduje jej przepływ. "

WM

Reply to
WM

I racja. Te wszystkie co znam, mają odporwadzenie do kanalizacji. Klima na ogół jest pod sufitem, więc powino się dać odprowadzić grawitacyjnie w większości przypadków.

Reply to
Marcin Debowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.