[RC] Jak wygląda flatter (dla tych co

Użytkownik Grzegorz Kurczyk napisał:

nie wiem, nie bylem nigdy w powietrzu ale widze co widze jasna plama reki trzymajacej drazek po prawj stronie szybowca (patrzac od tylu) lewa lotka w dole, prawa w gorze moze po prostu jeszcze tego patentu nie probowales ;)

Reply to
AlexY
Loading thread data ...

niekoniecznie - nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, jakie siły panują na drążku. Może nieco OT, ale nasze Łosie miały przekompensowane stery kierunku i przy nadmiernych wychyleniach samolot wpadał w padanie liściem, kiedy siły na orczyku były takie, że pilot nawet próbując nie był w stanie ich zatrzymać; doprowadziło to do kilku katastrof. Natomiast co do sił przy flatterze, to potrafią one złamać skrzydło (tak się np. rozbił nasz szybowiec SZD Wampir), a co dopiero wyrywać pilotowi drążek z ręki.

Pozdrówka Adam snipped-for-privacy@onet.pl

formatting link

Reply to
Adam Sliwinski

Czesc Jak ktos napisal, to nie klapolotki, wiec trudno wymusic lotkami oba skrzydla do gory i oba na dol. A zdaje sie, ze to tak wyglada. Stawiam na to, ze latanie lotek to skutek a nie przyczyna zjawiska... :-) Krzysiek

Reply to
koleszcz

Użytkownik Skazoo Bemowo RC napisał:

no takie sztywne to to nie jest jak widac na filmie ;) wiem wiem... czepiam sie :)

Reply to
AlexY

Zwróćcie jeszcze uwagę, że końce skrzydeł są w strzałkach drgań, kadłub w strzałce w przeciwfazie, węzły znajdują się mniej więcej w 1/3 długości skrzydła licząc od kadłuba. A kadłub chodzi tylko w dół i w górę, nie obraca się wokół osi podłużnej, więc tym bardziej nie jest to cykliczne szybkie przechylanie :-)) A zdaje sie, ze to tak wyglada. Stawiam na to, ze latanie

O, to, to ;-) Pozdr Adam snipped-for-privacy@onet.pl

formatting link

Reply to
Adam Sliwinski

No tak, film jest ciekawy, ale naszych niektórych kolegów wtrochę poniosła fantazja. Szybowiec jest w trakcie testów, leci za holówką na holu (!!!) a nie swobodnie, więc stąd możliwość takiego napędzenia, a pilot testuje zjawisko flatteru i tyle. Normalna procedura oblatywacza każe mu meldować wskazania przyrządów. Aha, nie da się machać lotkami szybciej, niż 2-3 razy na sekundę, a tu drgania są ze 2-3 razy szybsze, więc przekombinowaliście. Nie wspomnę juz o siniakach na udach... A te pierwsze wychylenie lotek wzięło się z początku cyklu flattera i samoistnego odkształcenia napędów po wygięciu laminatowego płata. Później amplituda i szybkość się zmienia i lotki już same nie machają. A pilot jedyne co może w takim momencie, to tylko zmienić prędkość.

Pozdro (>Gmeracz

Reply to
Gmeracz

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.