Sb 13

Witam !!!

W FMS-ie jest taki modelik: < Sb 13 > ...

Czy on istnieje w realu ??? Moze cos o nim wiecej ???

Jedyne do czego sie wgooglowalem to linki do stron o FMS-ie ...

Bede wdzieczny za informacje.

Pozdr.:

777
Reply to
777
Loading thread data ...

Nie wiem czy ten Twój "real" dotyczy modelu czy oryginału. Istnieje i jedno i drugie. Oryginał lata do tej pory w Branschweigu a model, był to np. taki znany nielot Graupnera. Już nie produkowany (na szczęście) ale czysami do kupienia jako używany. Np. tu:

formatting link
Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Literami "SB" oznaczano w Niemczech szybowce budowane przez Akaflieg (Akademischen Fliegergruppen) z Braunschweig. Akaflieg są grupami uniwersyteckimi (politechnicznymi) i są porównywalne do polskiego projektu z MEiL (szybowce "PW"). Tych grup było 9 (Braunschweig szybowce "SB"; Aachen; Berlin; Darmstadt- "D"; Esslingen; Hannover; Karlsruhe; München - "MÜ"; Stuttgart- "FS").

Projekty te różniły się jednak od tych polskich przedewszystkim eksperymentalnym charakterem szybowców. W Polsce robiono stosunkowo proste, klasyczne konstrukcje produkowane potem seryjnie, a w Niemczech głównie eksperymentalne (wręcz awangardowe) mające na celu "wybadanie" granic możliwości oraz sensu pewnych rozwiązań technicznych (ostatecznie uczelnie powinny sięgać dalej).

I tak projekt SB13 miał na celu stworzenie szybowca klasy standard o zminimalizowanych oporach i ciężarze. Co ciekawe, jako pierwszy powstał model w skali 1 : 3 a dopiero potem oryginał. Jest to konstrukcja z 1982 roku. Jako, że szybowce tego typu potrafią być niebezpieczne, zdecydowano się na zabudowanie na nim systemu ratunkowego. Jeszcze raz zaznaczam, żaden z projektów Akaflieg nie miał szans na produkcję seryjną, ale wyniki tych doświadczeń były dostępne przemysłowi - czyli dokładnie tak, jak powinno być.

No niestety, własności lotne były beznadziejne. Najczęściej nie przeżywał dłużej jak kilka minut w powietrzu.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Powstał jeden latający egzemplarz SB13. Szybowiec ma poprawne własności lotne. Wykonano na nim sporo lotów eksperymentalnych. Sam miałem kiedyś przjemność widzieć go w powietrzu.

O upowszechnieniu szybowców budowanych przez Akaflieg nie ma mowy. Nawet jak byłby to najlepszy szybowiec w świecie ;-) Szybowce te (bez wyjątku wszystkie) są typowymi szybowcami eksperymentalnymi mającymi na celu rozwój konstrukcji i technologii na poziomie akademickim a nie przemysłowym! Te szybowce powstaja przecież na uczelniach a nie w zakładach produkcyjnych. Oczywiście, że wyniki prac są dostępne dla wytwórni szybowcowych i podnoszą poziom ogólny techniki szybowcowej. Wszak za uczelnie, i naukę płaci całe społeczeństwo i ma ono prawo zbierać tegoż owoce. Zakłady produkcyjne nie są w stanie ze swojego budżetu prowadzić prac eksperymentalnych na taką skalę. Np. był taki znany szybowiec SB10 z 1972r mający 29m rozpiętości i wydłużenie 23. Wyniki tych eksperymentów zaowocowały lata później w szybowcu ETA. Był szybowiec z płatami teleskopowo zmieniającymi swoją rozpiętość w locie, były i inne ciekawe cudaki.

Tu nie potrafię Ci nic powiedzieć. Ani nie latałem modelem SB10, ani nie mam pojęcia (bo ich nie lubię) o symulatorach. Wolę zdecydowanie latanie w realu :- )

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.