strumień zaśmigłowy i układ T

W modelu szybowca RC w układzie T, czy statecznik poziomy i ster wysokości powinny być w strumieniu zaśmigłowym (śmigło na plecach), czy nad nim?

Ponoć gdy ster jest w strumieniu, grozi flatter i zniszczenie konstrukcji?

Reply to
/dev/SU45
Loading thread data ...

W modelu szybowca zasadniczo nie ma strumienia zaśmigłowego ;).

T generalnie trudniej jest wykonać dostatecznie sztywno i być może stąd taka opinia. Mnie flatter dopadał wtedy, gdy robiłem low pass na dużej prędkości mając popękaną wzdłuż węglową rurkę dźwigara (i bynajmniej nie był to dźwigar i flatter statecznika ;) .

Reply to
Lukasz Spychalski

No już bez przesady :) Na silnikowego DG-808 nawet największy ortodoks (chyba?) nie powie motoszybowiec? Jak się schowa silnik to w ogóle nie widać która to wersja :)

No ba, ale na coś się trzeba zdecydować. Niewielkie zwiększenie wychylenia strumienia w dół i statecznik będzie ominięty. Ciekawe jak się próby na ziemi mają do warunków w powietrzu?

A ona popękała tak sama z siebie czy po crash-lądowaniach, a może jakichś fajnych fikołkach podniebnych?

Reply to
/dev/SU45

Chyba jestem ortodoksem, skoro zaglądam na newsy ;P

No dobra, skoro się chowa...

Obawiam się, że po dodaniu gazu dasz pięknego nura. Przy silniku na grzbiecie zwykle daje się spory skłon, co oczywiście oznacza strumień w górę.

Na ziemi silnik kręci się nieco wolniej, więc prędkość strumienia jest mniejsza.

To efekt złożenia kilku czynników: zakupu używańca od kolegi, który zwykle jeździ modelami trialowymi, ale zapragnął też polatać (tylko trochę nie wychodziło), rurki wykonanej z rowingu (nie splatanej) oraz Chińczyka, którego trochę poniosła fantazja przy projektowaniu łącznika skrzydła ;). To ostatnie jest tak spaprane, że nie da się opisać na newsach - chyba, że na binarkach ;). Zresztą - parę zdjęć jest na rcg:

formatting link

Reply to
Lukasz Spychalski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.