Szybowiec z silnikiem na wiezyczce...

Witam!

Mam takie pytanie: Jaki powinien byc kat zamocowania silnika (OS 2.5ccm ze smiglem 7x5) na wiezyczce w szybowcu (2.4m rozpietosci) ?

Mam ustawione okolo 3 stopni w gore. W czasie lotu silnikowego musze mocno zaciagac wysokosc zeby zaczal sie wspinac do gory, w momencie wylaczenia silnika szybowiec 'wyskakuje' do gory a po ustawieniu steru wysokosci w neutrum szybuje poprawnie...

Reply to
Arcimek
Loading thread data ...

Na pewno nie w gore, bo wtedy wywolujesz mocny moment pochylajacy do przodu i dlatego musisz tak mocno dawac draga do gory. Ustaw na 0 a potem na -2 i powinno byc lepiej.

Reply to
PJ

Jesteś pewny ? Latałeś takim modelem ?

Silnik w górę, by strumień walił w statecznik poziomy z góry , co spowoduje moment zadzierający . Mi się nigdy nie udało modelu z wieżyczką całkiem wyrównoważyć, zawsze ciągnął lekko w dół.

Pozdr. Irek

Reply to
Irek_K

Jeśli statecznik nie jest zbyt wysoko to zadarcie silnika w górę też powinno pomóc , ponieważ statecznik jest za strumieniem smigła powinny wystarczyć niewielkie zmiany (bo właściwie liczy się wypadkowy kąt natarcia usterzenia względem kierunku strumienia powietrza ).

Jak masz lepszą aparaturę to możesz zmiksować z wysokościa dodatkowy kanał.

Irek

Irek

Reply to
Irek_K

Witam!

No i ostatecznie sie wszystko wyjasnilo :o)))) Po zmuszeniu silnika do wydajniejszej pracy szybowiec wyszedl na wysokosc pozwalajaca na wyregulowanie SC... okazalo sie ze SC byl przesuniety nieco do tylu. Poprawienie na bardziej przednie wywazenie spowodowalo ze szybowiec pieknie zaczal sie wspinac w gore nawet przy silniku ustawionym na 0st :o)

Reply to
Arcimek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.