Tanie, male, precyzyjne serwo

Witam! Jestem zupelnym laikiem jesli chodzi o serwa, dlatego zwracam sie o pomoc do specjalistow. Musze jak najprecyzyjniej sterowac katem wychylenia pewnej malej rzeczy. To cos wazy nie wiecej niz 10g, natomiast precyzja i powtarzalnosc kata sa dla mnie istotne, powiedzmy, ze 0,1 stopnia to minimum, jesli uda sie mniej to byloby super. Mozecie mi polecic z allegro, lub z innego miejsca jakies serwo, ktore spelnialoby takie wymagania? Dzieki i pozdrawiam, T.M.F.

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

To jeszcze powiedz jaki jest zakres tej regulacji. I w jaki sposób chcesz przenieść napęd do sterowania. Więcej szczegółów. To, że waży 10g wiele nie mówi, bo może się okazać, że to coś się porusza np. po wertepach i jest zamocowane na długiej dźwigni, a wtedy trzeba do tego dodać parę g przeciążeń i okaże się, że nie jest to takie hop-siup (juz pomijając te 0.1 stopnia precyzji).

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

To cos ma dlugosc ok. 30mm - to modul laserowy. Ramie zadne, bedzie bezposrednio przyczepione do osi. Zadnych wertepow, calosc bedzie przyczepiona do ciezkiej kupy zlomu, zero zdgan itd. Chodzi o to, zeby tym laserem precyzyjnie celowac w cos oddalone o ok.

1m. Zakres ruchu to jakies 60 stopni. Myslalem o krokowcu, ale i tak musialbym do tego dolozyc jakas przekladnie, zeby uzyskac pozodany maly skok. Wiec ew. moze mozesz poliecic jakas przekladnie do nalozenia na wal silniczka i zeby z drugiej strony mozna bylo nakleic taki modul ?
Reply to
T.M.F.

Ja bym zaczął od tego, żeby to zamocować pewnie i bez luzów bez napędu.

60 stopni i taka duża rozdzielczość, to już nie będzie żadne modelarskie serwo, a na pewno nie tanie (typowe mają 60 stopni, ale luzy na przekładni raczej nie dadzą Ci precyzji większej niż pojedyncze stopnie). Z tego co mi przychodzi do głowy, to możesz wypruć prowadnicę lasera z jakiegoś starego cd razem z silnikiem krokowym i przekładnią ślimakową. To zamocować kawałek od osi obrotu i zamieniać precyzyjny ruch posuwisty na obrotowy dźwignią. Możesz mieć co najwyżej problemy z luzami na przełożeniu.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Na początek moze wystarczyć najtańsze serwo standardowe po skasowaniu do zera luzów porzez jednostronnie działajacy nieduży stały naciąg np. gumowy. Pozdr. WJU

Reply to
wur

Cześć,

wydaje mi się, że przeciętne cyfrowe serwo poradzi sobie z tym znakomicie. Np. DS 281 Graupnera za ok 35 Eur, jeśli wierzyć danym technicznym ma przy zakresie obrotu +/- 45° 5900 kroków. Daje to ok 0,015° "rozdzielczości". Serwo takie z plastikową przekładnią nie powinno mieć żadnych wyczuwalnych luzów.

FS 280 T Robbego ma rozdzielczość "tylko" 4096 kroków i jak podają dane techniczne praktyczny krok wynosi 0,04°. Tyle, że to serwo ma metalową przekładnię gdzie luzy są zwykle bardziej wyczuwalne.

Jeszcze dokładniej pracują serwa przeznaczone wyłącznie do współpracy z cyfrowymi żyroskopami. Np. Graupner DS 8100 G. Tu jednak jesteśmy już w klasie cenowej powyżej 80 EUR.

Poprostu radzę poszukać danych markowych serw cyfrowych (Futama, Robbe czy Graupner) i je porównać. Ale generalnie serwa cyfrowe mają dość wysoką dokładność ustawiania.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Dzieki za pocieszajace informacje. Cena 35-50 Euro jest do przelkniecia, szczegolnie przy takiej dokladnosci. Moge jeszcze prosic o jakies namiary na sklep w ktorym to mozna kupic? Pewnie macie jakies grupowe sklepy wysylkowe :)

Reply to
T.M.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.