W sprawie programu "Centre of Gravity"...

Cześć !

Mam problem z prawidłowym rozszyfrowaniem terminologii angielskiej w tym programie. ja wiem, że to jest w sumie proste ale czy ktoś mółby mi w sposób profesjonalny podać co dokładnie znaczą te terminy ???. Po kolei: mean aerodyn. chord, aspect ratio: lift slope: aerodynamic center: aerodynamic center by %: lever arm: down wash factor: centre of gravity by stab.: 16 % centre of gravity by stab.: 8 % Szczególnie te dwie pozycje najbardziej mnie interesują. Może jest polska wersja tego programu ??. Dodatkowo interesuja mnie uwagi na temat tego programu.

Za pomoc dziękuje Pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomek
Loading thread data ...

Popatrz w artykułach u mnie na stronie. Masz tam nawet spolszczoną wersję tego programiku.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Witam,

Bardzo dziękuje za udzielone mi odpowiedzi. Wynik przerósł moje oczekiwania. Ale postanowiłem temat troche podrążyć. Chodzi mi o to, że zbudowałem model depronowca, bardzo podobnego do "Grzmota" Krzyśka "Kojota". 1 metr rozpiętości, długość 71 cm, silnik 400. Jedyna zmianą jest to, że skrzydło jest przymocowane do kadłuba za pomoca "siodełka" - z pianki poliretanowej (taka brązowa) wyciąłem tak, że jedna cześć wchodzi do kadłuba a druga tak wyprofilowałem pod dolny obrys profilu skrzydła. Jest to o tyle fajne, że moge sobie położenie skrzydła wyregulować. Wpisałem dane do programu i otrzymałem następujące wyniki : przy odległości skrzydła od statecznika wynoszącej 24,5 cm - dla 16 % wyszło 49,9 a dla 8 % wyszło 66,0. A dla odległości skrzydło - statecznik wynoszącej 23,5 cm - dla 16 % wyszło 49,1 a dla 8 % 65,2. Dodam ,że będe sie yczyc latać także wiem, że mam "brać" wyniki dla 16 %. Ale czy dalej jeszcze przesunąc skrzydło do tyłu czy bliżej "dzioba". Oczywiscie moge jeszcze bardziej wyciąć piankę i przesunąć skrzydło w "ta " albo we wtą " :))

Dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomek

Dnia 2005-05-18 14:45, Użytkownik Tomek napisał:

Jak widzisz, różnice w położeniu SC wynisły poniżej 1 milimetra... czyli są praktynie pomijalne (zapewne i tak nie ustawisz tego tak precyzyjnie). To chyba dostatecznie uświadamia, że zmana odległosci płat-statecznik o 1 cm jest praktycznie bez wpływu na stateczność. Natomiast możesz to przesuwanie płata, skoro już je masz, wykorzystać jako być może prostszą metodę ustawienia SC we właściwym miejscu, alternatywnie do przesuwania balastu :)

Reply to
Jakub Witkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.