Dobór klimatyzatora

Witam Panie i Panowie Inżynierowie - ci z tytułami i ci z zamiłowania. Według mnie bycie inżynierem to nie tytuł przed nazwiskiem, ale przede wszystkim stan wiedzy i umysłu.

Dotychczas tylko czytałem grupę, choć może zdarzyło mi się raz czy dwa udzielić odpowiedzi. Tym razem zwracam się do Was z pytaniem.

Potrzebuję do projektu monitoringu załączyć obliczenia zapotrzebowania na moc chłodniczą w pomieszczeniu gdzie znajduje się szafa monitoringu (nazywanego zamiennie CCTV). Na tej podstawie muszę określić czy w pomieszczeniu będzie wymagana klimatyzacja, czy wystarczy wentylacja mechaniczna. Takie wymaganie inwestora. Do tej pory nigdy tego nie robiłem. Zwracam się więc do szanownych Państwa z prośbą o podesłanie lub wskazanie w internecie wzorów do obliczeń. W necie znajduję wprawdzie kalkulatory, ale trochę nie przystają do moich warunków, więc nie do końca wiem jak ich użyć. Poza tym kalkulatory mają tę wadę, że nie pokazują wzorów, które chciałbym załączyć do projektu.

Dla zainteresowanych i chętnych do pomocy podam warunki w jakich ma działać system.

Pomieszczenie o wymiarach 2x2 m. Wysokość około 3,5 m. Znajduje się w piwnicy, czy też raczej w przyziemiu. Graniczy z korytarzami dwie ściany oraz z pomieszczeniami nieklimatyzowanymi. Drzwi do pomieszczenia o powierzchni około 1,6 m2.

Etap I:

Urządzenia w pomieszczeniu - żarówka o mocy 60W standardowo wyłączona. Urządzenia systemu CCTV wraz z szafą rack 42U i UPS. Moc urządzeń CCTV

100W, wentylator w szafie RACK 20W uruchamiany termostatem otwierającym. UPS 3000VA z baterią akumulatorów
formatting link
UPS w przypadku awarii zasilanie głównego zasilane będą również inne urządzenia CCTV znajdujące się poza tym pomieszczeniem o łącznej mocy około 770W - razem pod UPS podpięte będzie 870W.

Etap II Urządzenia w pomieszczeniu - żarówka o mocy 60W standardowo wyłączona. Urządzenia systemu CCTV wraz z szafą rack 42U i UPS. Moc urządzeń CCTV

510W, wentylator w szafie RACK 20W uruchamiany termostatem otwierającym. UPS 3000VA z dwoma baterią akumulatorów
formatting link
UPS w przypadku awarii zasilanie głównego zasilane będą również inne urządzenia CCTV znajdujące się poza tym pomieszczeniem o łącznej mocy około 1030W - razem pod UPS podpięte będzie 1540 W.

Według mnie dla etapu I nie ma potrzeby stosowania urządzeń klimatyzacyjnych, zaś dla etapu II pewnie tak. Ale jak to policzyć.

z góry dziękuję i pozdrawiam

MiT

Reply to
MiT
Loading thread data ...

nie podałeś parametrów granicznych dla powietrza w tym pomieszczeniu

Jeffrey

Reply to
Jeffrey

I najwazniejsze - czy to jest faktycznie wentylator, czy "przemielator" tego powietrza?

Pozdro

Maseł

Reply to
Maseł

Jeśli chodzi o temperaturę ma być w zakresie 22-35 stopni Celsjusza, przy czym wahania najlepiej na poziomie 1-3 stopni. Wilgotności nie mam określonej i nie wiem jak określić. Im bardziej sucho tym lepiej.

Z doświadczenia wiem, że te urządzenia działają w standardowo suchych pomieszczeniach, ale jakie to jest sucho/wilgotno to nie umiem określić.

Czy takie dane są wystarczające.

Reply to
MiT

Jeśli jako przemielator uważasz tak zwany split - to tak. W pomieszczeniu nie przebywają ludzie. Jest sobie tam szafa CCTV. Jakaś wymiana powietrza odbywa się wentylacją grawitacyjną i otworami (technologicznymi) oraz dziurami (otworami nietechnologicznymi).

Z doświadczenia zainstalowania kilku takich systemów wiem, że spokojnie taki system działa bez klimy przy zakresie dla I Etapu i daje też radę działać przez 3-5 lat dla zakresu obciążenia dla II Etapu. Niestety wymagają ode mnie obliczeń.

Coś znalazłem w sieci. Ale jestem przekonany, że są to obliczenia przewymiarowane. O ile zlecający (jedna instytucja budżetowa) jest ok i nie chcę go narażać na koszty, o tyle płacący (inna instytucja budżetowa jest upierdliwy) wymaga coraz to nowych głupot (chyba dopada ich problem końca roku - po raz pierwszy w życiu rozrysowałem szafę Rack co do śrubki w urządzeniu). Z drugiej strony skoro podpisuję coś swoim imieniem i nazwiskiem chcę to zrobić rzetelnie - i to jest główny cel mojego pytania na grupie.

Pozdrawiam

MiT

Reply to
MiT

Hmm - a co to jest "split"?

formatting link
???

a ten split to pcha cieple powietrze do tej wentylacji grawitacyjne, czy tylko je mieli w tym pomieszczeniu?

Obliczenia (tak z grubsza):

1) Zakladasz, ze cala energiaelektryczna idzie w cieplo - czyli 1500W ups'a i 1300W urzadzen przerabiasz na cieplo ogrzewajace twoje powietrze. Jako inzynier zaloz wspolczynniki bezpieczenistwa np. 2 - czyli powiedzmy licz jak by 5500W (cos i tak wydaje mi sie malo) grzalo twoje powietrze.

2) Teraz wentylacja - ile cieplego powietrza (o max dopuszczalnej temp - znajdziesz w instrukcji urzadzen, obniz ja 0 20 stopni, aby urzadzenia nie pracowaly w skrajnych warunkach) jestes w stanie przepchnac przez komin (czywiscie zaloz, ze komin jest w polowie przypchany) i zastapic zimnym powietrzem z korytarza. To jest utrata ciepla.

jezeli produkcja ciepla jest wieksza niz utrata - to wszystko sie zagotuje. jezeli nie - to bedzie OK.

3) Do tego masz kubature pomieszczenia i znasz cieplo wlasciwe powietrza. Mozesz policzyc w jakim czasie wszystko sie zagotuje (jak masz nadprodukcje ciepla lub przypadek awarii wentylacji grawitacyjnej). lub tez jak termometr wysle ci sms'a, ze masz temperature alarmowa - to ile czasu masz na dotarcie i wywietrzenie pomieszczenia...

Obliczenia musza byc przewymiarowane. Pytanie tylko o ile?

Hmm - nie rozumiem... Zamawiasz na koszty placacego. A jak dasz lepszy sprzet niz w tej chwili potrzebuje zamawiajacy - to bedzie on zadowolony (bo w koncu placi ktos inny)

Rozumiem, ze placacy to instyucja budzetowa (czyli moje podatki), wiec zlosliwie zapytam: przy tych srubkach zaznaczyles ze sa na ogol w zestawie ze sprzetem, czy umiesciles je w cennikku jako osobna pozycje :-)

IMHO - rzetelnie oznacza w takiej sytuacji przewymiarowane.

Pozdro

Maseł

Reply to
Maseł

dla takich pomieszczeń to szkoda zdrowia żeby to liczyć dokładnie możesz zrobić tak jak napisał masel - dużo sarkazmu ale też sporo racji rozumiem że pomieszczenie nie ma okien = brak zysków ciepła od słońca jeżeli temperatura pomieszczeń obok mieści się w granicach temp pracy to przenikalność ciepła przez przegrody się pomija wilgotność dla elektroniki zdaje się czym niższa to lepiej, ale standardowe

60% nic jej nie zaszkodzi - przy zamontowaniu klimy zawsze będzie niższa. mi wychodzi że bez wentylacji na styk wystarczy jakiś 2,5kw( ale na styk się nie robi ), więc co najmniej 3,5kw

robiąc dobrze wentylację można to zrobić bez klimy jednak należy postępować zgodnie z zasadą, że ciepła się nie "rozcieńcza" czyli trzeba wyciągać w rurę bezpośrednio z szafy rackowej, a nie wietrzyć szafę do pomieszczenia a później pomieszczenie do wentylacji

Jeffrey

Reply to
Jeffrey

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.