Energetyka-elektrownie cieplne-spaliny z kotła

Witam Czy wie ktoś może dlaczego spalin wylotowych z kotła nie można schłodzić do temperatury otoczenia, aby uniknąć strat wylotowych?

Pzdr

Reply to
Silver
Loading thread data ...

Nie jest to możliwe, ponieważ w spalinach opuszczających kocioł znajduje się siarka. Przy spadku temperatury spalin wylotowych do temperatury otoczenia nastąpiło by wytrącanie się kropelek wody ze spalin. Połączenie siarki i wody tworzy kwas siarkowy. Co ten kwas potrafi zrobić z metalem (kanałami wylotowymi) to już chyba każdy może sobie wyobrazić.

Pozdrawiam, Energetyk

formatting link

Reply to
Energetyk

a nie siarkawy ? pewnie siarkawy no i musi być pewnie jakiś ciąg w grawitacyjnych yacek

Użytkownik "Energetyk" snipped-for-privacy@gower.pl napisał w wiadomości news:crk4k6$64b$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Reply to
jacek

Silver napisał(a):

Istnieją kotły tzw. ( ? ) kondensacyjne, które odzyskują ciepło ze spalin, kosztem wykraplania się różnego paskudztwa. W takim układzie komin musi być ze stali kwasoodpornej. Ale chyba nie jest opłacalne schłodzenie spalin do temp. otoczenia.

Ponadto istnieją kotły z zamkniętą komorą spalania, pobierające powietrze koncentryczną rurą umieszczoną wewnątrz komina. Także zachodzi przy tym wychłodzenie spalin, aż do wykraplania się kondensatu *). Nie wiem czy ma to na celu podniesienie sprawności kotła, czy tylko unieknięcie 2 odrębnych rur.

*) Mój kocioł tego typu produkuje kilka litrów kondensatu na miesiąc, ale tylko poniżej 0 st. C. Kondensat znakomicie nadaje się do mycia WC :)
Reply to
PeJot

Dnia 05-01-06 18:10, Użytkownik Silver napisał:

Można, ale jest to nieopłacalne. Więcej energii zużyje się na odebranie ciepła spalinom , niż z nich uzyska. jsp

Reply to
jsp

On 2005-01-07 07:39 :

Podobno już się tak nie mówi. w.

Reply to
Wojtek Szweicer

A jak nazywa się takie coś : H2SO3 ? bo siarkowy to H2SO4.

Proszę poczytać tu.

formatting link
Wiesiek.

Reply to
Wiesiek

Teraz jest kwas siarkowy(IV) i siarczany (IV).

J.

Reply to
J.F.

Literówka! (VI). Nic wielkiego. Tak dla jasności. Rzeczywiście ! No to teraz bez słownika nie pogadamy, nie popiszemy. Tylko czekać na powrót wstawy zamiast sinusa i dostawy zamiast cosinusa. Kolegów zatem przepraszam. Pozdr. W.

Reply to
Wiesiek.

Schładzanie spalin do temperatury otoczenia nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Ale po drodze, spaliny opuszczające kocioł przechodzą zazwyczaj (w energetyce) przez obrotowe podgrzewacze powietrza, gdzie oddają część ciepła powietrzu, które podawane jest do kotła lub do młynów (wentylatorów) węglowych. Reszta (ponad 105 stopni C) leci w komin poprzez elektrofiltry (chyba że po drodze jest jeszcze instalacja odsiarczania spalin).

Energetyk

formatting link

Reply to
Energetyk

Mnie na chemii uczyli z kolei: siarkowy (IV) (H2SO3) i siarkowy (VI) (H2SO4) - czytane odpowiednio siarkowy (cztery) i siarkowy (szesc), gdzie liczba nawiazuje do wartosciowosci niemetalu tworzacego kwas.

WL

Reply to
Wieslaw Lubas

Energetyk napisał(a):

Kolega mówi o instalacjach na skalę przemysłową, ja zaś o instalacjach domowych.

BTW: ostanio zastanawiałem się, dlaczego mam ciepełko w kuchni, gdzie mam kociołek, a gdzie kaloryfer jest całkiem zimny. Tyle że przez kuchnię biegnie mi prawie 3 metry ciepłej rury dymowej od kotła, a to już wystarczy. Obecnie chcę tę rurę zabudować, ale nie chcę rezygnować z "odzysku" ciepła. Pomysł juz mam, trzeba go tylko zrealizować.

Reply to
PeJot

W: news: snipped-for-privacy@o2.pl Od: PeJot snipped-for-privacy@o2.pl Było: ...

Coś mi chodzi po zwojach, że nie należy zbytnio ochładzać spalin przed wydostaniem się ich poza komin ... Od razu piszę, że nie pamiętam co to znaczy "zbytnio" w tym przypadku ;-) Chłodne spaliny nie wydostaną się przez komin ...

Reply to
Sławek SWP

Zgadza się, ciepło ucieka do góry, więc jeśli zrównasz temperaturę spalin za kotłem do temperatury otoczenia spaliny będą Ci się kotłowały na dole.

Energetyk

formatting link

Reply to
Energetyk

Energetyk napisał(a):

A od czego jest mechaniczny wyrzut spalin ? To główne źródełko hałasu w kotle który mam w mieszkaniu :/

Reply to
PeJot

W: news: snipped-for-privacy@o2.pl Od: PeJot snipped-for-privacy@o2.pl Było:

Jak to jest zrobione ? - pytam z ciekawości ... jest jakiś silnik i dmuchawa ?

Reply to
Sławek SWP

Zgadza się, że są instalowane wentylatory spalin, ale one raczej wyciągają (wspomagają wyciąganie) spaliny z kotła, tworząc tym samym niewielkie podciśnienie w komorze paleniskowej.

Reply to
Energetyk

Sławek SWP napisał(a):

Dokładnie. Plus automatyka sterująca, wyłączająca silnik upiornie długo po tym, jak przestaje pracować palnik główny. Aha, mówię o kociołku 23 kW :)

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.