Jaki stop bedzie odpowiedni?

Witam,

Poszukuje krajowego zamiennika dla probnika glebowego produkowanego w Danii...

Probnik ten to po prostu metalowa rura hartowana do polowy swojej dlugosci. Zdjecia pozwola na lepsze przyblizenie owej czesci:

formatting link
czesc jest bardzo awaryjna. Bardzo latwo sie krzywi (pracujac na glebach o roznej klasie i twardosci, zakamienionych), a w skrajnych warunkach nawet potrafi peknac, poza tym jest - jak na taka prosta czesc - cholernie droga :)

Srednica zewnetrzna rurki wynosi 18mm, wewnetrzna wynosi: 13mm... wewnatrz probnika pracuje pret-wypychacz, ktory wypycha do pojemnika pobrana probe ziemi... jest on niewiele mniejszy niz srednica wewnetrzna probnika (okolo

1mm)...

I teraz moje pytanie: czy zdaloby sie dobrac jakas dostepna w handlu rurke o podanej srednicy (lub nawet niewiele wiekszej srednicy zewnetrznej) , ktorej stop bylby na tyle mocny, aby probnik nie krzywil sie, ani tak latwo nie pekal w stosunku do oryginalu?

Niestety zajecia z technologii i materialoznawstwa mialem dosyc dawno temu, wiec nie orientuje sie zbyt dobrze w zagadnieniach zwiazanych ze stopami i nie wiem jak moglbym zabrac sie do rozwiazania owego palacego mnie problemu...

Pozdrawiam i prosze o sugestie.

Roman Keller

Reply to
R.K.
Loading thread data ...

A jak to mocno trzeba wbijać w ziemię? Ręką? młotem? kafarem? Konrad PS. Nie martw się, polski młotek wijał ostatnio taką sondę w kometę gdzieś tam w kosmosie. Coś da się wykombinować :-)

Reply to
KA

R.K. napisał(a):

Może rurki chromowo molibdenowe używane do produkcji rowerów ? Tyle że jesli sa takie problemy to chyba lepiej byłoby użyć rury z grubszymi scianami. Z drugiej strony chyba nie ma w przyrodzie takiego materiału który na dłuższa metę wytrzymałby takie traktowanie. Może lepiej dać jakiś ogranicznik siły uderzenia w maszynie i jak akurat próbnik natnie się na kamień to spróbować wbijać parę centymetrów dalej ?

Reply to
Adam Moczulski

Ja bym spróbował z austenityczną nierdzewką. Odpowiednią grubość trzeba wybrać, żeby się nie gięła. Bo łamać się nie będzie. Na przykład 304 powinna być dobra.

Konrad

Reply to
KA

KA napisał(a):

Tylko miękka jest. Trzebaby co kamyk ten próbnik pilniczkiem poprawiać.

Reply to
Adam Moczulski

No i jeszcze jedno rozwiązanie: to jest tylko kawałek rury, z frezowanym nacięciem. Znajdź sobie tanie źródło takich rurek i zrób zapas.

Konrad

Reply to
KA

Napawać ostry czubek?

Reply to
KA

R.K. napisał(a):

To musi mieć grube ścianki.

Mój bardzo stary kapownik mechanika mówi że to się robi z N8, N9. A z droższych NCL. W sumie można raz spróbowac z tej 304. Na stronie

formatting link
oferta takiej rurki 21,34x4,75 , powinna pasować i przy tej grubości ścianek się chyba nie wygnie.

Reply to
Adam Moczulski

Ale bardziej jak wiertlo [duzo sie kreci] czy bardziej jak kafar ?

Ta maszynka jest udarowa ? Bo quad nie jest taki ciezki, tak zamocowana to chyba ponizej 100kG bedzie. Tyle powinna rura wytrzymac.

Moze rozwiazaniem jest zmniejszenie dlugosci tego zlobka ?

Pytaj o zeby do lyzek ladowarek i koparek.

J.

Reply to
J.F.

Raczej troche jedno, i troche drugie. Probnik kreci sie od momentu wyzwolenia proby i konczy swoja prace w momencie wyjscia z ziemi i wzbudzenia czujnika.

Nie. Maszyna nie jest sprzetem udarowym. Quad wazy jakies 273kg, Wintex z osprzetem jakies 70-80kg, operator tez jakies 80kg.... w sumie niekiepski ciezar ma do podniesienia, gdy gleba jest twarda ;)

Zmniejszenie dlugosci zlobka jest ciekawym pomyslem, ale probnik w wiekszosci przypadkow gnie sie troszke wyzej ponad jego gorna polowa, czyli dosyc od zlobka oddalona....

Reply to
R.K.

Z jednej strony, wiec polowe. Podnosnik samochodowy wiecej wytrzymuje.

W powie dlugosci ? To masz wyboczenie. Dbac zeby rura byla prosta i nie krzywic. Ewentualnie nieco grubsza uzyc.

A mocno kreci jak "wierci" ? Bo to tez moze szkodzic.

J.

Reply to
J.F.

Nie do konca polowe. Wintex jest umieszczony z lewej strony quada. Dla uproszczenia: polowa ciezaru quada i kierowcy + caly ciezar Wintexa. Dla przypomnienia zdjecie agregatu:

formatting link
>Zmniejszenie dlugosci zlobka jest ciekawym pomyslem, ale probnik w

Z tym dbaniem o "prostosc" rury to jest problem, poniewaz caly agregat podnosi niekiedy quada podczas pobierania proby. Co dzieje sie pozniej - wiadomo... dlatego tez poszukuje rury z materialu na tyle twardego, aby nie gial sie tak latwo, oraz na tyle plastycznego, aby nie pekal podczas kontaktu np. z kamieniami, ktore dostalyby sie w trakcie ruchu obrotowego probnika w ta "wyrezana" szczeline z boku....

Gdy po raz pierwszy spotkalem sie z tym sprzetem, myslalem ze wbicie sie w ziemie jest banalnie proste... jakze sie mylilem :)

Pogrubienie scianek to tez rozwiazanie, ale musialbym wtedy przekonstruowac laske wypychacza - zmniejszyc jej srednice - co nie jest problemem..

Ruch obrotowy jest przenoszony przez przekladnie lancuchowa i nie kreci sie zbyt szybko ok.1 obr/sek...

Dzisiaj w koncu jakies firmy powinny pracowac, wiec wezme sobie do serca wasze poprzednie rady i sprobuje podzwonic za podanymi wczesniej stopami z "kapownika mechanika"... :)

Pozdrawiam

Reply to
R.K.

Spytaj o rurę z duplexu. Wielkich szans ci nie daję, ale może się pofartować.

Konrad

Reply to
KA

zmniejszyc cisnienie w ukladzie albo dobalastowac quada :-) Albo jakis czujnik dodac zeby wylaczyl parcie jak sie ciut uniesie.

Sledzie od namiotu w koncu wchodzily :-)

Myslalem raczej o srednicy zewnetrznej. Powinno dac wielokrotnie wiekszy efekt .

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

Jak się ma duzo cierpliwości to nawet z takiego materiału wejdzie :

formatting link

Reply to
Adam Moczulski

Najpierw sprawdz czy oś prowadnicy jest równoległa do osi wiertła. Jakby nie była to doprowwadz do rownoległości, postaw flaszkę i zrob sobie wiertło z dębowego klocka. Łamanie wierteł to typowa usterka krzywych wiertarek kolumowych przy wierceniu głębokich otworow. W Twoim przypadku jest zapewne podobnie, wskazuje na to miejsce gdzie gną się te cudaki co zrobiłeś im zdjęcia. Tomek

Reply to
Tomek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.