Moduł określający położenie czujnika

Pod pojęciem metod holograficznych masz na myśli stereografie? Bo jeśli tak to aby komputer policzył to w czasie rzeczywistym musiałby być chyba kwantowy :)

Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

Kurciok napisał(a):

to zalezy od rozdzielczosc.. ale chyba masz racje, 0.1 mm nie da sie uzyskac narazie.. ;/

pozdr.fly

Reply to
fly

Bingo. Wygrałeś, jeszcze nie wiem co. Ale już możesz się cieszyć. W mojej skali możliwości wykonania Twój pomysł oceniam na 9,99. 1 to wbicie gwoździa przy pomocy młotka. 10 to zrobienie kabiny do teleportacji. Oczywiście pod warunkiem że ktoś wie gdzie jest druga. Bo jeśli nie wie to jest poza skalą. Przebiłeś kogoś, kto chciał mierzyć temperaturę z dokładnością 0,01stC ( prosił o schemat). Również ktoś, kto chciałby uzyskać na ścianie 256 stopni jasności żarówki to przy Tobie małe miki. A wszystkie maszyny CNC zrobione z szuflady i precyzyjnych łożysk i śrub zostają daleko za Tobą. Facet zejdź na ziemię. Tomek

Reply to
Tomek

Heh :) tak się składa że o tą żarówkę z 256 odcieniami stopni jasności to ja pytałem :)

Reply to
Kurciok

Znaczy się rozwijasz się. ;]

XTC

Reply to
Andrzej XTC

A nie można wykorzystać jakiejś maty ewentualne płyty, tak by było wiadome na którym punkcie jest czujnik?

Pozdrawiam Kanti

Reply to
kanti" <wesoly-traktor(wytnij

kanti napisał(a):

samo zadanie zrobienia czegokolwiek materialnego - długiego na 5m z dokładnością do 0.0001m należy rozważyć na ile jest realne.

XTC

Reply to
Andrzej XTC

Jak dla mnie jest to bardzo realne. GPS pracuje z o wiele większą dokładnością (a on ma o wiele turniej bo po drodze są chmury i inne badziewia). Hmm i z tego co mi się wydaje to jedyną sensowną możliwością jest rozwiązanie podobne do GPSu i w sumie to chyba wiem już jak łatwo coś takiego zorbić ale pod warunkiem że kwarc będzie bardzo dokładny. A jeśli nie będzie to może mi wystarczy wzorzec czasu.

Reply to
Kurciok

Nie. Liczenie w czasie rzeczywistym dużych obiektów może być dzisiaj jeszcze trudne, ale opóźnienie nie musi być duże, a ulepszenie algorytmów i stworzenie dedykowanych procesorów (chodzi o specyficzne algorytmy, które są w sumie proste, ale operują na dużej ilości danych) może doprowadzić nawet do tego, że obliczenia i demonstracja wyników będą dokonywane w czasie rzeczywistym.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Należy tylko życzyć powodzenia. Do ambitnych Świat należy. Ale może najpierw liznąć odrobinę wiedzy i popatrzyć na już istniejące rozwiązania.

Czasem nie zaszkodzi wiedzieć, od czego się startowało.

I dobrze jest też wiedzieć, gdzie tkwią ograniczenia istniejących rozwiązań.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

To byś napisał co Ci wyszło. Wypadało by, nie uważasz. Wielu ludzi wtedy Ci pomagało. Pokaż jakieś fotki, sprawozdanie zrób. Jak tego nie zrobisz to nikt Cie poważnie nie będzie traktował. No chyba ze jesteś również autorem wątku o magazynowaniu energii w kole zamachowym. Wtedy moge Ci tylko pogratulować pomysłu na nowy temat. Tomek

Reply to
Tomek

Żeby być delikatnym powiem tylko że duby smalone sadzisz robiąc takie analogie i zdradzasz lameriadę w temacie pomiarów... To jak powiedzieć: Mój mikrometr sprzed 10-ciu lat jest stary więc mój nowszy będzie ze 100 razy dokładniejszy. rozwiązania widzę takie, że nie masz zupełnie o tym co chcesz uzyskać pojęcia.

Co do "dokładnego kwarcu" to już sobie naprawdę pominę bo bredzisz.

XTC

Reply to
xtc

O kole zamachowym masz na myśli ten wątek?

formatting link
nie on, zresztą o kole to zacząłem ja nawijać.

Konrad

Reply to
KA

Kurciok napisał(a):

- z wieksza niz 0,0001 m ?!?!?!? niemozliwe.. Jutro zapytam szefa katedry metrologii, zobaczymy co mi powie ;) powinien cos wiedzec...

pozdr.fly

Reply to
fly

Coś nie chce mi się otworzyć. Wtedy jakoś inaczej się nazywałeś. Ale jak piszesz że to Twój pomysł z tym kołem. Na początku chyba było coś o sprężaniu powietrza tylko jakoś przewędrowało na koło zamachowe, czy jakoś tak. Ubawilem się po pachy. Najlepsze było jak już się wydało że to lipa a Ci jeszcze odpisywali. Niektórym do latania skrzydła niepotrzebne, gładko pod czaszką wystarczy. Jakbyś jeszcze coś takiego szykował to daj znać. Wtedy za szybko Cie nie wydam w ręce gawiedzi. Pozdrówka. Narka. Tomek

Reply to
Tomek

No wyszło to co chciałem czyli mam na ścianie 256 odcieni jasności (a nawet więcej), skalibrowane odpowiednio z aparatem cyfrowym. Tyle że ostatecznie wykorzystałem do tego silny laser rozproszony na soczewce, sterowany po przez PWM (częstotliwość 50 khz). Jak widać dało się. A to że pytałem o żarówkę nie znaczy że chciałem to na żarówce robić, po prostu byłem ciekawy opini innych i innych możliwości (liczyłem na to że ktoś wpadnie na ciekawy pomysł, jednak jak zwykle się przeliczyłem i ostatecznie wymyśliłem sam :).

No właśnie widzę jak mi pomagasz :) zamiast napisać coś konstruktywnego to pleciesz bzdury i szukasz dziury w całym.

Behehe :)

Jakoś mi na tym nie zależy :)

Reply to
Kurciok

Nic nie kapujesz GPS działa tak niedokładnie bo satelity są w bardzo dużej odległości od ziemi (i jest problem z ich synchronizacją z powodu tego że się poruszają) bardzo duże znaczenie na błąd ma też atmosfera przez którą fale muszą się przedostać (nie wiem czy wiesz ale fala em też ma różną prędkość w zależności od środowiska w którym się rozchodzi). Gdyby te same satelity ustawić na ziemi w odległości 10m (nieruchomo) od siebie i między nimi postawić odbiornik to mierzył by pewnie z dokładnością do 0.01 mm (albo i więcej) (oczywiście to jest tylko taki przykład bo pewnie trzeba by przeprojektować nadajniki i sam odbiornik aby to działało) .

Reply to
Kurciok

Jak sie nie otwiera, jak się otwiera! Przypomnę tylko, że to miała być "działkowa" (czyli prosta, tania i nieatrakcyjna dla złomiarzy) konstrukcja wyrównująca wahania mocy turbiny wiatrowej. A że nie wiadomo było jakie te wahania są- co do okresu ani co do amplitudy, było ileś tam pomysłów. No i twoje brednie, dla folkloru.

Konrad

Reply to
KA

Watpie, aby tylko przez zmniejszenie odleglosci udalo Ci sie przejsc o 10 000 rzedow wielkosci. Jak mawia moj znajomy "Wyzej dupy nie podskoczysz". Do wykrywania zaburzen ziemskiego pola magnetycznego stosuje sie m. in. magnetorezystory AMR. W skrocie: pod wplywem zmian pola magnetycznego zmieniaja one swoja rezystancje. Potrafia wykryc samochod na obszarze kilku km. Jak to jest na mniejszych dystansach - nie wiem. Interesowalem sie tym, bo chcialem mierzyc zmiany natezenia pradu. Niestety, dokladnosc rzedu 3% (produkowane przez Zetex) wykluczyla je z rozwazan. Zglos sie na priv (wirnik-fm[malpa]o2[kropka]pl) to Ci wysle publikacje "A New Perspective on Magnetic Field Sensing"

Reply to
QF3L

Ty jesteś Sławek SWP czy to ktoś inny. Bo z tamtego tematu wychodzi ze to KA i Sławek to dwie rozne osoby. Tomek

Reply to
Tomek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.