Numeracja części

Witam

Czy możecie mi powiedziec jak u was w małych firmach wyglada numeracja, katalogowanie częsci wg. DIN i kupnych, Muszę stwożyc sensowną numerację częsci wraz z wdrożeniem nowego programu 3D Nie ma żadnego programu zarządzającego plikami, poprostu leża na serwierze w katalogu z numerem projektu Czesci produkowane wiadomo jak numerowac, ale standarty numerowac normalmi czy nadawac im numer?? Jakie macie doświadczenie

Dzieki

Pozdrawiam

Reply to
Mariusz
Loading thread data ...

Mariusz pisze:

Witam

Sposoby numeracji części są różne. Najbardziej sensowny sposób numeracji stosuje moim zdaniem koncern VW Group. I tak dla części koncernu wygląda to tak np. 1J0 853 537 B 9B9

1J0 - MODEL DO JAKIEGO JEST STOSOWANY 853 - grupa - w tym przypadku 8 nadwozie 53 wewnętrzne elementy (np. osłona przeciwsłoneczne, część lusterka wewn. itd. , 537-końcowy numer części B - rozszerzenie numeru części, może też oznaczać tą samą część ale już zmodyfikowaną ( czyli skończyła się numeracja 999 i następuje dalsze numerowanie A,B,C, AB ITD; 9B9 - kod wykończenia, kolor. Jest to moim zdaniem o tyle istotna rzeczą zawłaszcza grupa ( 853) że wiesz, mniej więcej z którego miejsca danej maszyny, czy pojazdu pochodzi ta część. Natomiast pierwsza część numeru pozwala Ci określić z jakiego modelu pochodzi.

Natomiast jeżeli część przychodzi od poddostawcy to warto sobie wymyślić sposób oznaczania poddostawców z wykorzystaniem ich numerów katalogowych np. VAL 903 117253 1H0 , CZYLI VAL - producent,903 - grupa , miejsce zastosowania części, 117253-numer katalogowy poddostawcy, 1H0 - model maszyny do której ma zastosowanie ( zawężanie stosowania danej części jeżeli pasu tylko do jednego modelu lub paru)

Nie wiem czy produkujecie jakieś części ale jeżeli tak to dobrze by było abyście dodatkowo na produkowanych częściach oznaczali je zakodowaną datą produkcji oznaczająca np tydzień produkcyjny i rok.

Na chwile obecną w ten sposób zwykły laik w przypadku części jest w stanie jeszcze rozróżnić część oryginalną od chińskiej podróbki. Chińczyki jak klapią jakąś część to zawsze mają jedną datę, żeby było śmieszniej to z datą zanim ta część została nawet wymyślona. Ostatnio się właśnie z taką rzeczą spotkałem.

Może na coś Ci się to przyda. Powodzenia

Reply to
McGranth

Cęść lub detal waszej produkcji - nazwa i numer rysunku. Normalia - nazwa i numer normy. Wasz detal robiony u kooperanta - wasza nazwa i numer rysunku. Podzespół obcy - nazwa producenta i jego oznaczenie. Nie ważne czy mała firma czy duża. Takie oznaczenie oznacza porządek. W rzeczywistości w małych firmach wygląda to tak że dokumentacja jest szczątkowa. W bardzo małych firmach dokumentacja konstrukcyjna w zasadzie nie istnieje.

Reply to
kogutek

Muszę to zmienic, mam juz jakies plany, w sumie podobne do tych co napisałes, trzeba porządek zrobic,

dzieki

Reply to
Mariusz

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.