Odlew aluminiowy...

Witam, potrzebuję zrobić odlew aluminiowy. Czy mam szansę zrobić to domowym sposobem? A jeśli tak, to z czego najlepiej wykonać formę, jak uniknąć utleniania w czasie topnienia... itd.? Będę bardzo zobowiązany za wszelką pomoc. Pozdrawiam :-)

Reply to
robak
Loading thread data ...

O ile pamietam co zdolniejszych .. to tak.

W domu moze byc jednak pewien problem ze stopieniem aluminium - przydaloby sie kuzienne palenisko, albo podworkowe ognisko ..

J.

Reply to
J.F.

400x250mm - klasyczny, duży radiator. Płaszczyzna, z której wychodzi 50 prostych żeberek :-) interesują mnie dwie podstawowe rzeczy: jak zapobiec utlenianiu i z jakiego materiału zrobić formę? Pozdrawiam
Reply to
robak

Eee - w dzisiejszych czasach to sie chyba da kupic.

Albo do supermarketu po szlifierke katowa i do roboty ze sztaby :-)

Jeszcze mozesz giety z blachy zrobic. Albo z miedzi polutowac :-)

J.

Reply to
J.F.

Chyba ze potrzebuje zrobic kopie Krella ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Heh, no dobrze, powiem jak sobie to wyobrażałem... Mam stalową formę, topię w jakimś pojemniku aluminium i leję do uprzednio podgrzanej formy. Nurtuje mnie tylko pytanie w jakim stopniu aluminium zdoła się w tym czasie utlenić i czy przez to nie wyjdzie mi "kruche ciasteczko"? ;-)

Reply to
robak

Thu, 24 Jun 2004 19:01:40 +0000 (UTC), na pl.sci.inzynieria, robak napisał(a):

Myślę, że ze stopieniem aluminium na ognisku nie powinieneś mieć problemu. Jeżeli używasz drewna - dmuchaj w ognisko np. odkurzaczem małej mocy (<=500 W). Materiał na formę - dowolna stal powinna się nadawać. Aluminium topi się w temperaturze 600 stopni, więc raczej Ci się z formą nie zgrzeje. Nie wiem jaki Ci wyjdzie odlew. Kiedyś w domu robiłem mały w puszce po orzeszkach za pomocą małej lutownicy gazowej na propan-butan. Wyszła mała kosteczka metalu, twardością nie odbiegająca od typowego aluminium. Chyba w Twoim wypadku będzie podobnie.

Reply to
Mateusz Gawenda

zanosisz do odlewni metali kolorowych. Za dzień masz zrobiony profesjonalnie odlew. Za kilogram odlewu pewnie wezmą ze 30 zł. Tomek

Reply to
Tomek

Dziękuję za pomoc :-) Sól kuchenna? W życiu bym na to nie wpadł. Da się jej zastosowanie jakoś wytłumaczyć?

Reply to
robak

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.