pan doktor dał mi projekt :)

Witam.

Jest sobie u mnie na wydziale pewien wykładowca, który uczy studentów szukać wiedzy. Projekty daje w miarę proste, ale proste one są dla studenta kończącego 3 rok - po przedmiotach takich jak magnetyzm, teoria sterowania, maszyny itp. Student na drugim roku raczej niewiele o tym wie jeszcze i chcąc nie chcąc dowiaduje się gdzie jest biblioteka. No ale tym razem pan doktor mnie załamał:

"Zaprojektowac dwójnik RLC o strukturze odzwierciedlonej geometrycznie trójkątem Śierpinskiego,w którym wartosc skuteczna prądu wejsciowego |I|=1[A] jest nieznacznie odchylona od wartosci stałej,przy zmianach częstotliwosci kosinusoidalnych napiecia zasilania od zera do nieskonczonosci. Wynik sprawdzić:)"

Śliczne nie? Wstyd się przyznać, ale sam nie wiem o co tu chodzi.

Reply to
Sinuhe
Loading thread data ...

Ja tez jestem Pan Doktor, elektroniki zreszta, i tez nie wiem o co chodzi.

A.L.

Reply to
A.L.

Dawno sie doktorat robilo, to od lamiglowek sie odwyklo :))) Tresc nie jest taka znowu glupia ... Co to trojkat Sierpinskiego - mozna zobaczyc. A, ze dwojnik nie reaguje(prad w nim) na zmiany czestotliwosci, znaczy, ze ma charakter blisko rezystancyjny Im(Z)~=0. :) Moze da sie to rozwiazac :P

Reply to
Stanislaw Sidor

Wstyd - biblioteki pozamykali czy co ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Fraktal. No wiec jak sie projektuje elektroniczne struktury fraktalne RLC? :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Dwojnik ma byc, dwojnik...

A.L.

Reply to
A.L.

Niech bedzie i dwojnik, ale co tu robi trojkat Sierpinskiego i jak zaprojektowac strukture tego ukladu? Jako granice pewnego nieskonczonego ciagu ukladow RLC, z ktorych kazdy powstaje z poprzedniego poprzez przeksztalcenie okreslone definicja trojkata Sierpinskiego?

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Pytanie do kogo innego - ja napisalem ze nie wiem o co chodzi...

A.L.

Reply to
A.L.

Trojkat trzy rogi ma, to dwojnik da sie latwo zrobic :-)

J.

Reply to
J.F.

Witam ponownie

Ponieważ niektóch temat zainteresował to podaję wyniki rozważań wstępnych.

Dwójnik o strukturze odzwierciedlonej geometrycznie trójkątem Sierpińskiego. Może to wyglądać np. tak (po kilku iteracjach).

formatting link
ż mówimy o układach liniowych to napewno da się to zastąpić czymś takim,

formatting link
węzłach wewnętrznego trójkąta potencjał jest ten sam więc mamy prosty układ 6 równolegle połączonych impedancji, który zastępujemy jednym dwójnikiem.

Teraz będziemy się zastanawiali, co to znaczy "przy zmianach częstotliwosci kosinusoidalnych napiecia zasilania od zera do nieskonczonosci". Jak już się dowiemy to zaprojektujemy dwójnik i przejedziemy z powrotem tak by wiedzieć ile przy danej iteracji (generującej trójkąt) ma wynosić impedancja gałęzi :) Chyba, że się mylę :| .

Ps. I jeszcze jedno z innej beczki. Czy ktoś z grupowiczów spotkał się kiedyś z definicją "generatora optymalnego"?

Reply to
Sinuhe

zawsze dzielone na dwa, a u ciebie nagle dzielimy na 3.

Poza tym d.S. to konstrukcja "powierzchniowa" a u ciebie jest "kreskowa" - bardziej by pasowalo nie z rezystorow skladac, tylko z materialu przewodzacego wycinac. Co prawda skoro powierzchnia wynosi zero to pewnie i pradu by nie przewodzil :-)

Niestety, obawiam sie ze dalej nie bedzie tak pieknie - kolejne poziomy nie maja juz takich ladnych potencjalow na rogach. Moze byc bardzo trudno :-)

Od biedy zrozumiale. Zachodzi tylko pytanie - skoro chcemy prawie idealna rezystancje .. to czemu nie uzyc wylacznie rezystorow ?

A przy elementach LC to nam moze linia dluga wyjsc, brr :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.