Pomysł na wytłumienie rury

Jeszcze jeden pomysł: Napylić (napawać) czymś twardym. Trudnościeralnym. Dwie zalety: taka dwuwarstwowa struktura napewno zmieni swoje własności akustyczne, i to raczej na niekorzyść. Po pierwsze dlatego, że współczynnik tarcia takiego niklu jest totalnie inny niż stali. Po drugie, te fale jednak będą się musiały jakoś przebijać przez granicę warstw, rozpraszając się lub tracąc energię. A druga zaleta- niezniszczalność.

Wada- szlifowanie, chociaż niezbyt głębokie.

Castolin pierwszy wpada do głowy. A za nim szereg innych.

Konrad

Reply to
KA
Loading thread data ...

KA snipped-for-privacy@b.c napisał(a):

????? Po pierwsze dlatego, że

Co to znaczy "totalnie inny" ?? inny niż stali. Po

???????????

Widziałeś twardy nikiel ? Nie pomyliłeś z chromem ?

Iiiiiiiiiii ! Co szlifować ? jak można nałożyć galwanicznie i polerować galwanicznie

sensei4-ty.

Reply to
sensei4.WYTNIJ

Taki z którym miałem troszkę do czynienia, nakładany techniką chemical vapour deposition, jest nanokrystaliczny, twardy tak, że byle czym nie da się szlifować i w dotyku po prostu nieprzyjemny (na sucho). Nakłada się tego cal na dobę w bajecznie drogiej aparaturze (także mojego projektu), więc może taniej by było palniczkami u castolina (a tam jakieś dziwne mieszanki i trudno mi powiedzieć o strukturze tego), ale nie wiem czy lepiej. Trzeba by popytać.

A to już raz proponowałem. Niklowanie w galwanizerni jest tanie, ale warstwy stosunkowo cienkie. Mi chodziło o grube milimetry, żeby uzyskać warstwę istotną ze względu na akustykę. Choć nie znam się, czuję że to jakiś tam efekt da.

Chociaż stawiam dolary przeciw guzikom, że pokrycie poliuretanem sprawę by załatwiło. Na poliuretanie pitting nie występuje. Chociaż twardości i grubości wolałbym nie dobierać :-)

Konrad

Reply to
KA

Ok, chetnie, tylko moje talerze nie chca piszczec :( (ceramiczne porowate mam). Sprawdze jak bede u rodzinki ;-)

Zmiana konta opasania jest niewielka i wynika tylko ze zmiany srednicy walka na ktory sie nawija folia (dzwignia prowadzaca sie odchyba). Sadze ze nie to jest powodem, ale mniejsza juz o to.

Ok, THX. Milej nocki. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
1024 Ireneusz Niemczyk

.....

Ale pamiętaj, że rozwijane tarcie jest wykładniczą funkcją kąta opasania.

rzuć okiem na : S`= S* [e^ ( mi * alfa)] . S i S` to siły na końcu i poszątku liny=taśmy; e- to log.nat. mi to współczynnik tarcia zaś (alfa) to kąt opasania w radianach. Pozdro. W.

Reply to
Jak w adresie

Hmm... czyli co, zmniejszyc kat opasania zeby zmniejszyc naciag....i nie wchodzic w uplastyczniony obszar? Jeszcze jedno wpadlo mi do glowy, skoro kat opasania rosnie w miare nawijania folii, to piszczenie spowodowane tym zjawiskiem powinno narosnac i trwac. Tym czasem piszczenie zanika jak sie duzo wiecej nawinie. THX za wzor, tlumaczy ciekawe zjawisko (alpinista jednak nie jestem ;-) ).

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
1024 Ireneusz Niemczyk

Możliwe z rozwiązań.

folii, to

Zanika mikro poślizg.

Stary wzór Eulerowski. Dziś już nic z alpinizmu. Ale kabestan może być :-). Pozdro. W.

Reply to
Jak w adresie.

Ale jak paluchem po talerzu powoli przesuwac to jednak piszczy. Poslizg jest niewielki i raczej staly - przynajmniej w zalozeniach.

Nie zmienia sie, uklad stabilizuje obroty na jakims tam poziomie i tak nawija. Zmieniaja sie jedynie predkosci walkow z ktorych jest odwijana folia i na ktory jest nawijana. Odwijany bardzo niewiele, nawijany zas mocno (3x?).

Z lozyskowaniem tez byly problemy, ale powodem bylo wykrzywienie korpusu po upadku maszyny. Juz zrobione.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
1024 Ireneusz Niemczyk

Czy w sterowniku masz coś na wzór stabilizacji ze sprzężeniem zwrotnym, bo to może wzmacniać oscylacje albo i nawet je powodować (jak coś drga to zmienia się minimalnie obciążenie na silniku i układ stabilizacji próbuje to zrekompensować, robi to z jakimś tam opóźnieniem dodając do tego pewien nadmiar i wychodzi z tego ładna sinusoida). Ale to tylko tak dodaje żebyś zwrócił na to uwagę (pewnie problem leży tak jak mówisz w tym wałku).

Jeżeli leży w wałku to ja proponuje jeszcze inne rozwiązanie (bardziej z tych pomysłowych, które warto sprawdzić ale nie koniecznie okaże się ono sensowne :) w każdym razie do rozważenia. Kup dwa (albo więcej) silne magnesy neodymowe (może wymontuj z silnika) umieść jeden nad wałkiem drugi pod wałkiem (jak więcej magnesów to z paru przeciwnych stron) są chyba nawet magnesty w kształcie okręgów, (w ten sposób nie zwiększysz tarcia, a może uda się ustabilizować ten metalowy wałek aby nie drgał). Część energii drgań zostanie wypromieniowana w postaci fali em (tylko pytanie jaka?). Tylko te magnesy musiały by być dość blisko tego wałka bo wiadomo że im bliżej tym mocniej przyciągają (i większa energia zostanie wypromieniowana).

Reply to
Kurciok

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.