Może ktoś zna jakiś gotowiec by nie wymyślać koła. Do el. siłownika liniowego (taki uniwersalny stosowany do rozkładania foteli, okien itp) muszę dorobić wykrywanie przeciążenia. Pomiar prądu silnika odpada bo tam jest bardzo duży moment na przekładni i prąd owszem ciut rośnie ale dopiero po zbyt znacznej sile jaką chcę wykrywać. Widzę to tak, że wystarczy wyłącznik krańcowy (jego sprężyna wystarczy tu jako kontra, to ma być delikatne) umocowany w jakieś przejściówce mocowanej do uchwytu siłownika, który ma mocowanie wahliwie na kształtowniku typu C. Czyli wyłącznik w czymś o co się mocowanie siłownika "rozeprze". Wykrywanie przeciążenia musi być tylko w kierunku rozpierania siłownika. Nie wiem.. jakieś dwa krótkie okrągłe lub kwadratowe profile (kwadratowe prostsze do zrobienia otworów po bokach) profile wsuwane jeden w drugi i gdzieś w środku wyłącznik który klika jak profile się wsuną do końca. Oczywiście z blokada na wysunięcie. Ruch swobodny kilka mm na kliknięcie wyłącznika.
Pomysł na czujnik przeciążenia siłownika.
Jul 29, 2024
Last reply: 1 year ago
2 Replies
W dniu 29.07.2024 o 12:08, Marek pisze:
Przeanalizuj, jak działa zapalnik naciskowy. Tam jest kulka podparta sprężynką, która jest w otworku obudowy. Sprężyna podpierająca zapalnik jest liniowa. Jak nacisk przekroczy6 zaprogramowany, to dopiero kulka sprzęga to z korpusem - i u Ciebie zaświeci kontrolka - bo mina wybucha, ale chyba ne o to chodzi.
Zrobiłem to ze zwykłego prostokątnego zawiasu meblowego. Jedna sprężyna, śruba blokująca rozwarcie i przełącznik tact. Działa jak należy.
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required