Profil aluminiowy - szukam

Szlifuje siê.
Powiedzmy, ze chce
No je¶li uwa¿asz, ¿e jedyny zak³ad, który ma szlifierkê to ten od g³owic, to próbuj tam. Tyle tylko, ¿e oni tylko szlifuj± i nic ju¿ wiecej.
Zrób dokumentacjê wykonawcz± i znajd¼ wykonawcê. On sobie poradzi z materia³ami.
Reply to
cef
Loading thread data ...
Wiesz, zasadniczo to nie jest problem materiału, obróbki powierzchni, raczej całości konstrukcji + technologii wykonania. Dostałeś informację, że się szlifuje - a ja w życiu nie widziałem szlifowanych łoży np: pod szyny we frezarkach. Zawsze frezowane. Szlifowane są łoża w układach, gdzie łoże robi za łożysko, a to nie Twój przypadek chyba.
Jeżeli chcesz zrobić tokarko-frezarkę, to powiem szczerze - bardzo małe szanse że wyjdzie coś sensownego z tego. Nie obraź się, ale to wbrew pozorom bardzo skomplikowany projekt*, a Ty zadajesz pytanie w taki sposób, że wiem, że nie ta branża. Koledzy dobrze Ci poradzili - postaraj się wykorzystać gotowiec. O wiele łatwiej przerobisz jakiegoś manuala na CNC, niż wykonasz CNC od zera. W razie czego, służę pomocą.
Miłego. Irek.N. *
nie chodzi mi o modelowanie, zakresy ruchu czy funkcjonalność, ale o przykładowo takie zaprojektowanie konstrukcji, aby nie miała wyraźnego rezonansu (możliwie mała dobroć), wysoką sztywność, jeżeli to możliwe kompensację termiczną, zachowywała równoległości osi przy momentach skręcających i pewnie jeszcze wiele innych cech, o których zresztą nie mam pojęcia ;)
Reply to
Irek N.
Bez problemu uzyskuje - programową :)
Miłego. Irek.N. ps. kiedyś technolog do którego miałem ogromny szacun za wiedzę udowodnił mi, że nm to nie problem, podzielił sobie skok śruby przez 20-to bitowy enkoder na serwie i mu właśnie wyszły.
Reply to
Irek N.
Zdziwiłbyś się jakich metod używa się w diagnostyce klinicznej. Uzyskuje się wynik o kilka rzędów dokładniejszy niż urządzenie pomiarowe. Konrad
Reply to
Konrad Anikiel
Powitanko,
Przegladam Allegro i oferty firm oferujace poleasingowy sprzet, ale albo sa to maszyny wielkosci domu i wadze dywizji czolgow, ale mooocno zuzyte, albo rachityczna chinszczyzna. Takie cos jakbym chcial robi Proma, ale cena mi nie odpowiada. To nie jest projekt, od ktorego zalezy moje zycie, ale pozwolilby mi wdrozyc pare pomyslow, z ktorych bycmoze cos wyjdzie. A poza tym lubie mechanike. Oczywiscie forum cnc jest mi znane, firma oferuje troche rzeczy typu sruby pociagowe, sprzegla, mozna kupic uchwyt tokarski bez problemow, slowem, nie jest to zadanie beznadziejne. Nie robie tego na sprzedaz, tylko dla siebie, jak cos mi nie bedzie pasowac, to diaksa w dlon, potem palnik i zabawa trwa.
Oj, z tym sie nie zgodze. Przerobilem swoja frezarke na cnc i sporo nerwow i czasu mi na to zeszlo, aby dostosowac ja do krokowcow. Zdecydowanie wole od poczatku wszystko przemyslec i zrobic pod katem cnc.
Bede wdzieczny:-)
Pozdroofka, Pawel Chorzempa
Reply to
Pawel "O'Pajak
A co to jest konkretnie wg Ciebie: "³o¿e pod szynê we frezarce"? Tak zwyk³ymi s³owami.
Reply to
cef
W dniu 2012-07-09 02:49, Pawel "O'Pajak" pisze:
Sprzętu idącego pod młotek widziałem w firmie sporo, ale nikt nie bawił się w allegra i takie tam, tylko zwyczajnie - ogłoszenie o przetargu *w lokalnej gazecie*. I jakoś interes się kręcił. Poza internetem też jest życie.
Reply to
PeJot
U¿ytkownik "Irek N." napisa³ w wiadomo¶ci
Irku, ale nm to nie problem. Zobacz na karte pamieci - 16GB upchniete w 1 cm^2, to jakie wymiary ma 1 bit ? I jakos to zrobili, i kto wie czy nie na srubach :-)
Bo z paroma um to mechanika w ogole nie ma problemu - zobacz jak mikrometr zrobiony :-) Albo taki wzor dokladnosci dla mechanika - czujnik zegarowy :-)
A tak swoja droga - interferometr astronomiczny, taki
formatting link
Nie bardzo pojmuje jak to dziala, ale jak dojdziesz do czwartego poziomu, to tam sa linie opozniajace zmiennej dlugosci opisane, czyli po polsku piszac - zwierciadla na wozkach. I oni twierdza ze to z dokladnoscia do nanometrow jezdzi ... co prawda zaraz potem podaja ze lustro wibruje z amplituda 500-8k nm, wiec mysle ze im 100nm w pozycjonowaniu wozkow wystarczy :-)
J.
Reply to
J.F
Ćwierć wieku temu pracowałem w laboratorium biochemicznym szpitala przygotowując odczynniki ale jako człowiek ciekawy wszystkiego interesowałem się również analizami szczególnie ze wiązało się to z kontaktem z całkiem sympatycznymi i młodymi paniami. Miedzy innymi zainteresowało mnie jedno badanie w którym wyniki zdradzały dziwną powtarzalność; 23,85 / 34,27 / 57,32 / 62,56. Tajemnica była bardzo prosta, otrzymany roztwór poddawało się pomiarowi prymitywnym kolorymetrem wyposażonym na wyjściu w mały i równie prymitywny analogowy nieliniowy wskaźnik wyskalowany od 0 do 10, po czym panie sięgały do tabeli i jak wskazówka była bardziej na 6 niż na 5 to wpisywały do karty pacjenta wynik np. 57,32 itd. :)
Warto dodać że to laboratorium należało do najlepszej piątki laboratoriów w kraju :) Jak widać na przykładzie uzyskiwało wynik o trzy rzędy dokładniejszy niż urządzenie pomiarowe :)
Reply to
Padre
Korpus frezarki ma wyfrezowane (nie szlifowane) powierzchnie służące do przykręcenia i zakotwiczenia szyn, po których poruszają się wózki (takie łożysko liniowe z tego wychodzi).
Może wyglądać to tak (zachlapane i brudne, ale widać o co chodzi):
formatting link

Istnieje procedura, czy też metoda mocowania takich szyn. Nie wystarcza samo przykręcenie - trzeba jeszcze zabezpieczyć przed możliwością przesunięcia się w "bok" (patrząc na zdjęcie jakie posłałem) całej szyny. Są więc klinowane (mają do tego przystosowany jeden bok, na zdjęciu dociskają takie małe czarne śruby z boku szyny), a to z kolei powoduje, że przygotowane powierzchnie muszą być pierońsko dokładnie wykonane. Nie chodzi o samą powierzchnię, bardziej chodzi o geometrię, rozstawy. Im dokładniejsza szyna+wózek, a przede wszystkim im większe zastosowane napięcie wstępne, tym większa wymagana dokładność. Przy standardowych produktach z katalogu, spokojnie wchodzimy w um dokładności w zakresie równoległości powierzchni bazujących.
Miłego. Irek.N.
Reply to
Irek N.
Zapomnij o Promie, to zabawki.
pasowac, to diaksa w dlon, potem
Rozumiem, OK.
No to nieźle. Nie wiem z czym miałeś problemy, przeróbka wydaje się prosta, przynajmniej pod względem mechaniki (zakładam że to mała frezarka była, bo krokowce niespecjalnie się nadają do dużych maszyn).
Miłego. Irek.N.
Reply to
Irek N.
Ależ jest, wiesz przeca że oni to na 4m^2 wpierwej zrobili, później tylko "optyka" ;) A pozycjonowanie, no cóż, nie muszą bezwzględnie. Nie znam się, ale zapewne mają jakieś markery na strukturach, coby trafić.
Ale mikrometr możesz przeciągnąć o kilka um bez żadnego problemu, a jak nim strzelisz (mam na myśli z rozpędu dokręcisz, a nie o stół) to i 0.1mm dasz radę :) A zobacz jaki jest masywny przy swoich małych w końcu wymiarach (załóżmy zakres 0-25).
Jeżuu... nie doczekałem...
Mam gdzieś film z pomiarów na poziomie nm właśnie interferencją. Ślicznie działało, ale wynik jednak trochę latał. Poprosiłem o FFT i dowiedziałem się, że problemem może być np: wentylacja na hali... pojawiał się prążek chyba na 300Hz (wentylator?). Nie pamiętam dokładnie, ale jakaś uczelnia na Automatikonie prezentowała na swoim stoisku. Dawno - z 4-5 lat temu chyba. Mam szukać?
Miłego. Irek.N.
Reply to
Irek N.
Tak my¶la³em, ¿e nie o powierzchniach prowadz±cych mowa.
Magia liczb. Producenci siê prze¶cigaj± w podawaniu dok³adnosci POZYCJONOWANIA do u³amków mikronów co z dok³adno¶ci± obróbki niewiele ma wspólnego. Tak wiêc je¶li powierzchnie bazuj±ce s± wykonywane na frezarce, to na pewno nie z mikronowymi dok³adno¶ciami.
Reply to
cef
Powitanko,
Jakbym mial do dyspozycji hale fabryczna, to tez bym myslal tymi kategoriami;-). Mieszkam w domu (i tak szczescie, ze juz nie w bloku) i zamiast pralni (ku wielkiej radosci Zony;-)) mam warsztat. Tu zmiesci sie tylko cos podobnego do Promy, no moze niewiele masywniejszego. Natomiast co do jakosci Promy, to u mojego zleceniodawcy sprawuje sie bardzo dobrze, ja mam identyczna maszyne, tylko w niemieckim wykonaniu i jest do d*. Wiele pracy poswiecilem na regulacje, polerowanie klinow, a i tak albo luzy, albo silnik nie ruszy, a i recznie trudno.
Chcialem zachowac mozliwosc pracy recznej i sie udalo. To jest zabawka podobna do tej:
formatting link
krokowce, bo latwo i tanio mozna sterowac.
W zasadzie, to najtrudniej kupic gotowe profile/plaskowniki ze stali narzedziowej na prowadnice, cala reszte mozna albo kupic (sruby pociagowe, uchwyty tokarskie itd), albo zrobic (naped, mocowanie nozy itd).
Pozdroofka, Pawel Chorzempa
Reply to
Pawel "O'Pajak
Zalecane, ze względu na łatwość wykonania, ale nie optymalne ze względów wytrzymałościowych. To samo dotyczy wózków zresztą. Jak w robotach montujemy szyny/wózki, to jedna strona idzie na mocno, a drugą zostawiamy zupełnie pływającą. Dopiero jak całość zmontowana i przesuwa się jak należy, to skręcamy na "fest" obie strony. Tylko że tam nie ma tak udarnej pracy jak we frezarkach.
Miłego. Irek.N. ps. widziałem szyny pogięte w tokarce - po kolizji, pomimo zaklinowania straciły geometrię, straszne siły musiały wystąpić.
Reply to
Irek N.
Oj tak, zdecydowanie.
Wiesz, aż tak źle nie jest. Miałem geometrię robioną na swojej - dla sprawdzenia. Nie byłem w stanie znaleźć żadnej odchyłki w płaszczyźnie XY na długości 300mm*. Mocno mnie to zdziwiło, gdyż sam trójkąt wzorcowy powinien coś pokazać - chyba że się ładnie skompensowało z maszyną ;) Bardzo dużo zależy też od posadowienia maszyny. Po wypoziomowaniu na długości stołu (ponad 1m) mam 15um różnicy - tj. miałem jak ze 3 lata temu sprawdzałem, teraz nie mam pojęcia, może lepiej nie wiedzieć? ;)
To zresztą i tak rząd wielkości dokładniej niż wychodzi z frezowania "katalogowymi danymi".
Miłego. Irek.N. *
takiej długości był kamień, czujnikiem z działką 1um.
Reply to
Irek N.
U¿ytkownik "lukasz" snipped-for-privacy@qwe.pl napisa³ w wiadomo¶ci news:jt9qph$t0s$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...
A pyta³e¶ u ¿ród³a
formatting link
Mo¿e co¶ mo¿na dobraæ. Wojtek
Reply to
wowa
U¿ytkownik "Irek N." napisa³ w wiadomo¶ci
Nie jestem pewien - to sa juz takie wymiary ze optyka wysiada.
Naswietlili maski elektronami ?
Kiedy trafic musza jeszcze dokladniej. Tez chyba poza mozliwosciami optyki. Nie wiem jak to robia.
Nie, nie trzeba, jesli to wroclawskie to chyba nawet widzialem w trakcie powstania pierwszych wersji.
Czyli ... enkoder daje sie zrobic :-)
J.
Reply to
J.F
Też tak sądzę, dlatego w pazurkach było.
Trzeba by Darka zapytać, może zechcieć się podzielić wiedzą w tym zakresie :)
Na to wygląda, podobało mi się, choć praktycznego zastosowania nie mam :)
Miłego. Irek.N.
Reply to
Irek N.

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.