Przekop Mierzei Wiślanej

Czytam różne artykuły o przekopie i zaczynam się zastanawiać, po co tam jest śluza? Przecież zalew ma połączenie z morzem przez Cieśninę Pilawską. To nie jest tak daleko. Podobno historycznie mierzeja była serią wysepek.

Reply to
Robert Tomasik
Loading thread data ...

W dniu 11.04.2023 o 22:34, Robert Tomasik pisze:

Według poniższego artykułu, mogą występować różnice poziomów wody.

formatting link

Reply to
yabba

W dniu 11.04.2023 o 22:51, yabba pisze:

Przyznam, że nie przekonuje mnie to o tyle, że co by się działa w Cieśninie Pilawskiej przy różnicy 2 metrów? Czy czasem nie wystarczyło tego przekopu poprowadzić tak podskosem, a nie na wprost?

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 11.04.2023 o 22:51, yabba pisze:

Dodatkowo coś mi świta, że chodzi też o różnice w zasoleniu, które może spowodować jakieś tam zaburzenia ekosystemu w Zalewie Wiślanym. Tyle, że słyszałem/czytałem o tym ładnych parę lat temu i było to jeszcze na etapie samego pomysłu na przekop. Może to być więc faktycznie jakiś powód na śluzę a nie kanał wprost, a może też to były jakieś niepotwierdzone argumenty przeciwników samego przekopu?

Reply to
nadir

To jest chyba nawet 0.5m różnicy. Pod skosem niekoniecznie by pomogło, bo jak wiatr pcha wodę w okolice przekopu to i tak się poziom w przekopie wyrówna. A te 0.5m to nie wiem, niby mało, ale może jakieś tam gniazda/siedliska zniszczy (w niesprzyjających warunkach), a może jak z wieloma inwestycjami ostaniej dekady znajomy instruktor kajakarski akurat handlował śłuzami.

Reply to
Marcin Debowski

Woda w zalewie ma inny skład biologiczny niż na morzu. Dla środowiska nie jest dobre mieszanie wód, bo zmienia ekosystem zalewu. Ekolodzy wymusili te śluzy.

WM

Reply to
WM

Woda z Wisły do zalewu wplywa, i drugim koncem wyplywa.

To wypływała by i przez kanał. Ale moze zbyt intesywnie, moze by zmieniło przybrzezną wodę Bałtyku (ale ujscie każdej rzeki ma te problem), może by Rosjanom zaczęła słona woda wplywac, no i w sztormy mógłby Bałtyk słonej wody nachlapać.

J.

Reply to
J.F

A co ci to da, przy takiej róznicy poziomów?

Tzn owszem, jakbys dał skośny, to prędkość przepływu by sie zmiejszyła, ale chcemy miec kanał żeglugowy o głębokosci z 5m (zalew ma ponoc tylko 3) a nie 10cm ...

J.

Reply to
J.F

Ewentualna różnica poziomów wynika z naporu wiatru. Gdyby nie on, to poziom by był ten sam. Faktem jest różnica w zasoleniu. Zalew ma słodszą wodę, bowiem ta pochodzi z rzek lądowych.

Mnie chodziło o to, by zmniejszyć przepływ nie odcinając jednocześnie możliwości przepływu. Choćby po to, by nie wpływała słona woda.

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 12.04.2023 o 09:37, WM pisze:

To akurat do mnie przemawia. Czyli chodzi ograniczenie przepływu wody, a nie różnicę poziomów.

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 12.04.2023 o 15:31, J.F pisze:

Nie znam się na tym i pozostaje mi ufać, że jednak to ktoś mądry przemyślał i uznał, że tak będzie lepiej.

Reply to
Robert Tomasik

Jak roznicy poziomów nie bedzie to przeplyw wody będzie bardzo ograniczon.

A jak bedzie duza różnica, to przeplyw bedzie duzy ... az do wiekszego wyrównania/zblizenia poziomow.

J.

Reply to
J.F

Jak nie ma śluzy, to wymiana wód jest cały czas swobodna, bez przeszkód. Śluza tą wymianę ogranicza tylko do jednorazowej objętości basenu między bramami.

Zalew Wiślany jest ważnym miejscem tarła śledzia, które musi się odbywać w określonej temperaturze. Z tego powodu podlega szczególnej ochronie:

formatting link

WM

Reply to
WM

Ale to własnie od poziomów zależy. Jak bedzie spora róznica (chocby poł metra), to w takim kanale bedzie spory prąd. Jak róznicy prawie nie ma, to swobodna wymiana bedzie znikoma.

Co prawda źróda donoszą, ze Bałtyk dosc poważnie faluje i roznice poziomów o metr sie zdarzają.

I to koło przekopu, 50km od ciesniny Pilawskiej?

No, moze to i niedaleko dla śledzia.

Ale ... śledzi przeciez w Bałtyku dużo, wszystkie z Zalewu?

J.

Reply to
J.F

Odmiana bałtycka Śledzia to Sałaka. Teraz ma tarło i przyrasta 0,5mm na dobę. Zalew Wiślany jest jego ważnym miejscem rozrodu.

formatting link
WM

Reply to
WM

W tym linku są podane temperatury, które śledź lubi. Trzeba by jeszcze wiedzieć jak taka wymiana na nie wpływa. Zasadniczo wydaje się, że Bałtyk powinien mieć bardziej stabilną temperaturę, i że będzie też (w określonym czasie) ona w tym wymaganym zakresie. Czy na pewno o tę temperaturę chodzi?

Reply to
Marcin Debowski

Zapewne chodziło o tzw. dupochron wobec ewentualnych zarzutów ze strony ekologów. Ciekawe, czy ktoś robi badania aktualnego kwietniowego tarła śledzia po otwarciu kanału? Może się ewentualnie okazać, że lekki dopływ wody kanałem poprawi natlenienie i rozwój larw śledzia. Niestety zbyt często treści raportów zależą od tego kto je finansuje. To efekt tego, że pozwalamy na mieszanie się polityki do badań naukowych. Tego nie da się wprawdzie uniknąć, ale powinno się przynajmniej piętnować jawne przekręty i patologie.

WM

Reply to
WM

Ale które miejsce tego Zalewu - cały?

Bo te śledzie do Zalewu mogą wpłynąc tylko przez ciesnine Pilawską, i ciekaw jestem, czy chce im sie potem jeszcze 50km płynąc, w coraz słodszej wodzie.

J.

Reply to
J.F

Siedzi w Zalewie Wiślanym długo, bo tu żeruje. Tu jest więcej o tarle.

formatting link
WM

Reply to
WM

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.