przyspieszenie obrotów silnika

Witam
Mam elektrowibrator slużący do zagęszczania betonu Indukta EWE 12
formatting link
0,70kW, predkosc 2840.
Mam pytanie czy przez falownik moża przyspieszyc taki silnik do 6000
obrotów? czy może musi to byc silnik przystosowany do tego?
z góry dziękuje za każdą pomocną odpowiedź
dodi
Reply to
dodi
Loading thread data ...
Jakbyś jeszcze napisał co Cie zainspirowało do takiego rozwiązania. Chcesz zwiększyć prędkość obrotową a zmniejszyć niewyważenie. Moze takie zalożenie nie ma sensu. Tomek
Reply to
Tomek
ma i to bardzo duze poniewaz zmniejsza sie amplituda drgan a zwieksza czestotliwosc, sa to skomplikowane sprawy w przypadku zageszczania betonu.
Reply to
arek
dodi napisał(a):
W sumie chcesz zwiekszyc czestotliwosc do 100Hz. Przy stalem U/f bedziesz mial "troche wysokie" napiecie. Dodatkowo straty magnesowania spowoduja spory wzrost temperatury. Lozyska wytrzymaja takie obroty, jezeli wirnik nie ma za duzego bicia. Osobiscie bym nie ryzykowal - nowy silnik troche kosztuje.
czy może musi to byc silnik przystosowany do tego?
Reasumujac do pracy z falownikami mam specjalne silniki. Projektowane sa wlasnie pod katem pracy z roznymi czestotlowosciami. Pozdrowienia MarekP
Reply to
MarekP
Myślisz że o tym nie wiedzieli ci co zrobili wibrator. Moze pytajacemu jest to potrzebne do czegoś innego niż beton. Dlatego pytałem. Tomek
Reply to
Tomek
MarekP napisał(a):
U/f w nawet zwykłych falownikach nie jest stałe. U nigdy nie zwiększy sie powyżej ustawionego znamionowego. Pierwszy lepszy Danfoss ma maks częstotliwość circa 130Hz.
Pomijając mechaniczne uwarunkowania dotyczące łożysk, to chodzi głównie o niskie częstotliwości i gorsze chłodzenie ze względu na niskie obroty wentylatora.
Pozdrawiam.
Reply to
PH
czyli generalinie da sie czy nie ? :) i co ewentaulnie musiałbym zmodyfikowac w takim elektroibratorze, widze ze napewno lozyska ale na jakie? w sumie do wibratorow uzywa sie z szalka mosiezna z luzem ..
dod
Reply to
ar
ar napisał(a):
Napewno pracować to będzie - pytanie jak długo. Niestety na łożyskach sie kompletnie nie znam, może ktoś poradzi - sam bym się chętnie dowiedział. Nawet spróbowałbym zadzwonić do Indukty, pogadać z jakimś umnym. Indukta robi przecież silniki do współpracy z falownikami.
Reply to
PH
PH napisał(a):
Byla mowa o podniesieniu obrotow. Mam m.innymi falowniki danfosy na 330Hz. Ale generalnie dla silnikow NIE prtojektowanych dla pracy z falownikami, U/f powinno byc stale, ze wzgledu na moment/moc silnika. A co do lozysk, to mozna sprobowac ewentualnie zmienic na C3, chociaz obroty rzedu 6000 to nie jest znow tak duzo. ale z drugiej strony przy duzej srednicy wirnika, podniesienie obrotow o 100% ??????????? to juz ryzyko. Ale to wolny kraj - Chcialbym wiedziec czy eksperyment sie powiodl i na jak dlugo.
Pozdrowienia MarekP
Reply to
MarekP

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.