Re: Zadanie z wytrzyma??i materia?w

>Tak, zapomniałem napisać zaznaczyć, że siła P jest przyłożona w punkcie

> >x=l/2. Moment gnący który obliczam pochodzi od sił reakcji w podporach. > >
formatting link
lepszy rysunek. > > >Odnośnie zamocowania końców, to nie mam pewności, choć tutaj założyłem, że > >są to przeguby nieprzesuwne. > > Sily R zle zaznaczyles - beda wzdluz struny, z odchylka z tytulu jej > sztywnosci. A odchylka przy tych parametrach bedzie minimalna. > > Normalnie to nie tak bedzie wygladalo - struna sie zegnie na srodku, > kat bedzie ostry. > W idealizowanym rozwiazaniu bedziesz mial dwie proste linki bez > zadnych momentow, lub dwie krzywe lancuchowe jesli dodac ciezar > wlasny. > W nieidealizowanym trzeba uwzglednic sztywnosc struny. > > I ewentualnie policzyc czy sie nie polamie w miejscu przylozenia sily. > A to z kolei zalezy od sposobu  - jest tam ostrze klina czy jakies > ucho o lagodnym promieniu .. > > Tak czy inaczej poczatkowy moment gnacy na srodku to bedzie P/2*x/2 > - sila pionowa w podporze razy ramie. Ten moment albo zegnie material > i wszystko sie zmieni, albo polamie. > > Trzeciej mozliwosci nie widze przy podanych zalozeniach - takich > materialow na Ziemii nie ma :-) > > J.

Jak już tak, to reakcja w podporze ma kierunek struny. Rozkładając ją na równoległą i prostopadłą do prostej łączącej punkty zamocowania mamy dla lewej podpory Ry= R*sin(alfa) i Rx= R* cos(alfa), gdzie (alfa arctg (2f/Lo). Zatem dla lewej podpory składowa pozioma reakcji ma zwrot w lewo. Moment wzglęgem przekroju odległego o x od lewej podpory ( przyjmując układ w którym moment jest dodatni jak kręci zgodniezegarowo) mamy : M = R*x * sin(alfa) - R*f (x)*cos(alfa) - 1/2 q*x^2 gdzie q jest ciężarem jednoskowym struny. f(x) jest strzałką ugięcia w przekroju odległym o x od podpory . A jak sobie przypominam jest to zagadnienie zginania wg teorii II-go rzędu i ma rozwiązanie w funkcjach hiperbolicznych. Zatem jest ta trzecia możliwość. I nie jest to krzywa łańcuchowa z definicji. Pozdrowienia. W.Kr.

Reply to
W.Kr.
Loading thread data ...

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.