Sprężarka bez silnika

Bardzo praktyczny (w przyszlosci:), jest prowadzonych wiele projektów nad takim rozwiązaniem. Tylko to jest Hi-Tech: wirnik w próżni i o predkośći obrotowej N krpm, gdzie N jest większe od 100 ;)

Reply to
pisz_na.mirek
Loading thread data ...

[...]

To sie dopiero okaze.

Ta, samochody hybrydowe z kolem zamachowym i inne dziwadla. O niepraktycznosci pisalem w kontekscie tej dyskusji.

Reply to
Borys Dabrowski

Słuchaj, skoro już taki modelarz jesteś. Ciekaw jestem jak zrobiłeś w swoim modelu łopatki, bo skoro z papieru- to nie był porządny profil aerodynamiczny, nie? Ale może byś sprawdził, czy zamiana zakrzywionych łopatek na zupełnie płaskie dużo popsuje wydajność turbiny?

konrad

Reply to
KA

W: news:cregto$sbr$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl Od: KA snipped-for-privacy@b.c Było:

Profil był zrobiony poprzez wycięcie w sztywnej tekturze 16/24 łuków na poszczególne listwy papierowe. Każda listwa od strony "natarcia" była wzmocniona płaskim patyczkiem-listewką umocowanym do kół z tektury. Model 3 łopatowy był zrobiony tą samą metodą, tylko dodatkowo w środku był patyczek ;-)

Nie wiem ... Założenia do tego modelu są takie, że powietrze ma przyśpieszać przy wlocie (wyjściu z kierownicy do wnętrza) oraz tworzyć podciśnienie w cieniu aerodynamicznym za urządzeniem.

Reply to
Sławek SWP

Chodziło mi o to, żeby zostawić łopatki pod takim kątem, pod jakim były, ale nie zakrzywione, tylko płaskie- idące po cięciwie (chord- dobrze po polsku?) oryginalnego zarysu łuku.

Konrad

Reply to
KA

Wiercisz dziurę w Ziemi na jakieś 1,5 km. Tam są już same skały. Przez dziurę po wiertle wpuszczasz małą bombkę atomową i odpalasz. Wybuch rozsuwa skały a temperatura je obtapia. Robi się szczelna dziura. Potem wystarczy tylko napompować powietrza pod ciśnieniem. Powietrze pod ciśnieniem masz darmo bo z wiatru to sie opłaci. Panowie dajcie spokój. Ktoś was w chuja robi a wy się wywnętrzniacie. Tomek

Reply to
Tomek

Wiercisz dziurę w Ziemi na jakieś 1,5 km. Tam są już same skały. Przez dziurę po wiertle wpuszczasz małą bombkę atomową i odpalasz. Wybuch rozsuwa skały a temperatura je obtapia. Robi się szczelna dziura. Potem wystarczy tylko napompować powietrza pod ciśnieniem. Powietrze pod ciśnieniem masz darmo bo z wiatru to sie opłaci. Panowie dajcie spokój. Ktoś was w chuja robi a wy się wywnętrzniacie. Tomek

Reply to
Tomek

W: news:cresrk$nm0$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl Od: KA snipped-for-privacy@b.c Było: ...

Na razie nastawiam się jednak na łuki bo je przetestowałem. Wydają mi się intuicyjnie sprawniejsze - jako kierownica i odbiornik wiatru. No i mam tajną metodę ich wyznaczania za pomocą cyrkla, ekierki i linijki ;-) Oczywiście prościej by było zaprojektować kształtownik-wzorzec do produkcji większej ilości, bo łuki mają ten sam promień tylko różnią się długością, ale przy tej ilości wykroję listwy i ukształtuję je tak jak w modelu papierowym.

Reply to
Sławek SWP

W: news:cret91$qlv$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl Od: Tomek snipped-for-privacy@gazeta.SKASUJ-TO.pl>

Było:

To ja ! I chichoczę w kątku chi chi chi ... (czy powinienem chichotać chi czy hi ?) I mam taki ubaw he he he, że aż brzuch boli, a żyłka pierdząca zaraz pęknie ha ha hi (dlaczego żyłka pierdząca pęka ze śmiechu ?)

Reply to
Sławek SWP

Sławek SWP snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Od razu wyczułem że coś nie tak. Nie można przecież być aż tak głupim i umieć pisać. Też się ubawiłem. Te kulki w łożysku mnie dobiły, zwłaszcza czyszczenie. A te rozważania ekspertów. Bajka. I niech mi ktoś teraz powie że to nie trzepak. Tomek. ps. dobrze że nie chciałeś robić koparki przedsiębiernej zasięrzutnej.

Reply to
Tomek

Kwestia przekladni albo odpowiedniej maszyny. Ale IMHO - przy duzych wymiarach oba wirniki beda podobnego rozmiaru i krecic z podobna predkoscia.

Tych pionowych komercyjnych troche sie kreci.

Hm, dajesz kryte kulkowe. Samochody maja toczne i jakos im bloto nie przeszkadza.

J.

Reply to
J.F.

Ty jakiś niespokojny jesteś. I złośliwy. Ale uspokój się, jeszcze cię ktoś polubi.

Konrad

Nawiasem mówiąc metodę z bombą używa się do pozyskiwania energii geotermalnej- wykorzystując nieszczelność tak powstałego otworu (oczywiście nie używa się bomb atomowych). Coś ci się przestawiło z tych nerwów.

Reply to
KA

Szklarnie sobie chlopie postaw na grzałkach.albo CWU do domciu przygotować można. Odpada Ci problem z synchronizacją z siecią . albo ze ZE wypnie sie na Twoj prąd. Uwaga na US. yacek

Reply to
jacek

No właśnie nie musi być w dole. Cały karuzel musisz trzymać w dwóch miejscach: na górze i na dole. Potrzebne będą na górze i na dole po jednym łożysku zwykłym (żeby na boki nie latało) i jedno oporowe (żeby nie spadło w dół). Ale to oporowe może być na górze- wtedy ciężar będzie wisiał na tym łożysku. A to dolne, zwykłe- też nie musi być na samym dole, może być gdzieś w połowie wysokości.

konrad

Reply to
KA

Użytkownik "Tomek" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:creufu$394$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Wulgarną nazwę męskiego członka pisze się przez samo "h". Ci, co piszą przez "ch" myślą, że przez to będzie dłuższy. Najlepiej poćwiczyć to na płotach. Dziadek

Reply to
Dziadek

On Wed, 5 Jan 2005 07:58:38 +0100, "jacek"

Cos w tym jest.

Upomni sie o VAT czy o podatek od darowizny ? :-)

A moze akcyze ?

J.

Reply to
J.F.

Tak na oko to plaskie lopatki bardzo by pogorszyly sprawnosc. Zauwaz, ze strumien powietrza miedzy lopatkami musi zmieniac kierunek ruchu - wiec wygiecie profilu ma duzo wieksze znaczenie niz w przypadku np. skrzydel samolotu.

BTW, calkiem ladny pomysl tej turbiny - ciekawe czy porzadnie wyprobowany i jakie parametry udaje sie uzyskac... aczkolwiek troche to ciezkie i skomplikowane w porownaniu ze zwyklymi wiatrakami.

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek

No własnie: na oko. Wiatrak, w którym oś obrotu jest pozioma, z trzema łopatami z profilem powiedzmy NACA4412 różni się od takiego samego z płaskimi deskami nieznacznie, i to w dolnym zakresie prędkości wiatru. Jak dobrze dmucha, to kręci tak samo.

Konrad

Reply to
KA

Zgadza sie - tylko ze 3-lopatowy wiatrak o osi poziomej pracuje wlasnie bardziej jak 3 skrzydla niz jak 'palisada lopatek'. Zmiana kierunku przeplywu w bezposrednim otoczeniu lopatki jest w tym przypadku niewielka i zwykle sie ja pomija. Wowczas roznica miedzy plaska plytka a profilem lotniczym to tylko mniejszy opor tego ostatniego.

W ukladzie takim jak w tej turbinie moze byc nieco inaczej, zwlaszcza przy 24 lopatkach. Juz sie nie da pominac zakrzywienia strumienia powietrza miedzy lopatami, a proba wywolania takiego przeplywu wokol plaskiej plyty to duze zwiekszenie oporow...

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek

jacek napisał(a):

A jak energii za dużo, to dogadać się ze sąsiadem, on też ma CWU.

Ze 2 miesiące temu temat był wałkowany na pl.misc.elektronika.

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.