straty energii w przewodzie z wodą - teoria a praktyka

Witam serdecznie, pisze ponownie post, bo poprzedni "sie zgubil". Mam taki problem. Obliczam straty cisnien w przewodzie wg PN-76/M-34034 Rurka byla z pleksi albo cos podobnego, srednica wew.

13,3 mm, przeplyw 400l/h (1,111e-4 m/s). Obliczona strata wysokosci cisnienia wg w/w normy dla odcinka 15,5 cm wynosi zaledwie 3mm (Re = 7000, lamba przyjete dla rur chydraulicznie gladkich 0,008 godnie z zalecniem pana dr). W rzeczywistosci strata cisnienia wynosi 17 mm.

DLACZEGO??

Ja mam 2 koncepcje:

1) Rurka byla napelniania ze zbiornika na statywie polaczona elastycznym wezem. Wg Re mamy przeplyw burzliwy ustabilizowany podczas gdy zgodnie z p. 2.4 wzor (8) ustabilizowanie sie przeplywu nastepuje dopiero po jakis 30 cm a rurka tyle nie miala. Wobec tego ruch nie byl faktycznie ustabilizowany tylko burzliwy niestabilizowany, wobec czego Re trzeba przyjac mniejsze a wtedy rosnie lamba i rozbieznosc miedzy teoria a praktryka maleje.

2) dla duzych Re chropowatosc wzgledna ma dosc duzy wplyw wiec moze to blad przyjmowac ze moja rurka jest chydraulicznie gladka?

Ocywiscie, biore pod uwage, ze byc moze oba przypadki trzeba polaczyc?

Bede wdzieczny wa uwagi i sugestie, pozdrawiam Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Hej - minął już rok od czasu kiedy miałem laborki z płynów, więc za bardzo nie pomogę, ale... Zerknąłem do mojego archiwum i znalazłem wykres Nikuradsego. Coś mi się w związku z tym nie zgadza, na wykresie tym zakres liczby lambda zmienia się od 0,01 do 0,1, Ty natomiast dla rur gładkich przyjąłeś lambdę 0,008 - nie za mała ?? może powinno być 0,08. Jak my robiliśmy laborke ze strat to u nas największa strata ciśnienia dla badanego odcinka prostego wyniosła DeltaPst = 1009 [N/m2], też była instalacja kombinowana z rurek "plastikowo" - metalowych...

Pozd

Krzysztof

Reply to
Krzysztof

na wykresie tym zakres

Korzystalem z w wykresu z PN-76/M-34034, tam lambda jest w zakresach 0,005-0,150

pewnie ze za mala, bo zle Re znalazlem na tym wykresie - hehe, czlowiek juz jest tak przez te komputery zacofany, ze jak ma wykres w skali polgoarytmicznej to juz sie gubi....

Porawna lamba (mam nadzieje, ze poprawna) wychodzi w granicach 0,03 z hakiem

U mnie na wykladach wykres nazywal sie wykresem (nomogramem) Moody'ego. Cos i chodzi po glowie wlasnie ze byly dwa i byla jakas subtelna roznica - kojarzysz cos? Albo mi sie cos ubzduralo ;] Patrzylame na necie i mniej wiecej oba wykresy to to samo.

u nas tylko plastikowe byly ale to nie wiele zmienia

pozdr JAcek

Reply to
wolany_jacek

Użytkownik <> napisał w wiadomości ...

.../ciach/...

.../ciach/...

Coś mi to nazwisko mówi, ale już bez patrzenia w notatki nie napisze co... :)

Pozd

Krzysztof

Reply to
Krzysztof

Jacek napisał(a):

Nie "sie zgubil" jeno dlugi weekend byl i wszyscy inzynierowie i studenci byli poza praca/szkola :)

Gdybym ja pisal wnioski do tej laborki, to chyba napisalbym jak w tym pierwszym punkcie. Oczywiscie po sprawdzeniu czy wszystkie obliczenia sa OK :)

Reply to
zbigi

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.