Ukręci się?

Mam elektrowrzeciono, aby zmienić narzędzie trzeba użyć dwóch kluczy. Wiadomo jak to działa. Wirnik wygląda tak.

formatting link
prawej strony jest narzędzie. Z lewego końca wirnik ma podtoczenie na łożysko. Jest tam 15 mm średnicy a wewnątrz otwór M8 głęboki na 35 mm.

Wymyśliłem sobie półautomatyczną zmianę narzędzia. Blokuję nakrętkę a kręcę tym 15 mm wałkiem. Po rozmowie ze ślusarzem mój entuzjazm opadł. Stwierdził, że się ukręci. Jakiś praktyk podzieli się swoim zdaniem?

Moment ~80 Nm, no 100 Nm max. Czyli kręcimy rurką fi 15 mm ze ściankami 3,5 mm. Nie wyboczy się bo na zewnątrz łożysko a wewnątrz śruba M8.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

W dniu poniedziałek, 4 kwietnia 2016 15:00:42 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Naprężenie ścianające równa się moment/(2*grubość ścianki*pole przekroju). Wynik ma być nie większy od wytrzymałości materiału na ścinanie, załóż 0.65 granicy wytrzymałości na rozciąganie. Ile to jest- to zależy z jakiego żelaza te rurka jest zrobiona.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2016-04-04 o 15:18, Konrad Anikiel pisze:

Nie mam pojęcia z czego Chińczycy zrobili ten wirnik. Miejsce gdzie teraz zakładam klucz płaski do blokowania nie ma prawie śladu ubicia materiału. Czyli z najgorszej możliwej stali nie zrobili. Jak masz chęć to przyjmij proszę taką kiepską stal. Jak będzie zapas o rząd wielkości to ok.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu poniedziałek, 4 kwietnia 2016 15:59:07 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

formatting link
tu masz rachunki. Prawie rząd wielkości zapasu. Jak wpiszesz na początku moment 1000Nm to się ukręci, a przy 100 daje radę. Niech ktoś to sprawdzi, bo z pisałem z pamięci i na szybko.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2016-04-04 o 16:58, Konrad Anikiel pisze:

Dziękuję. :-) Później dopytam o sposób kręcenia tym wałkiem. Muszę jakoś połączyć ten wałek ze sprzęgłem.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu poniedziałek, 4 kwietnia 2016 17:35:58 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Proszek.

Jest trochę gotowych i prostych rozwiązań. Napisz dokładniej jak to wymyśliłeś.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2016-04-04 o 17:39, Konrad Anikiel pisze:

formatting link
Oryginalnie niebieskie łozysko jest przykręcone śrubą M8 z lewym gwintem do końca osi wrzeciona. W osi wrzeciona robię wpust (ten który narysowałem pewnie za szeroki, tam też działa moment ścinający, a wpust zmniejsza powierzchnię czynną). W ten wpust wchodzi jedna część sprzęgła (żółte), które będzie dokręcone do osi wrzeciona śrubą M8 (z łbem skośnym).
formatting link
To sprzęgło dobrze by było, gdyby z jakiejś lepszej stali wykonać, aby nie ściąć tej płetwy, która wchodzić będzie we wpust. Sprzęgło podczas pracy wrzeciona kręci się razem z nim. Myślę, że nie trzeba tego wyważać.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu wtorek, 5 kwietnia 2016 00:47:50 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Chińszczyzna, pożałowali kilku centymetrów wałka, gdyby wystawał poza łożysko to by było za co złapać. Ja bym pomyślał nad prostszym rozwiązaniem. Zamiast wkręcać tam śrubę z łbem do trzymania tego łożyska, wkręć tam kawałek gwintowanego pręta, na który nakręcisz zwykłą nakrętkę która będzie trzymać łożysko. Pręt wkręć na amen, tak żeby się nie dało go wykręcić (Loctite pomoże), a na końcu mu zrób co tam potrzebujesz żeby go blokować. Choćby i solidnie zakontrowane sześciokątne nakrętki, heftnięte dla pewności pośrodku jedna do drugiej. Rozbieralność będzie (no, przy pomocy dremela), żadnej masakry na wałku, rowków, wpustów itd.

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Dlaczego przy liczeniu naprezenia zrobiles M/(2*g) ?

Powinien byc chyba "sredni promien dzialania sily" czyli (D - g/2)/2 = 5.75mm

Az tak bardzo od 2g czyli 7.5mm to nie odbiega, wiec i wniosek nadal dobry.

Jesli jednak stal jest "zwykla" to juz nie ma 10x zapasu ... ale nadal spory jest.

Nie tak latwo ukrecic pret 15mm, szczegolnie jesli moment ma nie ukrecic sruby M8 :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-04-05 o 10:47, Konrad Anikiel pisze:

Ale tym prętem będę kręcić z momentem 10 Nm. W prawo i lewo. I to raczej często. I sam pręt nie załatwi sprawy, bo koniec wałek musi być unieruchomiony względem wewnętrznego pierścienia łożyska. Dlatego wymyśliłem taki dynks. :-) I to wrzeciono kręci się 24000 obr/min.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2016-04-05 o 12:58, J.F. pisze:

Ale ten pręt ma wewnątrz otwór fi 8. Teraz przed przeróbką śruba M8 praktycznie nie przenosi obciążenia wynikającego z pracy wrzeciona. Ona tylko unieruchamia koniec wałka z wew. pierścieniem łożyska. Zewnętrzny pierścień a co za tym idzie całe łożysko jest tak zamontowane, że ma możliwość przesuwania się osiowego. Są tam sprężynki po obwodzie zew. pierścienia łożyska. Pewnie kompensuje to rozszerzalność termiczną wirnika (po długości).

W moim rozwiązaniu śruba też nic więcej nie będzie przenosić. Dlatego jest tam ten wpust.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu wtorek, 5 kwietnia 2016 13:16:50 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Więc trzeba wkleić, klej trzyma tak samo w prawo i w lewo.

Na pręt nakręcisz nakrętkę M8, która będzie robić to co w tej chwili robi łeb śruby którą tam wkręcasz. Daj tam jeszcze podkładkę sprężystą, niezależnie czy pozostaniesz przy śrubie, czy spróbujesz po mojemu z nakrętką.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2016-04-05 o 13:28, Konrad Anikiel pisze:

Pierwsza moja myśl też była taka, aby zablokować obecną śrubę, i nawet jej łeb wykorzystać jako sprzęgło. Ale te 10 Nm... wkleić na stałe to nie wymienię łożysk. A te kleje do unieruchamiania puszczają przy jakiejś wyższej temp. Wrzeciono może rozgrzać się do 70°.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu wtorek, 5 kwietnia 2016 13:42:11 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

No toż dlatego Ci piszę żeby wkleić pręt, znaczy śrubę bez łba. Na ten pręt nanizasz łożysko, potem je dokręcisz nakrętką (tak jak dziś dokręcasz śrubą), a na końcu tego pręta jeszcze dwie nakrętki zakontrujesz tak żeby się fest trzyamły. Za nie będziesz trzymał wał przy zmianie narzędzia. A jak będzie potrzeba, to rozkontrujesz nakrętki z końca pręta, odkręcisz nakrętkę trzymającą łożysko, zdejmiesz łożysko, nałożysz nowe. Żeby te nakrętki się nie poluzowały, ja bym je punktowo przyspawał jedną do drugiej, tak żeby ewentualnie łatwo je było rozciąć.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2016-04-05 o 13:49, Konrad Anikiel pisze:

Załapałem! ;-) Jest taki klej aby przy 70° nie puścił. Może jest jakiś sposób na przyspawanie punktowe tej szpilki do krawędzi wałka? Tig? Ale pewnie osłabi to w tym miejscu szpilkę. Chyba klej najlepszy się wydaje. Otwór dosyć głęboki, 35 mm. No i z czego tą szpilkę zrobić, aby się nie ukręciła przy tych 10 Nm.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu wtorek, 5 kwietnia 2016 14:27:00 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

Nie kombinuj, spawanie śruby do wałka to by była herezja. Inne składy stali, właściwie niespawalne, jedno i drugie własności mechaniczne ma silnie zależne od stanu obróbki cieplnej. Weź sobie katalog Loctite, dobierz klej do nierozbieralnych połączeń stal/stal, albo lepiej zadzwoń do jakiejś firmy handlującej takimi rzeczami i zapytaj co polecają. Wyczyść otwór i śrubę, posmaruj klejem, wkręć mocno (żeby kontakt na powierzchni gwintu był w jedną stronę, wtedy wyeliminujesz ewentualne niewyważenie spowodowane lekkim luzem w gwincie) i gotowe. Najpierw przećwicz na zwykłej śrubie nakrętce, sprawdź w imadle czy napewno będzie trzymać. Klej to klej, może być przeterminowany, przemarznięty, źle dobrany itd.

Skąd wziąć taki gwintowany pręt? Kup normalną śrubę z łbem i utnij jej łeb. W Polsce jest bardzo dużo firm handlujących normaliami, lewostronna śruba M8 gdzieś leży na półce, trzeba tylko znaleźć gdzie ta półka stoi. A jak nie, to Fastenal, oni mają wszystko.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2016-04-05 o 15:01, Konrad Anikiel pisze:

A śruba M8 z dobrego materiału ile wytrzyma na skręcanie?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu wtorek, 5 kwietnia 2016 15:11:33 UTC+2 użytkownik Robert Wańkowski napisał:

formatting link

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.