ups pod male moce

umieszcze tu kopie listu, jaki wyslalem na grupe fizyczna, a moze ktos tu mi pomoze?

hi! zastanawiam sie nad zakupem ups, zeby podlaczyc 2 filtry w akwarium (nie powinny miec przerwy w zasilaniu). ich pobor mocy to: 6w i 8w i teraz zastanawiam sie, czy taki zasilacz komputerowy dlugo pociagnie. ktos mi mowil, ze to niewazne, ze pobor mocy filtrow jest maly i pod filtrami tez dlugo nie popracuje. o ile nie wypadlem z obiegu, to jakis standardowy ups moze zasilac komputer przez 30min (?), a ile by wynosil ten czas dla moich filtrow? w mojej okolicy czasami robia przerwy w zasilaniu ok. 12h! a czy moze potraficie cos polecic, jesli nie ups pod komputer, to wlasnie pod moje zastosowanie?

pzdr

Reply to
zpos
Loading thread data ...

Dlaczego?...

Ja uzywam komputerowego UPS do zasilania telefonu i jak keidys nie bylo pradu pzrez 8 godzin to telefon dzialal znakomicie. Neistety, nie wiem jak dluzej bo nie wylaczali pradu na tak dlugo. Nalezy tylko pamietac zeby nic inengo niz odbiornik o malej mocy nie byl podlaczony. No i trzeba kupic taki UPS co nie piszczy jak nie ma pradu w kontakcie. Acha, i zdaje sie ze upsy komputerowe moga byc obciazane tylko indukcyjnie, ale nei jestem pewien.

A.L.

Reply to
A.L.

zpos napisał(a):

14W - śmieszny pobór mocy, tyle to bierze drukarka atramentowa albo skaner w trakcie pracy. W danych katalogowych dla UPSów powinieneś mieć podany czas pracy dla danej mocy - dla danego modelu im mniejsza moc obciążenia tym dłużej powinen pracować na akumulatorze. A jeśli szukasz czegoś tańszego i będącego w stanie zasilać filtry przez co najmniej kilka godzin to zastanów się nad rozwiązaniem: stary UPS+akumulator samochodowy. Będziesz też potrzebował dodatkową ładowarkę do tego akumulatora. No i najważniejsze - sprawdź, czy Twoje filtry będą w stanie pracować przy zasilaniu napięciem z UPSa - on przy pracy z aku sinusa na wyjściu raczej nie daje.
Reply to
badworm

zpos snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Może zainwestuj w coś takiego:

formatting link
Wtedy możesz odłączyć się od sieci.

WM

Reply to
Wlodzimierz

Mialem napisany dlugi epistol, ale bylo w nim za duzo gdybania i teorii.

Konkretnie: Czy przerwa zasilania ~1s jest akceptowalna ?

Pewnie tak, wiec idealnym rozwiazaniem bylby taki uklad:

1/ akumulator podlaczony do ladowarki - troche madrzejszej, aby wydluzyc zywotnosc aku

2/ przetwornica 12V/220V, ale malej mocy !!! Wtedy sprawnosc przetwarzania jest znacznie wyzsza niz w UPS dedykowanych do komputerow.

75Watowe mozna kupic na aukcjach. Mniejsze tez sa dostepne.

3/ przekaznik zasilany z 220V

- gdy jest napiecie sieciowe odbiory sa z niego zasilane;

- gdy napiecia brak klapie stykami w dol, podlacza przetwornice do akumulatorow, odlacza ladowarke, odbiory przerzuca z zasilania sieciowego na przetwornice (stad ta przerwa ~1s, pewnie mniejsza).

Jezeli wylaczenia sa bardzo czeste, mozna zastosowac dwie sekcje akumulatorow - zabezpieczy to na wypadek kolejnego wylaczenia, gdy pierwsza cela nie zdazyla sie naladowac. Pozwoli rowniez na wydluzenie czasu podtrzymania w razie wyjatkowo dlugiej przerwy. Logike mozna zrealizowac z prosta elektronika, ale z przekaznikami tez mozna sobie poradzic.

Policzmy pojemnosc akumulatora:

8W+6W = 14W. Zalozmy, ze to bedzie jednak 20W. Akumulator 12V musi wydatkowac wtedy ~1,7A. (a zrodlo 220V ~100mA) 12 godzin: pojemnosc 21Ah. Pesymistycznie zalozmy sprawnosc przetwarzania na 50% (chinski produkt obciazony w 20%) - wymagany jest wiec aku o pojemnosci 42Ah. Poniewaz glebokie rozladowanie nie sluzy akumulatorom, wybierzmy taki 50Ah.

To juz nie najmniejszy akumulator samochodowy, ale do kupienia. Mozna tez zbudowac cele z dwoch rownolegle laczonych, ale lepiej nie (prady wyrownawcze - kolejne straty).

A moze przerobic filtry na zasilane bezposrednio z 12V ? Nie wiem co tam w srodku jest - pewnie jakis silnik.... Znika wtedy przetwornica.

I jeszcze jedno - jezeli wylaczenia sa bardzo czeste, to nie bedzie to dobre dla zywotnosci akumulatorow. Wtedy trzeba pomyslec o agregacie pradotworczym, ale to znow dlugi epistol. Moze wystarczy wtedy podlaczyc sie do samochodu ? :)

PS. Rozne UPS daja rozne napiecia, roznie reaguja na bardzo male obciazenia, na aku o innej pojemnosci niz fabryczna. W/w uklad mozna dosc tanio zlozyc.

Reply to
AdamG

indukcyjnie tzn? filtry mam takie:

formatting link
2222
formatting link

Reply to
zpos

To podpowiadam, ale praktycznie bedzie musial w takim wypadku ktos to zrobic.

Np. taka

formatting link
do ladowania aku do samochodu (czyli ladujesz 10 godzin i odlaczasz) moga zle wplywac na aku podczas ciaglego doladowywania.

W/w ladowarka bedzie wlasnie doladowywac cyklicznie.

W podobnej kupisz przetwornice o mniejszej wydajnosci, moze miec lepsza skutecznosc, ale wiele bedzie zalezec od jakosci projektu. Np.

formatting link

Przekaznik to urzadzenie z elektromagnesem, ktore przelacza styki :) Elektromagnes obslugiwany jest przez uzwojenie sterujace. Styki przelaczaja obwody wykonawcze.

Sterujace zasilasz z sieci energetycznej. Wtedy elektromagnes przyciaga kotwe, ta popycha styki i zwiera "zasilanie 220V do odbiornikow".

Gdy braknie napiecia w sieci, elektromagnes puszcza kotwe, rozwieraja sie gorne styki, zwieraja dolne (moze ich byc pare kompletow) i teraz:

- odlacza ladowarke

- podlacza przetwornice do aku

- podlacza odbiornik na wyjscie przetwornicy

Przekazniki nie sa drogie, zwlaszcza z demobilu. Ale jakis elektryk bedzie Ci musial to zaprojektowac, wykonac i sprawdzic. Samodzielnie uwazaj, bo uzwojenia i styki musza byc na odpowiednie napiecia.

Recznie zalaczac ? Da rade. Ale wczesniej warto przygotowac sobie skrzynke z przelacznikami.

Myslalem, ze jak piszesz na grupe inzynieria, to ma byc nowatorsko i technologicznie optymalnie :)

Przetwornica + ladowarka + prymitywne sterowanie + akumulator moze wyjsc tyle samo co wlasciwy UPS + akumulator.

UPS nie proponowalem z paru powodow:

- sa takie, ktore obciazone zbyt mala moca wylacza sie podczas pracy awaryjnej

- sa takie, ze po rozladowaniu akumulatorow (np. w 12 godzinie) zamilkna i juz sie same nie wlacza po powrocie zasilania, trzeba to zrobic recznie

- sa takie, ze ich sprawnosc przy malym poborze mocy jest koszmarnie mala i jeszcze potrafia pobierac kupe mocy na wlasne potrzeby

- tanie dostarczaja ochydne napiecie wyjsciowe

- sa takie, ze nie maja ochoty pracowac z bateriami o zbyt duzych pojemnosciach (np. odlacza ladowanie zbyt wczesnie), niektore trzeba kalibrowac pod nowa pojemnosc, prady ladowania sa za male i moze nie zdarzyc przed nastepnym wylaczeniem

To nie sa przypadlosci kazdego taniego UPS, ale w dokumentacji zazwyczaj nie ma tych parametrow :( Uzywalem rozne UPS-y - tanie byly tanie, w sytuacjach ekstremalnych wychodzily ich braki. Najwieksza wada bedzie bardzo dlugi czas ladowania duzego akumulatora. Np. ponad dobe - kleska, gdy wylacza ponownie prad. Niewiele UPSow malej mocy pozwala wpisac pojemnosc aku i dobierac stosowny prad ladowania.

Reply to
AdamG

badworm napisał(a):

Za psie pieniadze mozna kupic na Allegro uzywanego APC Smart 700 True Sine z wymienionymi aku.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.