Wiertło do szkła 2mm

Hej,

Występuje w przyrodzie coś jak w temacie? Szukam i szukam i najmniejsze zaczynają się od 3mm... jeśli nie, to jak (i czy się da) zrobić w szkle otwór 2mm?

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

W dniu 2018-03-27 o 14:38, Adam Wysocki pisze:

Jak nie ma, jak są.

formatting link
A tu inne ale za to od 1mm.

formatting link

Reply to
t-1

Zwyklym wiertlem do metalu. Nie wiertlo jest wazne a chlodzenie. Najlepiej wiercic szklo zanurzone w wodzie. Jak nie ma mozliwosci zanurzenia w wodzie to jako chlodziwa i srodka smarnego uzywa sie terpentyny.

Reply to
4kogutek44

W dniu 2018-03-27 o 14:38, Adam Wysocki pisze:

Wiertła dentystyczne, na przykład takie;

formatting link

Reply to
nadir

Użytkownik 4kogutek napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Zwyklym wietlem do metalu w szkle ? Poprosze o film ...

Pewnie sie da, ale ile to bedzie trwalo ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 27.03.2018 o 14:38, Adam Wysocki pisze:

Dawno temu wierciło się za pomocą starego pilnika iglaka (najlepiej trójkątnego), ale precyzja takiej operacji była oględnie mówiąc przeciętna. Jacek

Reply to
Jacek

Jak wiercilem zwyklym wiertlem otwor w butelce, bo na pracach recznych lampe trzeba bylo zrobic, to telefonow z kamerami nie bylo.

Reply to
4kogutek44

Piękne... tylko szukam raczej za 6,44 a nie 644,00 ;)

Nadal strasznie drogie, w porównaniu do wierteł do metalu, czy np. tych (3 mm):

formatting link
Które, właściwie, są lepsze do szkła? Łopatkowe czy koronka? Jak wierciłem koronką (10 mm w płytkach ceramicznych) to pamiętam, że trzeba było najpierw pod kątem, a dopiero potem wyprostować.

Reply to
Adam Wysocki

Jakoś tego nie widzę. Kiedyś próbowałem.

Tu będzie o tyle trudniej, że powierzchnia jest łukowata (trzeba zrobić otwory na obwodzie małego słoika), więc wiertło będzie się ześlizgiwało. Pewnie nawet umocowanie słoika w imadle (przez jakąś szmatę albo gumę) i użycie wiertarki kolumnowej niewiele pomoże...

Reply to
Adam Wysocki

W dniu wtorek, 27 marca 2018 21:38:47 UTC+9 użytkownik Adam Wysocki napisał:

Najtańsze wiertło (żadne tam wiertło, kawałek drutu) z nasypem diamentowym plus dremel (wysokie obroty potrzebne) da radę, ale musi być pod wodą. Przy dużej ilości diamentem ponawiercaj, a wykończ węglikiem, bo ten diament na czubku się szybko wytrze. Tani jest, więc i tak nie zbankrutujesz.

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Adam Wysocki" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:p9fnda$bk4$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Przy lopatce przerabiasz na proszek material z calego otworu, a przy koronce tylko z obwodu. Przy 3 mm raczej znikoma roznica, ale przy 10 powinna byc juz widoczna.

J.

Reply to
J.F.

A łopatka nie będzie się ześlizgiwała na początku? Bo jak będzie, to chyba wolę koronkę :)

Nigdy nie wierciłem łopatką, stąd pytanie.

Reply to
Adam Wysocki

Jeszcze nie wywierciłeś? :-) Ja wiercę zwykłym widiowym. W marketach są od 3 mm. Ja bym je oszlifował na 2 mm. Tak, zwykły szmyrgiel da rade. :-)

Nie ślizga się jak dobrze dociśniesz i wolno zaczniesz lub ręcznie wiertłem zacząć (prawo/lewo/prawo/lewo...)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Tzn. najpierw napunktować frezem diamentowym (szpic? kulka?), a potem dalej (już na właściwą szerokość) węglikiem spiekanym?

formatting link
A może najpierw napunktować tym frezem kulkowym, a potem wiertłem łopatkowym?

formatting link
Ewentualnie koronka (wtedy już bez frezu diamentowego)?

formatting link

Reply to
Adam Wysocki

Ja mam czasem do wywiercenia otwory z dużą precyzją położenia, a nie bardzo mam czym. Radzę sobie najpierw tanim diamentowym wiertełkiem trzymanym w palcach. Robię dwie rysy na krzyż, potem wciąż tym wiertłem trzymanym w palcach pogłębiam ten krzyż na środku robiąć parę obrotów. Jak już mam wgłębienie na tyle głębokie żeby się nie wyślizgiwało, to mocuję to wiertełko w dremelu i na najwolniejszych obrotach pogłębiam, albo na wysokich obrotach wiercę do końca, w zależności ile mam wierteł i ile otworów mam do zrobienia. Wiertło na poczatek igiełka, z ostrym czubkiem. Ale nasyp się szybko ściera. Potem im bardziej zaokrąglona końcówka tym dłużej przeżyje, więc kulka. Zawsze na mokro. Łopatek nie używam, bo wyszczerbiają krawędzie otworu na wyjściu, trzeba by podkładać drugą szybę pod spód, a tu jak na złość nigdy nic płaskiego nie wiercę.

Reply to
Konrad Anikiel

Jeszcze nie opróżniłem pojemnika, ktory będę wiercił ;)

Reply to
Adam Wysocki

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.