X-ray Ciekawostka- Pytanie [długie]

Witam

Ciekawa sytuacja zaistniała w mojej (mojego szefa) firmie gdzie na wjeździe w bramie na wadze samochodowej stoi monitor promieniowania gamma. Specyfika branży transportu wymaga zgodnie z przepisami takiego ustrojstwa więc stoi i straszy tak w razie "W". Skup złomu i metali kolorowych w ilościech bardzo hurtowych z odprawą skupionego surowca via PKP-cargo w ilościach pełny pociąg tygodniowo. 2.12.2010 (wczoraj) nawaliło śniegu wystaczająco by unieruchomić sporą firmę. Na wagach leżało po 980kg śniegu (po kolana) Z pomocą ciężkiego sprzętu(Liebherr 912 + Fadroma) odśnieżamy firmę i przerwa na papierosa wypadła akurat w bramce z monitorem promieniowania gamma. Jeden człowiek średnio zgrzany machaniem łopatą do śniegu palący papierosa stojąc dokładnie w bramce wywołał alarm promieniowania X. Skala pomiaru jest 3 stopniowa (Bezpiecznie, Uwaga, Uciekać!) Co mogło być przyczyną takiej reakcji czujnika ? Papieros? Telefon Nokia E51 w kieszeni? Czy zgrzany ludzki organizm? Bramki są nowe, instalowane latem tego roku przez poważną firmę.

Zdębiałem po prostu bo to ja wywołałem ten alarm a jestem sprawdzany tą bramką kilkanaście razy dziennie wożąc ciężarówką "rozmaitości" i to był pierwszy raz gdy alarm się właczył. Coś tu jednak wydaje się szkodliwe ... papierosy czy telefony komórkowe ? a może to że mieszkam w domu z pustaka z "żużlobetonu" budowanego "za Gierka". Kolega niepalący jakis czas później też wywołał alarm ale tylko na chwilę i tylko ostrzegawczy a nie ewakuacyjny jak ja.

Co właściwie monitorują takie skanery gamma instalowane na bramach firm z branży specyficznej oraz na przejściach granicznych ????

Pozdrawiam

Reply to
Bassteq
Loading thread data ...

Użytkownik "Bassteq" snipped-for-privacy@op.pl napisał w

Telefon. Telefon co pewien czas emituje 2W mocy i delikatna elektronika w okolicy glupieje.

Poloz telefon przy glosnikach komputerowych, monitorze lub TV kineskopowym i zadzwon do niego.

A dalsza nauczka - wylaczac telefon w samolocie, wchodzac na OIOM, a nawet przy dluzszych badaniach medycznych.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:idajr3$4h3$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Zapewne powyższa odpowiedź jest prawidłowa, ale.....

A więc, jako ciekawostkę (a także pewne ostrzeżenie) przypomnę fragment mojego niedawnego postu z innej grupy. Otóz w Głównym Instytucie Górnictwa przebadano popioły powstałe w wyniku spalenia węgla różnych gatunków, granulacji i z różnych kopalni. Okazało się, ze zaledwie 27% z tych kilkuset badanych próbek spełniało normy promieniowania pozwalające użyć je do produkcji elementów budowlanych,- pozostała znaczna większość badanych popiołów, bo nieomal 3/4 a dokładnie 73% były tak promieniotwórcze, że z tego tylko powodu niedopuszczalne było ich użycie do tego celu, a ponad 4% wykazywało tak wysoki poziom radiacji, ze nie nadawały się nawet m.in. do niwelacji terenów odkrytych!! Podobnie jest z żuzlami. Oczywiście przyzwoite wytwórnie (a powinny wszystkie) produkują beton komórkowy z żużli i popiołów spełniających normy, także na poziom promieniowania. Tyle, ze w realnym swiecie różnie z tym bywało...

Reply to
p 47

Jak myslisz, ile tego betonu on mial ze soba po kieszeniach?

Reply to
Konrad Anikiel

Brednie nie na temat?

Siedzę w betonowym bloku. Ślady uranu z betonu wytwarzają radon, który jakąś tam dawką promieniowania alfa na mnie działa (załóżmy że nigdy nie wietrzę pokoju). No to powymądrzaj się teraz geniuszu, napisz czym ja zacząłem promieniować i skąd u mnie promieniowanie gamma zdolne do włączenia czegokolwiek.

Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Zawsze się znajdzie głąb który swój zachwyt nad największym osiągnięciem życiowym, czyli zapoznaniem się z programem gimnazjum będzie w każdy możliwy sposób światu oznajmiać. Nawet jeśli przyjdzie w końcu przyznać że to nie na temat było, ot taki radosny wybuch bełkotu w celu zaimponowania samemu sobie szkolną wiedzą wbrew postępującemu delirium. Szczęśliwego nowego roku życzę... Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.