Za ciepło, za duży COP i wymiennik nie wyrabia

Od przybytku głowa boli. Pod ziemią ciepło, w domu ciepło, przestawiłem zaworki w instalacji żeby woda spod ziemi szła najpierw na wymiennik z podłogówką a potem na pompę ciepła. Zeszłego roku fajnie działało, chłodziło podłogówkę i przy okazji robiło ciepłą wodę z wyższym COPem. Ale w tym roku ten COP już przesadził i pompa drze japę że za niski przepływ przez wymiennik (delta T powyżej 5 stopni). Pompę obiegową do baniaka CWU mam jakąś biedną, ale do tej pory wystarczała. Pytanie czy zmiana pompy na taką o większej mocy załatwi sprawę? Na mój rozum powinno pomóc, ale z hydrauliki to słaby jestem. Rura calowa miedziana, więc tutaj problemu chyba nie ma. W układzie jest wymiennik płytowy w pompie ciepła, sitko filtrujące (czyste), pompa, zawór zwrotny, wężownica w baniaku.

L.

Reply to
Lisciasty
Loading thread data ...

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Mocniejsza pompa powinna pomoc ... tylko uwazaj, bo gdzie sie podzieje energia do niej dostarczona ?

Ale ... czemu rok temu starczala ?

Cos sie zakamieniło ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu poniedziałek, 6 lipca 2020 18:08:18 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Ee w jakim sensie? Pójdzie na tarcie wody o rury chyba?

Rok temu pod ziemią było chłodniej. Teraz jest o te kilka stopni więcej, wężownica raczej się nie zakamieniła, zmiękczacz jest. Ale może trzeba by tam zajrzeć...

L.

Reply to
Lisciasty

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu poniedziałek, 6 lipca 2020 18:08:18 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

No wlasnie - i zacznie Ci podgrzewac, a mial byc chlodek, o ile dobrze zrozumialem :-)

Trzeba w dobre miejsce wpiac :-)

Pisales o delta T ... ale miedzy czym liczone - wlot i wylot na pompie wody z ziemi ? czy miedzy strona goraca i zimna ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu wtorek, 7 lipca 2020 11:13:00 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Nie do końca. Są 3 niezależne obiegi. Spod ziemi do jednego wymiennika w pompie, z drugiego wymiennika w pompie do baniaka i osobno podłogówka, tymczasowo spięta wymiennikiem z obiegiem podziemnym. Problem jest na obiegu baniaka, który nie jest połączony z pozostałymi dwoma.

Wlot i wylot na wymiennik "gorący", który grzeje baniak.

L.

Reply to
Lisciasty

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu wtorek, 7 lipca 2020 11:13:00 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Tylko jak pompe obiegowa dasz za PC, to moc z pompy bedzie podgrzewac baniak. A jak przed PC, to bedzie podgrzewac czynnik doprowadzony do PC ... i COP spadnie :-(

Faktycznie nie pomyslalem, ze wieksza moc PC tez da wieksza delta T przy tym samym przeplywie.

ciekawe ... przeszkadza im ta delta T ? Niby im mniejsza, typ lepiej ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu wtorek, 7 lipca 2020 14:13:06 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Pompa już jest za PC i przed baniakiem i nie będę tego zmieniał. Miejsca znaczy. Zresztą ta pompa ma 100W a PC napiernicza ponad 10kW, więc to są jakieś pierdoły i można olać.

Przeszkadza gdy się robi większa od 5 czy 6 stopni. Jak jest mniejsza to im nie przeszkadza.

L.

Reply to
Lisciasty

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.