BALANCER

Witam, Ostatnio coraz popularniejsze stają się urządzenia do wyrównywania napięć w Li- Polkach. Jeszcze tego nie próbowałem, ale korzyści wydają się być oczywiste. W kraju znalazłem, 2 który wybrać??? Posiadam Pulsarka 1.

formatting link
Darek

Reply to
DAREKRC
Loading thread data ...

DAREKRC snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Drogi kolego Jak widac nie wiele jest osob mogacych udzielic jakiejs sensownej odpowiedzi na twoj post.Chyba 2 miesiace temu ktos tu pytal o balancer.Poza wynaturzeniem jakiegos kretynka podajacego sie za dr tylko jeden kolega udzielil wyczerpujacej odpowiedzi.Powstala dyskusja w ogole nie na temat.widac wiec,ze niektorych pociaga chec dyskusji i denerwowanie innych. A teraz merytoryka. Akumulatory li-pol sa bardzo wydajne,lekkie oraz trudne w eksploatacji.Musisz pamietac,ze ich ladowanie jest trudne.Proces ladowania musi byc ciagle pod kontrola.Zmiana parametrow ladowania moze spowodowac wybuch i zapalenie sie.Substancja po wystrzeleniu podobna jest do napalmu.Aku musisz ladowac i caly czas kontrolowac ten proces. Przewozenie takiego pakietu obowiazkowo w specjalnym pojemniku zabezpieczajacym auto przed spaleniem.Ja uzywam kokama 3800 mAh -5 cell.Zamontowany jest w akrobatce.Waga tego pakietu jest o polowe mniejsza niz NI-MH.Zywotnosc takiego pakietu bardzo zalezy od sposobu ladowania.Dla ladowania takich pakietow niezbedny jest balancer.wyrownuje on napiecia na kazdej celi i dzieki temu nie niszczone sa poszczegolne cele i osiaga sie pelna pojemnosc oraz przedluza zywotnosc.Moj balacer kupilem w USA w f-mie Thundepower.Zajrzyj nata strone.Tam jest w pdf-ie instrukcja obslugi.Jest tez kilka slow na temat ladowania pakieto li-pol duzej pojemnosci.Z mojegp pakiet silnik pobiera 90 A pradu.Ale model lata dlugo i jest lzejszy.Jesli chcesz zobaczyc to zapraszam na lotnisko.Latam w Olesnicy. Ladowarka to Schulze z nowym softem do ladowania li-pol.Mam nadzieje ze troche przyblizylem temat.Jesli masz jakies pytania to na priva.Chetnie Ci pomoge. Janusz

Reply to
Janusz Beksa

Czesc Jezeli dobrze rozumie, to balancer wyrownuje napiecia celek w czasie ladowania. Ale co z rozladowaniem ? Jezeli jedna z 3 celek ma np. 90 % pojemnosci a pozostale po 100 %, to ta jedna bedzie rozladowana ponizej dopuszczalnego napiecia i KAPUT... Nierownomierny spadek pojemnosci podczas uzytkowania jest normalny. Balancer zabezpiecza czesciowo przed wybuchem i pozarem - to prawda. Ale fabryczny jak na swoje funkcje jest zbyt drogi. Sugeruje wykonanie samodzielne (z kolega elektronikiem). Dla dlugotrwalego uzytkowania KAZDYCH pakietow i tak trzeba co jakis czas ladowac ogniwa indywidualnie z pomiarem pojemnosci. Pozdrawiam Krzysiek

na kazdej celi i dzieki temu nie niszczone sa poszczegolne cele i osiaga sie pelna pojemnosc oraz przedluza zywotnosc.

Reply to
koleszcz

Witam, Niewątpliwie wszystkie Twoje uwagi na temat Li-Poly są słuszne i przez większość napewno znane. Bardzo dobrze, że zostały przypomniane napewno przydadzą się młodszym kolegą i nie tylko.

Mnie natomiast interesuje, na co warto zwrócić uwagę patrząc na te dwa produkty (patrz linki), który wybrać???. Różnica w cenie jest znaczna. Czym jest spowodowana, max prądem ładowania MGMa 6A? Balancer Graupnera wydaje się być praktyczniejszy z racji możliwości ładowania 1-5cel (MGM 2-4), ale czy będzie współpracował z Pulsarem 1?.

Pozdrawiam, Darek

Reply to
DAREKRC

Witam, Mówisz o zabezpieczeniu przed przypadkowym rozładowaniem pakietu??? W przypadku zasilania odbiornika ma to znaczenie, inaczej robi to za nas reglerek.

Pozdrawiam, Darek

Reply to
DAREKRC

Niestety sytuacja jest taka sama jak przy ladowaniu. Regler pilnuje napiecia na calym pakiecie. Jest mu wszystko jedno, czy pod koniec lotu jest to 3 x 3,1 V czy np. 3,3 + 3,3 + 2,7. Jezeli celki w pakiecie nie beda prawie identyczne, to zywotnosc pakietu mocno spadnie. I nie pomoze ani patrzenie na diody w balancerze przez ostatnie 15 min ladowania ani nawet proponowany przeze mnie pomiar indywidualnej pojemnosci celek np co 10 cykli. Krzysiek

Reply to
koleszcz

formatting link
2732565/anchors_3132905/mpage_3/key _icepoint

/anchor/tm.htm#3132905

Witam, To rzeczywiście jakaś nowość, bo nawet taka firma jak DURALITE czegoś takiego nie robi???. A jest to prekursor w śród firm, które zaczęły sprzedawać Li- Jonki i Li-Polki do zastosowań modelarskich na masową skalę.

formatting link
pakietach produkowanych przez DURALITE taki balancer montowany był już od dawna, na stałe zintegrowany z pakietem, ale cały czas jest to Balancer służący do wyrównywania napięć w procesie ładowania!.

Ps.Chyba zdecyduję się na MGMa, bo ten Graupnera jest za "cienki" prądowo.

Pozdrawiam,

Darek

Reply to
DAREKRC

Chyba jest jakaś pomyłka w instrukcji??? Co innego piszą(patrz dane techniczne) po niemiecku i co innego po angielsku i jeszcze, co innego na stronie:

formatting link
Darek

Reply to
DAREKRC

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.