Czy są jakieś kontrolery 3 fazowe "open source" :-) ?

Cześć

Szukałem trochę w sieci schematów regulatorów do silników ale jak na razie trafiałem tylko na schematy regulatorów do silników szczotkowych. A co z bezszczotkowcami, czy ktoś się spotkał z publikacją takich schematów. A może jakieś schematy dla przeróbek z silnika z CD-ROM. Przecież w takim przerabianym silniku można wyprowadzić wspólny początek uzwojeń, może to umożliwiło by uproszczenie schematu kontrolera 3 fazowego dla takiej samoróbki.

Pozdrawiam MArek

Reply to
Totylkoja
Loading thread data ...

Przy obecnej cenie regli bezszczotkowcyh to chyba bardziej sztuka dla sztuki z wykonaniem pojedynczego egzemplarza :(

Reply to
Skazoo Bemowo RC

Witam

Użytkownik "Skazoo Bemowo RC" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:dtuj9b$pjj$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

No pewnie tak ale ... czy to znaczy że nie warto nawet poznać a może nauczyć się jak taki kontroler działa, zwłaszcza że mnie to troszkę interesuje.

pozdrawiam MArek

Reply to
Totylkoja

Użytkownik Totylkoja napisał:

Wyprowadzając środek gwiazdy z uzwojenia stojana możesz zaoszczędzić na trzech "górnych" MOSFET-ach z tradycyjnego mostka 3F (i na elementach sterujących tego mostka). Jednak sprawność takiego rozwiązania będzie mniejsza. Pojawiają się również problemy z wykrywaniem połozenia wirnika. Oczywiście takie rozwiązanie wyklucza możliwośc połączenia uzwojeń w trójkąt.

wrzuć w google: BLDC motor controller

Teorii na temat tych silników jest sporo. W przypadku niskonapięciowych silników małej mocy i zastosowania mikrokomputerka jednoukładowego sama część elektroniczna nie jest tak skomplikowana. Jak zwykle najwiekszy kłopot to oprogramowanie tego wszystkiego.

Pozdrawiam Grzegorz

formatting link

Reply to
Grzegorz Kurczyk
[ciach] .

no to widze że jednak jeszcze kogoś to też interesuje :-) bo ja to taki ani tylko modelarz ani tylko elektronik i chciałbym jedno z drugim pogodzić.

pozdrawiam MArek

Reply to
Totylkoja

Proponuje poszukac na stronach ATMELA, mozna takie cos zrealizowac przy pomocy ich mikrokontrolera ATMEGA48 i innych również. Mozna zrobic wersje z halotronami lub bez, przy wykorzystaniu innych zjawisk. Jesli ktos nie znajdzie, to mam ten dokument u siebie i moge go wyslac. Pozdrawiam. zaspa p.s. poszukuj AVR444:Sensorless control of 3-phase brushless DC motors

Reply to
zaspa

Użytkownik zaspa napisał:

ATMEL produkuje nawet specjalny mikrokontroler z rdzeniem AVR do sterowania silnikami BLDC. Nazywa się toto AT90PWM3, ale jak narazie jest niedostępne w Polsce (a jak już będzie, to pewnie za kosmiczną cenę). Również Microchip produkuje od jakiegoś czasu procesorek ST7MC. ST robi procesor ST72141. Jest też sporo scalaków dedykowanych do BLDC np. ML4425 i ML4426 firmy FAIRCHILD, ale ich dostępność jest taka jak ATMELA AT90PWM3 :-(

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Poszukaj na forum modelarz.com. Pamiętam że kiedyś tam o tym czytałem. Była podana strona a na niej projekt regulatora z kodem programu do ściągnięcia.

Pozdrawiam,

TJ

Reply to
Janek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.