Może znacie a może nie

formatting link
adres dla tych co chcą wiedzieć dla czego latacokolwiek w powietrzu. Kompletna wiedza dla modelarzy i nie tylko ale po angielsku. Kawa na ławie i jeszcze rozlana.....

Reply to
Roman B
Loading thread data ...

wielka nuda na grupie nikt nic nie pisze wymysl jakis ciekawy temat

Marek

Reply to
marek

A pan nudzacy sie Marek nie moze wysilic komorek mozgowych (jak sie nudzi to przeciez ma na to czas - prawda ?) i czegos wymyslec ?

Radek

Reply to
rpilskiWYTNIJTO

a jednak ktos jest ja poszukuje planow mosweja w interku i cisza pooza tym nic mi nie przychodzi do głowy, pogoda kiepska, czasu mało na wyciagniecie modelu z domu bo o 15 robi sie ciemno wiec chcialbym poczytac cos ciekawego i liczylem na Romana

marek ps wymyslisz jakis ciekawy temacik Radku

Reply to
marek

Jak lądujecie przy bocznym wietrze ? Załóżmy że chodzi o wiatr w granicach 15-20km/h. Model trenerka spalinowego z kierunkiem i lotkami (lub elektryk powyżej 1kg _z podwoziem_). Kierunek wiatru 45 do 90 stopni w stosunku do osi pasa.

Czy ktoś z Was stara się lądować wzdłuż osi pasa czy raczej lądujecie w poprzek ? Jeśli wzdłuż to jak sterujecie kierunkiem i lotkami aby utrzymać kierunek lotu wzdłuż osi pasa. Jak dostosowujecie podejście do lądowania ?

Radek

Reply to
rpilskiWYTNIJTO

Ograniczenie bylo zeby waga byla > 1kg. Nie bylo ograniczenia z gory ;) ale wiadomo - im ciezszy model tym mniej wrazliwy na wiatr a mnie wlasnie o to chodzi jak poradzic sobie z wiatrem nie dzieki wadze modelu tylko dzieki umiejetnosciom pilotazowym. Piszac "pracowac kierunkiem" masz na mysli wychylenie w konkretna strone : do wiatru albo od wiatru. Czy moze raczej chodzi Ci o to, ze trzeba korygowac kierunkiem efekty turbulencji etc? Radek

Reply to
rpilskiWYTNIJTO

Jak nie ma ograniczenia to popatrz sobie tu:

formatting link
- wpisz w wyszukiwarce crosswind i na trzeciej czy czwartej pozycji zobaczysz pokazowe ladowanie boeinga w Hongkongu przy duzym bocznym wietrze. Model dosyc duzy ;-) ale daje pokaz jak mozna wyladowac przy silnym wietrze.

Pozdrawiam Andrzej Kowalski

Reply to
Andrzej Kowalski

Oooo - to to - ostatnio w końcówce sezonu trochę trenowałem lądowania modelem ~2.8kg wagi. Zdarzało się, że wiatr wiał niekoniecznie w osi pasa. Ponieważ mój trener jest dość ciężki (2.8kg przy 1.53m rozp.) to ląduje się dość szybko jak na trenerka i z włączonym silnikiem na 1/4 a nawet 1/3 gazu jak mocniej wieje. Z bocznym wiatrem radziłem sobie przy pomocy steru kierunku - jeśli chciałem się utrzymać w osi pasa, to model leciał niejako "bokiem" skosem do wiatru. To wymagało zdecydowanie utrzymania chodzącego silnika (jeżeli silnik zgasł w locie to lądowałem nawet poza pasem na trawie-ale pod wiatr). O ile nie mam większego problemu z utrzymaniem modelu w osi pasa (przy bocznym wietrze) kiedy jeszcze leci, to schody zaczynają się w momencie jak już jest na ziemi i _jedzie_. Jeżeli nadal chciałem jechać prosto, to wiatr przeważnie przewracał mi jadący model na skrzydło. Tak więc starałem się lądować po zawietrznej stronie pasa i po przyziemieniu skręcałem jadącym modelem pod wiatr - na ukos a nawet w poprzek pasa.

A jak to robią inni ???

Reply to
Piotr Konopka

Marku, prosze, bez nadinterpretacji. Ja jasno i wyraznie pisalem o wrazliwosci modelu na wiatr w zaleznosci od masy (przy ustalonej predkosci wiatru). I chyba nie zaprzeczysz ze jesli chodzi o wplyw wiatru to lzejszy model ma gorzej.

W tej książce

formatting link
ą:

- sterem kierunku eliminuj tendencję ustawiania się modelu pod wiatr - czyli niejako - steruj "od wiatru"

- lotkami zapobiegaj zbytniemu przechyleniu("podwianiu") modelu - czyli niejako "do wiatru"

No ale już wiem że nie wszyscy tak robią. Niektórzy robią dokładnie odwrotnie.

Radek

Reply to
rpilski

Witam heh, ja zawsze laduje pod wiatr, nawet w poprzek pasa. Jezeli obawiasz sie, ze ten sie szybko skonczy, mozna pod koniec dobiegu skrecic w poprzek, ale w przypadku GORNOPLATOW powoduje to czesto albo oparcie sie koncowka, albo nawet przy podmuchu wiatru wywrocenie na plecy. Dolnoplaty sa w tym momencie w o wiele lepszej sytuacji.

Nie ladowac z bocznym wiatrem - to moja regula. Lepiej nawet wjechac na trawe, albo ladowac na niej lekko przeciagajac w koncowce, niz patrze, jak model sie napedza i grzmoci z hukiem w pas.

Pozdrawiam

Sławek 'Gmeracz' Gmerek ====================================== Polska Witryna Modelarska

formatting link
======================================

Reply to
Sławomir Gmerek

Użytkownik Andrzej Kowalski napisał:

formatting link
ten filmik ??

kamikaze go chyba pilotowal...

Reply to
AlexY

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.