Nietypowe - jaki silnik typu 540 do powolnej a precyzyjnej jazdy

Witam.

Nie wiem czy to dobra grupa... w razie czego skierujcie na właściwą...

Mam podwozie TL-01 i mam silnik Saturn 20T. Elektronika sterująca własnej roboty.

Problem mam taki, że potrzebuje bardzo dokładnie regulować prędkość w zakresie niskich obrotów. (samochodzik jest sterowany z mikroprocesora i ma jeździć autonomicznie na podstawie analizy obrazu z kamery i czujników).

Ten silnik fajnie jeździ przy większych prędkościach, ale dla małych nie bardzo - przy płynnym zwiększaniu wypełnienia PWM, początkowo stoi, a potem od razu rusza z pewną minimalną prędkością - jak dla mnie za duża. No i przy tych małych prędkościach ma duże drgania - zresztą to można wyczuć kręcąc powoli przy wyłączonym silniku.

Jaki inny silnik wybrać? Ma być gładko i powoli.

Reply to
Mariusz Koniarz
Loading thread data ...
Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Dzięki za podpowiedź - o zmianie przekładni nie pomyślałem... może jakaś podpowiedź - gdzie zakupić inną przekładnię do TL-01?

Mam zamkniętą pętlę - czujnik prędkości optyczny zamocowany na wale ( coś jak z myszki tylko większy ). Tutaj nie przewidziałem luzów na przekładni - chciałem jeździć z dokładnością do 1 cm, a luzy mam na 3 - ale nie szkodzi - przeboleję.

Ten silnik wykręcony ma "skoki" jak się kręci ręką - a nie płynnie obraca - coś jak krokowy o małej liczbie kroków.

Myślę, że bezszczotkowy by był ok, ale cena.... no i inny układ sterowania by musiał być, też nie tani. Jeszcze coś poszukam.

A może po prostu ten egzemplarz jest jakiś felerny? bo kupiłem używany z podwoziem za śmieszny pieniądz Jak inne chodzą?

Reply to
Mariusz Koniarz

Wyprobuj silnik napedu karetki z drukarki HP typu 500 lub 600. Wielkosciowo to jest 500 lub 550, wirnik pieciopolowy, powolna plynna praca (jest na wyzsze napiecie) przy kilku woltach ogromny moment - nie do zatrzymania w palcach za wal pozdr Darek_J

Reply to
Darek_J
Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Potrzebujsz silnika do trialu.crawlingu, np:

formatting link
albo - jak Ci napisał Darek_J - silnika od drukarki (nie tylko HP, nowsze Epsony też miewają silniki DC). Mam wiaderko takich silników i mogę coś Ci wybrać - nawet z osią 3.2 mm ;).

Reply to
Lukasz Spychalski

Lukasz Spychalski pisze:

Jestem zainteresowany łowieniem czegoś ciekawego z tego wiaderka ;)

proszę o kontakt mkoniarz.eranet@pl gg:3947845 skype: mkoniarz

Pozdrawiam. Mariusz Koniarz

Reply to
Mariusz Koniarz

Jeszcze jedno pytanko... Aktualnie czujnik obrotów mam raczej kiepski.....

2 czujniki odbiciowe spoglądają sobie na wał napędowy z przyklejonym wzorem.

Po pierwsze rozdzielczość mam małą -większa nie działa bo czujnik nie łapie - testowałem z innym wzorkiem a po drugie sprawdziłem dzisiaj pożyczonym oscyloskopem, że gubi mi czasem impulsy.

Podpowiecie jak tanio zmajstrować dobry czujnik obrotów? i gdzie bezboleśnie najlepiej zamontować na TL-01?

Kolega coś kombinował z czujnikiem zamocowanym w środku przy przekładni... ale nie chciał zdradzić szczegółów paskudnik jeden - tylko że w innym podwoziu.

Mariusz Koniarz

Reply to
Mariusz Koniarz
Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.