[RC] Gaz w Laser 4? - problem początkującego

Witam!
Jako świeżo napalony na latanie zakupiłem aparaturkę Hiteca Laser 4,
pracującą w mode II. W instrukcji napisali, że gaz (sterowanie silnikiem)
jest po lewej stronie. Ale po lewej stronie jest taka wajha samopowracająca
(nie wiem jak to się nazywa), a jedynie prawa wajha ma jeden kierunek
ustawiany (taki który sam nie powraca do położenia zerowego). A myślałem że
to właśnie na takim musi być silnik ! Więc jak to właściwie jest? I w
związku z tym czy mogę sobie podłączyć silnik do dowolnego kanału w
odbiorniku ? I jak to właściwie zrobić? Bo w odbiorniku jest tylko jeden
kanał oznaczony "B/CH4" - co rozumiem jako "Battery/Channel 4" i to chyba tu
powinien być silnik podłączony przez regler? A w ogóle to nigdzie nie
znalazłem jak właściwie to wszystko ma być połączone: odbiornik, regler,
silnik, serwa, zasilanie ... Pomóżcie proszę!
Pozdrawiam
Darek
Reply to
drobson
Loading thread data ...
kanał oznaczony "B/CH4" - co rozumiem jako "Battery/Channel 4" i to chyba tu
Witam, Jeśli to rzeczywiście MODE2 to zrób tak: - Regulator podłącz pod 3 kanał w odbiorniku. - Pod 4 ster kierunku, pod 1 lotki a pod 2 ster wysokości. Z pod lewego drąga zdejmij sprężynę i zaczep ją na prawym. I po kłopocie.
Ps.Te "wajchy" to się drążki nazywają:-), potocznie "drągi"
Pozdrawiam, DarekRc
Reply to
DAREKRC
kanał oznaczony "B/CH4" - co rozumiem jako "Battery/Channel 4" i to chyba tu
Witam, Jeśli to rzeczywiście MODE2 to podłącz tak: - regulator pod 3 kanał - ster kierunku pod 4 - lotki pod 1 - ster wysokości pod 2 W nadajniku zamień sprężynkę z 3 kanału na 2
Ps. Te "wajchy" to się drążki nazywają, potocznie "drągi"
Pozdrawiam, DarekRc
Reply to
DAREKRC
Witaj, Na wstępie zapraszam do spisu lektur, które sporo Ci wyjaśnią:
formatting link
ąc w skrócie to będzie tak: Wygląda na to, że wbrew zapewnieniam sprzedano Ci aparaturę w Mode 1 zamiast Mode 2. Ten drążek bez sprężyny powrotowej w pionie odpowiada właśnie za regulację obrotów silnika (kanał 3) i powinien być po lewej stronie w tym modzie. Ogólnie w Mode 2: Prawy drążek odpowiada za lotki (kanał 1) i wysokość (kanał 2), a lewy za przepustnicę (kanał 3) i ster kierunku (kanał 4). Co do połączenia układu regulator-odbiornik-serwa: Odbiornik można zasilić przez dowolny kanał (mimo tego napisu B - "battery" przy najwyższym kanale). Jeśli Twój regulator ma układ BEC (Battery Elimination Circuit), to będziesz mógł zasilić odbiornik i serwa z pakietu napędowego poprzez regulator. Wtyczka regulatora wsadzona do kanału 3 będzie jednocześnie czerpała sygnał sterujący tego kanału i zasilała odbiornik. BEC ma jednak swoje ograniczenia. Przeciętnie można go obciążyć do 1-1.5A. Lepsze regulatory trójfazowe nawet do 5A, ale w pewnych warunkach. Im większe napięcie pakietu zasilającego tym mniejsza obciążalność BEC. Chodzi o konieczność wypromieniowania nadwyżki energii na stabilizatorze 5V BEC. Różnica między napięciem pakietu i 5V potrzebnymi do zasilania odbiornika mnożona przez prąd pobierany z BEC to energia którą trzeba wypromieniować w ciepło. Możesz przyjąć, że przeciętny BEC, przy zasilaniu 7-8 ogniwami NiCd pociągnie spokojnie 3 mikroserwa klasy HS81. Jeśli potrzebujesz zastosować wiecej serw lub serwa standardowe, to być może trzeba będzie zrezygnować z BEC (przeciąć przewód prądowy wtyczki BEC) i zasilić odbiornik/serwa osobnym pakietem z 4 ogniw. W takim przypadku możesz podać to zasilanie na dowolny kanał odbiornika. Jeśli nie będziesz miał takiego wolnego kanału, stosuje się prosty rozgałęziacz "T", dzięki któremu na jeden z kanałów przypinasz i pakiet zasilania i serwo. Co do pozostałych kabli regulatora: Z jednego końca masz dwa grube przewody do silnika (lub trzy w trójfazowym). Z drugiego: dwa grube przewody do pakietu napedowego. Czego nie wolno Ci zrobić: Nie wolno zamienić biegunów zasilania bo spalisz regulator. Nie wolno podać zasilania na przewody silnika, bo spalisz regulator (również wtedy gdy silnik bedzie do tych przewodów podpięty). W niektórych standardach wtyczek serw, nie wolno wpiąć wtyczki serwa w regulator odwrotnie bo spalisz serwo (np. Hitec jest tu bezpieczny bo przewód prądowy jest przewodem środkowym i wpinając odwrotnie, zamienisz przewód sygnału sterującego z masą, co skutkuje jedynie niedziałaniem takiego połączenia). Radzę poczytać linki, do których spis podałem na początku, bo to co napisałem, to tylko tak z grubsza :)
Pozdrawiam, Robert
Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski
Miało być w odbiornik, nie regulator oczywiście.
Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski
Witam!
Patrz , a w instrukcji o tym ani słowa, że tak można ! Czyli wygląda, że jednak mam aparaturkę w Mode 1
Oo, imiennik i to Rc - Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Reply to
drobson
Oj, nieładnie. I to mnie tak zmyliło bo instrukcja mówi o Mode 2
Tak, wiem co to, takim zupełnym osłem to nie jestem :) A regulator mam Xtra 12A. I żeby nie było - ja to jakoś wszystko złożyłem i uruchomiłem - tylko ten gaz mi wyszedł po lewej :( ...
Wielkie dzięki, a lekturę oczywiście przeczytam :)
Tak myślę, gdzie ja widziałem tę groźną twarz :), czy to nie czasem na "Lataniu na luzie" ? Chciałem od razu tam zadać pytanie ale coś nie ma odpowiedzi na moją rejestrację ...
Pozdrawiam starego wyjadacza RC i dzięki jeszcze raz
Darek Dróbek
Reply to
drobson
Przepraszam jeśli wyjaśniałem na zbyt podstawowym poziomie. Pytałeś jak to wszystko połączyć, stąd moja ocena Twojej wiedzy :)
Nie widzę Twojej deklaracji u Alexa. Jeśli jednak tam jest, to może napisz do niego na priva. Może przeoczył Twój post albo nie dałeś zdjęcia?
Pozdrawiam, Robert
Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.