Upał w służbie ludzkości ;)

W zeszły weekend Niemcy generowali szczytowo 30GW z fotowoltaiki, Anglicy prawie 9GW. Dla porównania, u nas jest zamontowane coś około

190MW mocy szczytowej w panelach. Nie miałem pojęcia, że już tyle tego Niemiaszki nastawiali, Polska ma chyba zapotrzebowanie szczytowe w okolicy 30GW...

L.

Reply to
Lisciasty
Loading thread data ...

W dniu wtorek, 30 maja 2017 21:11:00 UTC+9 użytkownik Lisciasty napisał:

Świat się zmienia na naszych oczach. W Indiach prąd z PV jest już tańszy niż z węgla. Rząd ostatnio skreślił projekty elektrowni węglowych o mocy w sumie 14GW, bo już wiadomo że nikt by z nich nie kupił prądu. Chińczycy z poważnymi minami analizują negatywny wpływ czystego powietrza na środowisko, bo wiatr jakoś im inaczej wieje, słońce inaczej świeci, bambus inaczej rośnie i w ogóle wszystko jest inaczej od czasu jak pozamykali tysiące starych węglówek.

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Nastawiali jak glupi ... albo jak madrzy, skoro rzad placi, to brac :-)

Swego czasu udalo im sie osiagnac ujemna cene pradu - bo wiatrakow tez nastawiali, a akurat zawialo.

Latem nawet mniej. No ale Niemcy maja ludzi 2.5 raza wiecej i przemysl.

Ale ...

-teraz jest 30GW, a jutro nie bedzie, weglowe elektrownie musza sie krecic.

-u nas szczyt zapotrzebowania na prad robi sie wieczorem, gdy sloneczka nie ma, i znow te turbiny musza sie przez caly dzien krecic.

Fotowoltaika mi sie o tyle podoba, ze jak sloneczko swieci, to moga klimatyzatory napedzac, i wegla nie trzeba. Im wiekszy upal, tym wiecej pradu, ladnie sie bilansuje :-)

Bo inaczej to przydalby sie jakis system magazynowania - hydro, akumulatory, wodor, czy nawet elektrownie na gaz - je ponoc mozna szybko odpalic i szybko wylaczyc.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości

To juz chyba nawet u nas. Znajomy Niemiec sie chwalil, ze ma prad z dachu po 0.10 eur/kWh. W Polsce- chyba bez doplat.

A u nas wychodzi po ~0.15. Tylko ... to cena z dostawa i VAT. Sam prad to mniej wiecej polowa, druga czesc to "oplata sieciowa".

Wiec w zaleznosci od tego czy ktos liczy dla siebie, czy na handel - to mu sie oplaca lub nie.

No i ... upal, a ja w pracy. W domu potrzebuje moze ze 100W na tych pare zabawek, ktorych nie chce mi sie wylaczac, i lodowke.

a w pracy nie ma miejsca na panele :)

J.

Reply to
J.F.

Elektrownie weglowe musza sie krecic i wtedy gdy swieci sloneczko i panele daja prad.

Reply to
4kogutek44

Użytkownik kogutek napisał w wiadomości grup

Mozna by sie zastanowic nad likwidacja lub gruntowna przebudowa weglowych, ale ... czy gornicy na to pozwola :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu wtorek, 30 maja 2017 15:02:10 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Są już nawet mikrofalowniki on-grid na 250W i 500W, można sobie jeden lub 2 paneliki zamontować gdziebądź i zalegalizować u dostawcy energii jako instalację prosumencką :P To co naprodukujesz latem odbierzesz sobie zimą, minus haracz 20%.

L.

Reply to
Lisciasty

Obawiam się że w obecnej sytuacji politycznej tego typu rozwiązanie może być zakazane jednym podpisem jakiegos imbecyla u władzy który boi się palonych opon. Dlatego nie wiem czy jest sens inwestować w pchanie do sieci. Chyba lepiej kopać bitcoiny latem :)

Reply to
Sebastian Biały

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu wtorek, 30 maja 2017 15:02:10 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Tak gdziebadz to nie calkiem, bo to jednak pare m2. Kto ma domek to wygospodaruje, ale tak w mieszkaniu na bloku ... jako zewnetrzne zaslony, zeby sie wnetrze nie nagrzewalo ?

taa, powiedzmy 3 miesiace upalow po 6h dziennie, 3kWh dziennie, 2 zl, no ze 200zl sie uzbiera, zima do zaoszczedzenia 160.

To ile ten falownik kosztuje ?

Ale moze cos sie zmieni, bo ponoc dzis Unia jakies ostre przepisy przyjela, i zobaczymy co Szydlo z Kaczynskim na to :-)

J.

Reply to
J.F.

To sie zastanawiaj, jak cos wymyslisz to sie podziel. W dupie mam gornikow, ja nie pozwole zeby ich zwalniac bo to co robia oplaca sie wszystkim, to i im musi sie oplacac.

Reply to
4kogutek44

W dniu wtorek, 30 maja 2017 19:46:56 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

No jeden panel 1,6 m2 zabiera. Jako zasłonę chyba nie bardzo, to trzeba jakoś jednak umocować na czymsik. Na balkonie pewnie by można, jak kto ma od południa, albo na wspólnym dachu, o ile sąsiedzi na poziomie...

Jak się liczy na palcach tudzież skryptami szacującymi, to wychodzi z 1kW jakieś 1000kWh rocznie, prosty rachunek ;)

Taki na 250W to z 500, a taki na 500W pewnie koło 800. Ale to trzeba by poszukać, ja się w takich małych póki co nie grzebałem ;)

Wygenerują jakiś bełkot i będzie po staremu, wungiel w Polsce musi się palić! ;)

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu wtorek, 30 maja 2017 22:02:10 UTC+9 użytkownik J.F. napisał:

W Danii rząd ogłosił likwidację dopłat do OZE. Lamentowali, zapowiadali załamanie rynku, a tymczasem nic się nie wydarzyło. Znaczy dadzą radę sami się utrzymać.

Ja mimo wszystko oczekuję większego rozwoju energetyki geotermalnej w Polsce. Wyobrażam sobie przydomowe mikroinstalacje rozproszone po kraju. Trzeba się tylko nauczyć tanio wiercić dziury w ziemi. Rząd powinien to wesprzeć. Zresztą ciekawe ile by miała taka siłownia wykorzystująca ciepło z pozamykanych teraz kopalni.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu wtorek, 30 maja 2017 21:55:11 UTC+9 użytkownik J.F. napisał:

Ja od kilku lat regularnie wpisuję co jakiś czas do Googla hasło 'flywheel energy storage' i szukam gotowych rynkowych produktów z ceną, siecią sprzedaży i serwisu. Jest tego coraz więcej, coraz bardziej wyrafinowane i coraz tańsze.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu środa, 31 maja 2017 07:02:04 UTC+2 użytkownik Konrad Anikiel napisał:

A jakieś przykładowe ceny możesz podać, pi razy oko? Czy takie wynalazki oferują też "prywaciarzom", czy to raczej tylko przemysł?

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu środa, 31 maja 2017 08:06:40 UTC+2 użytkownik Lisciasty napisał:

Liściasty jesteś na grupie budowlanej? I jest jeden gość zajawiony na tym temacie (sam robił instalacje). I tak średnią ma opinie na ten temat.

Zresztą dlaczego w Krakowie namwaiają do kotłowni gazowych a nie paneli?

Reply to
suryga

W dniu środa, 31 maja 2017 15:06:40 UTC+9 użytkownik Lisciasty napisał:

To wciąż jeszcze nie jest rynek 'commodity', więc cena jest, ale trzeba o nią zapytać. No i nie napisałem że to jest tanie, tylko że coraz tańsze :-) Ci podają cenę na stronie:

formatting link
w sumie produkt ma Beacon Power (chociaż to stanowczo przemysłowa skala), ale ceny nie podają. Widziałem gdzieś porównania, wychodzą najtaniej. Zabawki w domowej skali robi na przykład Siemens, ale coś nie chwali się tym za bardzo:
formatting link

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup

Rydzyk probowal i chyba kiepsko wyszlo. Ten odwiert musialby byc naprawde gleboki. Jaszczurówke tez zepsuli.

Wiec geotermia to IMO tylko w nielicznych miejscach u nas. I nie energetyka, a tylko grzanie pomieszczen - za mala temperatura na elektrownie.

To moze byc ciekawe.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu wtorek, 30 maja 2017 19:46:56 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Na zawiasie od zewnatrz. Zaleta - slonce nie podgrzewa wnetrza. O ile we wnetrzu nikogo nie ma i moze by zaciemnione.

Teoretycznie - chyba by mozna zrobic panele polprzepuszczalne - czesc swiatla by prad robila, czesc przechodzila i oswietlala.

1000kWh czyli jakies 300 zl, a do odzyskania zima 240 :-)

Plus panele ... po ~10 latach sie zwroci ... o ile falownik sie nie zepsuje :-)

Moze i wygeneruja, ale tym razem Unia wstrzyma pieniadze..

J.

Reply to
J.F.

W dniu środa, 31 maja 2017 19:59:53 UTC+9 użytkownik J.F. napisał:

Rydzyk chciał podgrzać sobie basen i wyszło tak jak miało wyjść.

Trzeba było wykorzystać odwierty po tych co szukali gazu łupkowego. Może i nic nie znaleźli, ale dziur nawiercili :-)

Nie, nie za mała. Są różne cykle niskotemperaturowe. Niejaki Kalina kilka fajnych patentów zarejestrował, chętnie sprzedaje licencje. Zresztą co tam Kalina: powyżej 31C da się z takiego źródła napędzać turbinę na nadkrytycznym CO2. Właśnie robię projekt dla koreańskiego klienta: dodatkowy moduł do istniejących siłowni, odbierający ciepło od spalin dotychczas uznawanych za doszczętnie wyssane z energii. Turbiny na SCO2 są bardzo proste, nie ma skraplacza, dolne źródło to zwykła chłodnica powietrzna, zamiast pompy kondensatu- malutki wirnik na wspólnym wale z turbiną. Żaden tam nowy wynalazek, od ponad 10 lat wszystkie największe firmy energetyczne rozwijają taką technologię i oferują swoim klientom. Wszystko miniaturowe, bo to ma wysoką gęstość energii. Jeszcze chwila i zaczną to wkładać w silniki odrzutowe w samolotach pasażerskich, radykalnie zwiększając ich sprawność. Widziałem nawet wymiennik do tego. Ciśnienie wysokie, więc rurki muszą być malutkie. Takie jak do igieł chirurgicznych.

Plus metan, rzecz jasna.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu środa, 31 maja 2017 08:46:11 UTC+2 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

W sensie pl.misc.budowanie? Czy jakaś inna?

Bo wywalając śmieciucha i montując gaz nie trzeba robić za wiele. A jakbyś chciał pędzić to fotowoltaiką to trzeba wywalić kalafiory, zamontować podłogówkę, zamontować pompę ciepła itp... To się nadaje tylko do nowych, przemyślanych i energooszczędnych domów.

L.

Reply to
Lisciasty

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.