[RC] Jak zrobić kopię osłony laminatowej?

Mam Extrę 300 z Wimarexu, która ma z przodu laminatową osłonę. Model będzie oblatywany w ciągu kilku najbliższych dni. Chciałbym w jakiś sposób zabezpieczyć jej formę, żeby w razie uszkodzenia można ją było łatwo odtworzyć.

Mój pomysł jest taki:

- wlać gips do wiaderka

- zatkać dziury w osłonie

- włożyć osłonę do gipsu i zostawić do zastygnięcia

W ten sposób dostanę negatywową, gipsową formę. Jak rozbiję osłonkę, to wystarczy wylaminować sobie nową w tej formie.

Czy dobrze myślę? A może są lepsze metody?

Reply to
Lukasz Stela
Loading thread data ...

hmm.... tylko czy sie nie zassie? ja bym tak zrobil, na wszelki wypadek zrobil bym sobie z 2-3 foremki ;-) proboj, nie masz nic do stracenia

T>

Reply to
tomla

Ja bym jeszcze od środka usztywnił osłonę aby się nie wypaczyła podczas wiązania gipsu. No i oczywiście nie wsadzałbym gołej osłony w gips. Użyłbym jakiejś cienkiej folii jako separatora.

Reply to
mRqS

Kopia, kopią. Może nie zawadzi zrobić. Ale może też oblatać model bez osłony? Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Mozesz to zrobić bezpośrednio na gips, warunek jest jeden że osłonę musisz wyciągnąć w momencie jak gips stężeje i zacznie sie robić ciepły, wtedy delikatnie ją odkształcasz i powolutku wyciągasz, jak ci całkiem wyschnie to możesz mieć juz problemy i uszkodzisz osłonę.

Drugi sposób to na osłonę nanosisz cienką warstwę sylikonu montażowego, zostawiasz aż stężeje i wylewasz gipsik, ostawiając aż całkiem wyschnie. Potem wyciągasz ją razem z sylikonem. Nastepnie wkłądasz sylikonową "uszczelke" na miejsce ( gips służy teraz jako usztywniacz formy) wlewasz gips do środka a w sam srodek ładujesz śrubę z nakrętką ale wielką na klucz

19stke jak wyschnie to wyciągasz elegancko całość z sylikonu, wykręcasz śrubę i masz piękne kopyto.

Obydwa sposoby stosuję od wielu lat i innych nie praktykuję bo sprawdzają sie rewelacyjnie.

Pozdrawiam LarsD

Reply to
LarsD

Czy takie kopyto nie jest za kruche do tłoczenia kabinek? I czy do takich celow wykorzystuje się jakiś specjany gips?

Dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
Aragorn

Tu nie rozmawiamy o tłoczeniu kabinek z pleksi tylko o laminacie.:)

Reply to
Piotr Waśkiewicz

No właśnie. I tutaj mam drugie pytanko. Według Twojej metody mam kopyto pozytywowe. Jak go pokryję laminatem z zewnątrz, to od zewnątrz będzie pofałdowane a od środka gładziutkie i czeka mnie niezłe szlifowanie. Jak uzyskujesz gładką powierzchnię zewnętrzną z takiego kopyta?

Reply to
Lukasz Stela

Masz racje - teraz się doczytałem :) Tak mi się na szybko skojarzyło: jeśli kabinka to przezroczysta jesli przezroczysta to pleksi ;) Tak czy owak temat ciekawy.

Wracając do tematu - jaka jest trwałośc takiej formy lub kopyta?

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
Aragorn

Pierwsza metoda dotyczy raczej laminatu n anegatywa natomiast druga metoda to na tłoczenia dla pozytywa.

Odpowiadając koledze który zapytał o trwałość, napewno niska bo to gips i raczej do krótkotrwałego użytkowania, czasem wzmacniam ją nasączając żywicą lub jak sa nierówności w formie banieczek to stosuje chemoutwardzalną szpachlówkę samochodową ale to też do tłoczeń. Jak chcesz mnieć mocny materiał to musisz użyć gipsu szlachetnego, jak dotąd uzywałem go tylko raz bo cena kilograma kilkanaście razy większa od zwykłego, co innego dokładność, tutaj juz jest bomba.

Pozdrawiam LarsD

Reply to
LarsD

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.