[rc] model już prawie ARD

Hi :-)

Jutro będę oklejał solar polyestrem ;-) nowy model. Jego specyfikacja to mniej więcej:

rozp. - 1000 mm. cięciwa 170mm, profil naca0015 czyli symetryczny, bez wzniosu, wzniosu nie da się zrobić bo płat z jednego kawałka :-) dł. - ok 800mm waga - ok. 0.85 kg - powiedzmy, że gotowy do lotu z paliwem powinien oscylować koło 1kg silnik - 2.5ccm os max sterowanie: wysokość, lotki niezależne, przepustnica

Mój problem/pytanie to: pod jakim kątem zaklinować płat? W tej chwili jest to 0 stopni... Czy może dać trochę na +. A może na coś jeszcze powinienem zwrócić szczególną uwagę PRZED oblotem :-))

pozdrawiam, qrdl

ps. I jeszcze jedno... ARD znaczy Almost Ready to Die ;-)) eheheh

Reply to
qrdl
Loading thread data ...

Heh - wyszedl Ci typowy kombat.

Jezeli nie chcesz zaciagac draga w normalnym locie to mozesz dac platy na +1

+1.5 stopnia.

Tak - uwazaj na wychylenia lotek i steru wysokosci. Jezeli nie latales jeszcze takim malym modelem to moze okazac sie on trudny w pilotazu. Acha - do startu bedzie prawdopodobnie potrzebowal sporej predkosci (patrz duze obciazenie plata) a ladowanie tez nie bedzie nalezalo do najwolniejszych.

Reply to
PJ

Hey

Pozwolę sobie troszkę namieszać qrdlowi w głowie ;-).

Niekoniecznie - mój pierwszy model "akrobacyjny" (śp. "Pudłowiec" ;-)), którego zbudowałem sobie jako następny model po trenerku miał parametry bardzo zbliżone do modelu opisywanego przez qrdla (mój miał bodajże 2 dm2 więcej pow. skrzydeł, ale za to ważył ciut więcej jak kilogram, przy tej samej rozp., tym samym profilu i jednakowym napędzie ;-).

Pudłowiec miał płat ustawiony na zero, silnik kilka stopni w dół...i po oblocie okazało się, że trymer wysokości musiałem przesunąć dosłownie o jeden ząbek (bardzo niewielka tendencja do opadania). Tak więc...zostaw płat, dobrze ustaw silnik....i albo będzie ok, albo poradzisz sobie trymerem ;-)).

Fakt - Pudłowiec był wrażliwy na lotki, ale dopiero wtedy, gdy znacząco zwiększyłem ich wychylenia - czyli do oblotu ustaw wychylenia po kilka mm (kilka, tzn. 7-8-9 a nie np. 2-3 ;-)) w każdą stronę i będzie ok. Co do prędkości lotu...na pełnym gazie będzie on z pewnością szybszy niż trenerek, ale znowu bez przesady - w końcu profil jest dość gruby, a silniczek nie za mocny ;-).

Co do startu i lądowania tego modelu - to co napisał Przemek dot. kombatów - mojego Pudłowca wystarczyło wyrzucić lekko jedną ręką pod wiatr i już leciał - zero problemów. Tobie oczywiście radzę podczas oblotu nadać mu nieco prędkości ;-)) - tak na wszelki wypadek ;-). Z kolei lądowanie Pudłowcem...prościzna ! serio ;-). W przeciwieństwie do większości kombatów, ten model ma profil symetryczny, co pozwala "zadrzeć" mu nos do góry podczas podejścia do lądowania, tuż nad trawą, a to znaczne zmniejszy prędkość lądowania. Mój Pudłowiec lądował bardzo powoli ;-). Jak się nieco wprawisz i wyczujesz model, to będziesz mógł sobie pozwolić na przeloty tuż nad trawą, na sporym kącie natarcia (jak fun-fly'em) i np. dolecieć do siebie, jeżeli do lądowania podejdziesz zbyt daleko (wymaga to delikatnego operowania gazem i kontrowania lotkami ;-).

Podsumowując...sorry Przemek - pomyliłeś modele Pudłowco-podobne z klasycznymi kombatami, a uwierz mi - różnica jest spora ;-))

pozdrawiam

mikki

Reply to
mikki
[ciach wywody Mikkiego i moje]

Ano. Dawno juz nie zbudowalem nic nowego wiec jestem na glodzie narkotycznym i czasami plote glupoty. Moze to sie zmieni jak dokoncze tego Ultimata albo wystrugam sobie nowego kombata (np. Mig'a 7) ;-D

Reply to
PJ

Dziękuje Panowie za porady. Mój trenerek też był szybki i szybko nawet wykręcał - miał szerokie lotki na całej krawędzi. Najbardziej obawiam się o stateczność, a nie prędkość :-), żeby go od ręki nie przykretować :-) W takim razie poczekam na Porshaka, który mi go wyrzuci w miarę bezpodmuchową pogodę.

pozdrawiam, qrdl

Reply to
qrdl

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.