Re: Kevlar kontra Węgiel

Absolutnie nie można użyć słowa "kontra" ! To tak jakby zapytać dach kontra podmurówka . Dwie różne sprawy do zupełnie innych celów.

węgiel ma b.duży modół Yunga a kevlar ma potęzną wytrzymałość na rozciąganie .

Reply to
Roman B
Loading thread data ...

Jestem wprawdzie mgr inż. ale już zapomniałem - proszę wytłumaczenie jak sześciolatkowi!!

Reply to
ski2000

Przepraszam ,a to 2000 w nicku to kwota za tytuł mgr.inż ,za prace dyplomową czy też zapomniałeś co oznacza ?- kolego dowcipny . Źle trafiłeś .............

Reply to
Roman B

wszystkie istotne informacje znajdziesz poprzez wyszukiwarki pod hasłem kompozyty epoxydowe lub podobne .....

Reply to
Roman B

Ale kolega Roman dzisiaj wali wszystkim po równo ;)

Reply to
Piotr Konopka

Fakt -dzisiaj wszystkim równo 1

Kewlar niemal nie ma zastosowania w "zabawowym "modelarstwie . W wyczynowym ma zastosowanie jako jeden ze składników kompozytów w miejscach szczególnie narażonych na rozdarcie ,przetarcie itp ale naprawdę to też niemal nie ma potrzeby używania tego materiału. Ukraińcy stosowali tkaninę kevlarowowęglową jako kesony w modelach F 3J Grafit. Podobny kompozyt stosuja (stosowali) modelarze latający wyczynowo rakietoplanami RC. na kadłuby a to w związku z "odwrotnym "działaniem silników rakietowych zwłaszcza rodzimej produkcji . Kevlar jest takim materiałem ,który nie nasącza sie żywicą jak szkło ale żywica niejako oblepia włókna tkaniny .Można po prostu wykruszyć żywice z tego materiału. Widziałem kevlarowe zawiasy-znakomite !

Ktoś z kolegów opisał jak zrobic dźwigar -no cóż na pewno można tylko ,że to pomyłka szpiega ........... Nić kevlarowa jest dobrym rozwiązaniem jako owinięcie np skrzynki dźwigarowej ale jak pisałem naprawdę to wyjątkowe sytuacje uzasadniają użycie kevlaru. Kevlar ma zastosowanie w budowie form skrzydeł do modeli ale to naprawdę skomplikowana sprawa-on sie nie wydłuża .

Co do węgla to powstrzymam sie . niech bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą . W każdym razie wg.opinii ludzi pracujących z węglem przy dużych samolotach nieprawidłowo zastosowany węgile wiecej szkodzi niż pomaga -głównie chodzi o czystosc spoin (kurz ,wilgotnosć itp ).

Reply to
Roman B

Witam Roman B snipped-for-privacy@kr.onet.pl> napisał(a):

Spojrzmy na rzeczywistosc(dane orientacyjne,ale realne- wg Airbus Industrie):

rodzaj wlokna Wytrzymalos Rm Modul Younga wegiel C1 lub HM 1800 MPa ok. 420 000 MPa - High Modulus wegiel C3 lub HT 2500 MPa ok. 240 000 MPa - High Tension Kevlar 49 2800 Mpa ok. 133 000 Mpa

Z ta potezna wytrzymaloscia na rozciaganie Kevlaru 49 to cos chyba nie tak w porownaniu z weglem HT. Poza tym, kto moze to ucieka z stosowania samego Kevlaru bo jest cholernie nietechnologiczny - poczynając od ciecia poprzez przesycanie. Obecnie najczesciej spotyka sie go w kompozytach/strukturach hybrydowych. Dodatkowo-w przypadku modelarstwa dochodzi cos co ja nazywam efektem skali, jesli chodzi o nosnosci struktur kompozytowych na sciskanie/wyboczenie. W zaleznosci od mat. zbrojenia oraz jego grubosci uzyskuje sie rozne wyniki. Tzn dla materialow cienszych-statecznosc jest mniejsza niz dla elementow grubszych (nie jest to zaleznosc liniowa, ale wystepuje po przekroczeniui pewnej wartosci granicznej) Pozdr. Wojtek

Reply to
Wojciech Michalik

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.